ՄԻՊ-ը հատուկ հայտարարություն է պատրաստում Բաքվում բացված «պուրակի» ցուցադրությունների առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Պատրաստվում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հատուկ հայտարարությունն Ադրբեջանում բացված այսպես կոչված «պուրակում» արցախյան պատերազմին առնչվող ցուցադրությունների վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ՄԻՊ հանրային կապերի բաժնի պետ Նունե Հովսեփյանը:
«Այս պահին միայն արձանագրում ենք, որ տեղի ունեցածն ապացուցում է այն, ինչ մշտապես հայտարարում է Մարդու իրավունքների պաշտպանը. խաղաղասիրությունը մեզ համար բարձրագույն արժեք է, բայց մենք չպետք է թույլ տանք, որ մեզ թմրեցնեն ադրբեջանական կեղծ խաղաղասիրությամբ. դա պարզապես շղարշ է` նախատեսված միջազգային հանրության համար»,- հայտնել է նա:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ապրիլի 12-ին Բաքվում այցելել էր ղարաբաղյան վերջին պատերազմի հետևանքով որպես ավար վերցված հայկական զրահատեխնիկայի նորաբաց այգի: Այն տեղակայվել է 5 հեկտար տարածքում: Այգում ցուցադրվում են հայկական զրահամեքենաները, հայ զինվորներին պատկանած սաղավարտներ և այլն:

Омбудсмен готовит специальное заявление в связи с экспозицией открытого в Баку «парка»
Готовится специальное заявление защитника прав человека Армении по поводу открывшегося в Азербайджане так называемого «парка военных трофеев», связанных с Арцахской войной. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook отметила начальник отдела по связям с общественностью офиса защитника прав человека Нунэ Овсепян.
«На данный момент мы фиксируем только то, что случившееся доказывает то, что всегда заявляет защитник прав человека: миролюбие - наивысшая ценность для нас, но мы не должны позволять, чтобы нас вводили в заблуждение ложным азербайджанским миролюбием. Это просто завеса для международного сообщества», - сказала она.
12 апреля президент Азербайджана Ильхам Алиев посетил новый «парк военных трофеев» Карабахской войны. Он расположен на территории 5 га. В парке выставлены армянская бронетехника, каски армянских солдат и др.