Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների համար կստեղծվի ավելի բարենպաստ հարկային միջավայր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով գյուղատնտեսական կոոպերատիվներին ևս հնարավորություն է տրվում օգտվել հարկային արտոնություններից՝ իրենց անդամների գյուղարտադրանքի վաճառքը կազմակերպելիս:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների և լրացումների մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ նիստում քվեարկությամբ ստացավ 92 «կողմ», 2 «դեմ» և 16 «ձեռնպահ» ձայներ:
Մինչև 2024 թվականի ավարտը գյուղատնտեսական արտադրանք արտադրողների կողմից գյուղատնտեսական արտադրանքի օտարումն ազատված է շահութահարկով հարկումից: Սակայն, արտոնությունը կիրառելի է միայն այն դեպքերի համար, երբ գյուղատնտեսական արտադրանքի վաճառքն իրականացվում է անմիջականորեն գյուղատնտեսական արտադրանք արտադրողi կողմից, վերավաճառողների համար արտոնություն նախատեսված չէ:
Բոլոր այն դեպքերում, երբ գյուղատնտեսական կոոպերատիվն իր անդամների կողմից արտադրած գյուղատնտեսական արտադրանքի վաճառքն է կազմակերպում, գործող օրենսդրությամբ՝ արտոնությունը չի կիրառվում, քանի որ ստացվում է, որ իրացնողն արտադրողը չէ:
Նախագծով առաջարկվում է ամրագրել, որ այդ արտոնության կիրառության իմաստով գյուղատնտեսական արտադրանք արտադրող է համարվում նաև գյուղատնտեսական կոոպերատիվը: Նախագծով սահմանվում է նաև, որ գյուղատնտեսական կոոպերատիվներին անհատույց տրամադրվող դրամական միջոցները եկամուտ կճանաչվեն ոչ թե դրանց ստացման հարկային տարում ամբողջությամբ, այլ դրանց ծախսմանը կամ դրանց միջոցով ստեղծված ակտիվների գծով ծախսին համամասնորեն:

Для сельскохозяйственных кооперативов будет создана более благоприятная налоговая среда
Национальное собрание Армении приняло в первом чтении представленный правительством проект закона, которым сельскохозяйственным кооперативам предоставляется возможность  пользоваться налоговыми льготами при организации продажи сельхозпродукции членов кооперативов. Как передает Арменпресс, на заседании НС Армении законопроект О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс получил 92 голоса “за”, 2 “против” и 16 воздержавшихся.
До конца 2024 года продажа сельскохозяйственной продукции производителями  будет освобождена от налога на прибыль. Однако льготы будут только в тех случаях, когда продажа сельскохозяйственной продукции осуществляется непосредственно производителем сельскохозяйственной продукции, привилегии для реселлеров не предусмотрены.
Во всех тех случаях, когда сельскохозяйственный кооператив сам организовывал продажу сельскохозяйственной продукции, произведенной его членами, по действующему законодательству льготы не применялись, поскольку получалось, что реализатором был не производитель.
Проектом предлагается закрепить, что в плане применения этой льготы производителем сельскохозяйственной продукции считается и сельскохозяйственный кооператив.