ՄԻԵԴ-ի վճիռներով արձանագրված է՝ Ադրբեջանում հայասպանությունը խրախուսվում է իշխանությունների կողմից. ՀՀ ՄԻՊ
ՄԻԵԴ-ի վճիռներով արձանագրված է՝ Ադրբեջանում հայասպանությունը խրախուսվում է
իշխանությունների կողմից. ՀՀ ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահը, այդ երկրի իշխանությունները Հայաստանի, ՀՀ քաղաքացու ու հայ ժողովրդի նկատմամբ տարիներ ի վեր վարել և շարունակում են վարել ատելության ու թշնամանքի քարոզի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության քաղաքականություն: Նույնն արել են կամ բացահայտ խրախուսում են Թուրքիայի իշխանությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ բերելով իր ասածը հաստատող երեք օրինակ:
«Ադրբեջանի նախագահը «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության 2021թ. մարտի 5-ի 7-րդ համագումարի ուղերձում հպարտացավ. «Երիտասարդ սերունդը մեծացել է թշնամու հանդեպ ատելության զգացումով»: Թշնամի ասելով՝ նկատի ունի Հայաստանն ու ողջ հայ ժողովրդին, որին ատում է մի ողջ սերունդ»,-նշել է ՄԻՊ-ը:
Նա հիշատակել է այն, որ Թուրքիայի նախագահը 2020թ. դեկտեմբերի 10-ին Բաքվի ռազմական միջոցառման ժամանակ Արցախում պատերազմը համեմատեց Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության և 1918 թվականի սեպտեմբերին Բաքվում հայերի զանգվածային ջարդերի հետ: Այդ օրը` դեկտեմբերի 10-ը, ըստ Էրդողանի, Ահմեդ Ջևադ բեյի, Նուրի փաշայի, Էնվեր փաշայի, Կովկասի իսլամական բանակի անդամների հոգիների փառավորման օրն էր:
«ՄԻԵԴ-ի վճիռներով արձանագրված է, որ Ադրբեջանում հայասպանությունն ունի էթնիկ շարժառիթներ ու խրախուսվում է իշխանության մարմինների կողմից:
Ուստի, ինչ գործընթաց կամ ծրագիր էլ լինի կամ ինչ բառեր էլ օգտագործվեն՝ այս հիմնարար իրողություններն անտեսվել չեն կարող: Սա նշանակում է, որ ՀՀ քաղաքացու, հայ ժողովրդի կյանքի, ֆիզիկական անվտանգության կամ որևէ այլ իրավունքի, Հայաստանի բնակչության բնականոն կյանքի ու խաղաղության հաշվին միակողմանի որևէ գործընթաց զարգանալ չի կարող, իսկ Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ պետական աջակցությամբ ատելությունն ու թշնամանքն Ադրբեջանում կամ Թուրքիայում ոչ միայն չի նվազել, այլ պատասխանատվություն չկրելու պատճառով ստանում է նոր դրսևորումներ»,-ընդգծում է Արման Թաթոյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս հայտարարությունն ուղիղ պայմանավորված է 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների զինված հարձակումների ընթացքում ու դրանց դադարից հետո արձանագրված ու շարունակվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով, ինչպես նաև հաշվի է առնում այն, որ հարցը դարձել է լայն հանրային քննարկման առարկա:
Նա հրապարակել է մի լուսանկարը, որը պատերազմի ընթացքում հատուկ պատրաստվել ու լայնորեն տարածվում էր ադրբեջանական և թուրքական սոցիալական ցանցերում` խրախուսելով ադրբեջանական վայրագությունները:

ECHR judgments confirmed that killing of Armenian in Azerbaijan is encouraged by authorities – Armenia Ombudsman
ECHR judgments confirmed that killing of Armenian in Azerbaijan is encouraged by authorities –
Armenia Ombudsman
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. The President of Azerbaijan, authorities of this country have been implementing a policy of hatred, enmity, ethnic cleansing and genocide against Armenia, citizens of Armenia and the Armenian people for years. The Turkish authorities have done the same or have openly encouraged the same policy, Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan said in a statement, bringing just three examples of this.
“In his remarks at the congress of the “New Azerbaijan Party (March 5-7, 2021), the President of Azerbaijan proudly stated, “the younger generation has grown up with a hatred of the enemy." By enemy, he means Armenia and the entire Armenian people, who are hated by a whole generation.
During the military event in Baku on the 10th of December, in 2020, the President of Turkey compared the war in Artsakh with the Armenian Genocide in the Ottoman Empire and the massacre of Armenians in Baku in September of 1918. According to him, that day was a day of glorification of the souls of Ahmed Jevat Bey, Nuri Pasha, Enver Pasha, and members of the Caucasus Islamic Army.
The ECHR judgments have confirmed that killing of Armenian in Azerbaijan has ethnic motivations and is encouraged by authorities.
Therefore, no matter what process, program or words are used, these foundational facts cannot be overlooked.
This means that no one-sided process can develop at the expense of the life, physical security, or any other right of the citizen of the Republic of Armenia, or the normal life and peace of the Armenian population; and, the hatred and enmity towards Armenia and the Armenian people with state support has not only not diminished in Azerbaijan or Turkey, but due to lack of any responsibility, is taking on new manifestations”, Arman Tatoyan said.
Tatoyan noted that his statement is directly based upon and conditioned on the gross human rights violations recorded and continuing during and after the September-November 2020 armed attacks; and, it takes it into account that the issue has become the subject of widespread public debate.
He posted a photo on his Facebook account which was specially prepared during the war and was actively shared on Azerbaijani and Turkish social networks, and was widely used to promote Azerbaijani atrocities.