Մարտի 20-ին նշվում է երջանկության միջազգային օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ անդամ երկրներում մարտի 20-ը նշվում է որպես երջանկության միջազգային օր: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մարտի 20-ը երջանկության օր է ճանաչել 2012 թ-ին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` որոշումն ընդունվել Է Բուտանի Թագավորության առաջարկությամբ, դրա օգտին միաձայն քվեարկել են ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր 193 պետության ներկայացուցիչները: Անդամ երկրներին ՄԱԿ-ը կոչ է անում տոնել այս օրը համապատասխան կրթական-տեղեկատվական ծրագրերի միջոցով, քանի որ երջանկության որոնումը մարդու հիմնական նպատակն է: Երկրների դասակարգման ցուցանիշը կազմվում է` հիմնվելով երեք չափանիշների վրա. բնակիչների կյանքի սպասվելիք միջին տևողություն, բարեկեցություն և, այսպես կոչված, էկոլոգիական «հետք (մարդկային ազդեցությունը էկոհամակարգերի վրա):
Ամենաերջանիկ երկրների տասնյակում են Ֆինլանդիան, Իսլանդիան, Դանիան, Շվեյցարիան, Նիդերլանդները, Շվեդիան, Գերմանիան, Նորվեգիան, Նոր Զելանդիան և Ավստրիան:

20 марта — Международный день счастья
В государствах-членах ООН 20 марта отмечается как международный день счастья. В 2012 году Генеральная Ассамблея ООН объявила 20 марта как День счастья.
Как  передает Арменпресс, решение было принято по предложению Королевства Бутан, представители всех 193государств-членов ООН проголосовали единогласно.
Организация Объединенных Наций призывает государства-члены отпраздновать этот день, используя  соответствующие образовательные и информационные программы, поскольку поиск счастья и стремление унемуявляется основной целью человека. Индикатор классификации  основан на трех критериях:средняя продолжительность жизни жителей, благополучие, так называемый экологический «след» (влияние человека на экосистемы).
Финляндия, Исландия, Дания, Швейцария, Германия, Норвегия, Новая Зеландия и Австрия входят в  первую десятку самых счастливых стран.