Հայկական պատվիրակությունը ԵԽԽՎ նստաշրջանում կբարձրացնի հայ ռազմագերիների, Ադրբեջանի վանդալիզմի հարցերը
Հայկական պատվիրակությունը ԵԽԽՎ նստաշրջանում կբարձրացնի հայ
ռազմագերիների, Ադրբեջանի վանդալիզմի հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի առաջիկա նստաշրջանում, որը կմեկնարկի ապրիլի 19-ին, հայկական պատվիրակության անդամների՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավորների հիմնական խնդիրը կլինի Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների հարցի բարձրացումը՝ հնարավոր բոլոր ձևաչափերում, գերակա հարցերից է նաև Ադրբեջանի վերահսկողոթյան տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ ադրբեջանական վանդալիզմը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայկական պատվիրակության անդամները մանրամասներ հայտնեցին առաջիկա նստաշրջանում սպասվող աշխատանքներից:
«Բնականաբար թիվ մեկ խնդիրը շարունակելու է մնալ գերիների հիմնահարցի բարձրացումը տարբեր հնարավոր ձևաչափերով՝ և՛ լիագումար նիստի շրջանակում, և՛ հանձնաժողովների նիստերի շրջանակում, և՛ քաղաքական խմբերում: Կարևոր խնդիրներից են նաև Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունները, որոնք նորություն չեն, բայց շատ հստակ մշակված քաղաքականության շարունակությունն են: Այս հարցը ևս գտնվում է մեր ուշադրության կենտրոնում»,-ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանը:
Հիբրիդային ձևաչափով անցկացվելիք նստաշրջանին հայկական պատվիրակությունն ամբողջ կազմով ֆիզիկապես ներկա կլինի Ստրասբուրգում: Պատվիրակության անդամները վստահեցնում են, որ փորձելու են մաքսիմալ օգտագործել այդ 4 օրերը՝ պատերազմի հետևանքով առաջացած իրավիճակը ներկայացնելու՝ նաև ակնկալելով Ադրբեջանի կողմից տարվող քաղաքականության վերաբերյալ համապատասխան գնահատականներ: Պատվիրակության  անդամները ներկայում նախապատրաստական աշխատանքներ են տանում՝ ցանկալի արդյունքին հասնելու համար: Ինչպես ամեն անգամ, այնպես էլ այս անգամ նստաշրջանի շրջանակում կլինեն ինչպես պաշտոնական, այնպես էլ ոչ պաշտոնական հանդիպումներ տարբեր երկրների պատգամավորների հետ:
«Բարգավաճ Հայաստան»-ից Նաիրա Զոհրաբյանը վստահ է, որ միանշանակ հնարավոր է ԵԽԽՎ հարթակում մեծացնել Ադրբեջանի վրա ճնշումը՝ ռազմագերիների հարցով: «Եվ մենք ամեն ինչ պետք է անենք՝ ԵԽԽՎ հարթակում Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշումը մեծացնելու, որովհետև Ադրբեջանը պարտավոր է կատարել Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի դրույթները, որը ենթադրում է ռազմագերիների և բոլոր գերեվարված անձանց վերադարձ՝ եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո: Սակայն Ադրբեջանը համառորեն չի անում դա»,-ասաց Զոհրաբյանը:
Պատգամավորը հիշեցրեց նաև, որ եվրոպական դատարանն արդեն դիմել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեին՝ առաջարկելով միջոցներ կիրառել Ադրբեջանի հանդեպ, որովհետև Ադրբեջանը հրաժարվում է Եվրոպական դատարանին տրամադրել հայ ռազմագերիների և գերեվարված անձանց մասին հստակ տեղեկատվություն:
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչ է կատարվում, գրեթե չկա օր, որ մենք ադրբեջանական վանդալիզմի որևէ ակտի ականատես չլինենք»,-ասաց նա ու կարևորեց նաև հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ ադրբեջանական վանդալիզմի հարցի բարձրացումը ԵԽԽՎ-ում: Իսկ ինչ վերաբերում է ադրբեջանական՝ «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնք» կոչվող ՀԿ ղեկավար, ԵԽԽՎ պատգամավոր Թուրալ Գյանջալիևի հայտարարությանն առ այն, թե Ստեփանակերտում իրենց համայնքի գրասենյակն են բացելու, և իբր Ստեփանակերտում գրասենյակի տեղ են փնտրում՝ Զոհրաբյանն ասաց՝ չի կարծում, թե Թուրալ Գյանջալիևն այն կերպարն է, որին արժե անդրադառնալ ԵԽԽՎ բարձր ամբիոնից:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ևս վստահեցրեց՝ ամեն ինչ անելու են, որ գերիների հարցը քննարկման առարկա դառնա, սակայն թե կոնկրետ որ ձևաչափում, պարզ կլինի միայն ապրիլի 19-ին: «Մենք մեր ունեցած բոլոր մեխանիզմները, ինչպես նախորդ անգամ, այնպես էլ այս անգամ օգտագործելու ենք»,-շեշտեց նա:
Մարուքյանի կարծիքով՝ ԵԽԽՎ-ն այս պահին միակ հարթակն է մնացել, որտեղ հարցը ազդեցիկ ձևով ներկայացվում է: «ԵԽԽՎ-ն միակ մարմինն է, որտեղ ներկայացված են 47 երկրների ազգային խորհրդարաններ, մարդիկ, որոնք իրենց երկրի ներսում ազդեցություն ունեն պետական օրակարգի վրա: Դրա համար այդ մարդկանց վրա լոբբինգ անելն ազդում է 47 անդամ պետության արտաքին քաղաքականության վրա»,-ասաց պատգամավորը:
Տաթևիկ Հայրապետյանը ևս այն կարծիքին է, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունը դիվանագիտության կարևոր օղակներից է: «Այն երբեմն շատ ավելի անմիջական շփման հնարավորություն է տալիս, և իսկապես ճիշտ կիրառելու դեպքում կարող է շատ շոշափելի արդյունքներ գրանցել: Եվ մենք էլ փորձում ենք մաքսիմալ այդ հարթակը օգտագործել, դրանցից կարևորագույններից է ԵԽԽՎ հարթակը»,-ասաց նա:
ԵԽԽՎ առաջիկա նստաշրջանի շրջանակում նախատեսված են մի քանի կարևոր հանդիպումներ, հարց ու պատասխաններ: Ելույթով հանդես է գալու Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, քննարկում է լինելու նաև Թուրքիայում մարդու իրավունքների հիմնահարցի թեմայով: Միգրացիայի հարցերով հանձնաժողովում, որտեղ ներկայացված են Տաթևիկ Հայրապետյանն ու Նաիրա Զոհրաբյանը, քննարկվելու է պատերազմի հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ իսլանդացի պատգամավորի զեկույցը: Պատգամավորները հանձնաժողովներում այդ հարցերի բարձրաձայնումն իսկապես շատ կարևոր համարեցին, որ դրանք հետագա արձագանքներ ստանան նաև լիագումար նիստի շրջանակներում: Նրանք վստահեցրին՝ մի քանի հստակ խնդիրներ են դրել իրենց առաջ և փորձելու են մաքսիմալ արդյունք գրանցել:
Թեև Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության 8-րդ կետով հստակ շեշտվել է ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակման մասին, սակայն Ադրբեջանն արհեստականորեն ձգձգում է այս գործընթացը՝ ամբողջությամբ հետ չվերադարձնելով հայ ռազմագերիներին և պահվող այլ անձանց: Ադրբեջանը թե պատերազմի ընթացքում, թե հրադադարի հաստատումից հետո թիրախավորել է հայկական պատմամշակութային, կրոնական ժառանգության նմուշները: Պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը երկու անգամ հրթիռակործել էր Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցին: Հետո, արդեն օկուպացնելով Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի շրջանը, ադրբեջանցիները հիմնահատակ վերացրել են Մեխակավանի հայկական Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին: Նրանք ավերել են նաև Շուշիի «Կանաչ ժամ» ժողովրդական անվանմամբ հայտնի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին:

Армянская делегация на сессии ПАСЕ поднимет вопрос армянских военнопленных и вандализма Азербайджана
Армянская делегация на сессии ПАСЕ поднимет вопрос армянских военнопленных и
вандализма Азербайджана
На предстоящей сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы, которая начнется 19 апреля, основной задачей членов армянской делегации - депутатов Национального собрания Армении будет привлечение внимания к вопросу незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных во всех возможных форматах. Следующим приоритетным вопросом является вандализм, проявляемый Азербайджаном в отношении армянского культурного наследия на территориях, подконтрольных Азербайджану. В беседе с «Арменпресс» члены армянской делегации подробно изложили свои работы  на предстоящем заседании.
“Очевидно, что вопросом номер один по-прежнему будет вопрос о пленных во всех возможных форматах, в рамках пленарного заседания, в рамках заседаний комиссий и в политических группах. Следующий приоритетный вопрос - посягательство Азербайджана на армянское культурное наследие, что не ново, а является продолжением очень четкой политики. Этот вопрос также будет в центре нашего внимания”, - сказала Татевик Айрапетян, член фракции “Мой шаг”.
Вся армянская делегация физически будет присутствовать на заседании в Страсбурге, которое пройдет в гибридном формате. Члены делегации заверяют, что постараются максимально использовать эти 4 дня для представления ситуации, вызванной войной, ожидая соответствующих оценок политики, проводимой Азербайджаном. Члены делегации ведут подготовительные работы для достижения желаемого результата. Как всегда, и на этот раз в рамках сессии состоятся как формальные, так и неформальные встречи с депутатами разных стран.
Наира Зограбян из “Процветающей Армении” убеждена, что на трибуне ПАСЕ, возможно усиление давления на Азербайджан по вопросу о военнопленных. “И мы должны сделать все возможное, чтобы усилить международное давление на Азербайджан в ПАСЕ, потому что Азербайджан после подписания трехстороннего заявления обязан выполнять положения Третьей конвенции, которая предполагает возвращение всех военнопленных. Но Азербайджан упорно не делает этого”, - заявила Зограбян.
Она напомнила, что Европейский суд уже обращался в Комитет министров Совета Европы с предложением принять меры против Азербайджана, поскольку Азербайджан отказывается предоставить Европейскому суду четкую информацию об армянских военнопленных и других пленных.
“Мы видим, что происходит, не бывает дня, чтобы мы не стали свидетелями какого-либо акта азербайджанского вандализма”, - сказала она, добавив, что в ПАСЕ они поднимут вопрос азербайджанского вандализме против армянского культурного наследия. Что касается заявления главы азербайджанской НПО “Азербайджанская община Карабаха”, депутата ПАСЕ Турала Гянджалиева, что они собираются открыть офис в Степанакерте, Зограбян сказала, что Турал Гянджалиев - это тот образ, к которому следует обращаться с высокой трибуны ПАСЕ.
Глава фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян заверил, что они сделают все, чтобы вопрос пленных стал предметом обсуждения, но в какой именно мере станет ясно только 19 апреля. “Мы используем все механизмы, которые есть у нас, как и в прошлый раз”, - подчеркнул он.
По словам Марукяна, ПАСЕ в настоящее время является единственной площадкой, где вопрос представлен в форме, имеющей влияние. Это единственный орган, представляющий национальные парламенты 47 стран, людей, которые имеют влияние на государственную повестку дня в своих странах. Таким образом, лоббирование этих людей влияет на внешнюю политику 47 государств-членов”, - сказал он.
Татевик Айрапетян считает, что парламентская дипломатия - одно из сильных звеньев дипломатии. “Иногда это позволяет гораздо более прямое общение, и при правильном использовании может дать очень ощутимые результаты. И мы стараемся использовать эту платформу по максимуму, одна из важнейших из них - платформа ПАСЕ”, - сказала она.
В рамках предстоящей сессии ПАСЕ будет несколько важных встреч, вопросов и ответов. Канцлер Германии Ангела Меркель выступит с речью по вопросу о правах человека в Турции. Комитет по миграции, в который входят Татевик Айрапетян и Наира Зограбян, обсудит доклад исландского депутата о гуманитарных последствиях войны. Депутаты считают, что постановка этих вопросов в комитетах необходима для того, чтобы они получили дальнейшие ответы на пленарном заседании. Они заверили, что поставили четкие задачи и постараются добиться максимального результата.
Хотя пункт 8 совместного заявления руководителей Армении, России и Азербайджана от 9 ноября непосредственно подчеркивает обмен военнопленными, заложниками, другими задержанными и телами погибших, но Азербайджан искусственно затягивает этот процесс, не возвращая армянских военнопленных и гражданских лиц, попавших в плен. Как во время войны, так и после прекращения боевых действий Азербайджан наносит удары по образцам армянского исторического, культурного и религиозного наследия. Во время войны Азербайджан дважды обстрелял ракетами церковь Газанчецоц в Шуши. Затем, уже оккупировав Гадрутский район Арцаха, азербайджанцы полностью разрушили армянскую церковь Святой Марии - Сурб Аствацацин в Мехакаване. Они в Шуши разрушили и церковь Иоанна Крестителя, широко известную как Зеленая церковь.