Եվրախորհրդարանը դատապարտել է Թուրքիայի կողմից Արցախյան պատերազմում սիրիացի վարձկանների ներգրավումը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի սիրիական հակամարտության վերաբերյալ 2021 թվականի մարտի 11-ի բանաձևը հաստատում է Թուրքիայի կողմից Սիրիայից վարձկանների ներգրավման փաստը 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմում: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, բանաձևում այդ մասին շեշտվում է երկու կետերով:
Առաջին կետում ասված է. «Ըստ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ՝ Թուրքիան սիրիացի վարձկաններին տեղափոխել է Լեռնային Ղարաբաղ»:
Իսկ երկրորդ կետում ընդգծվում է, որ Եվրախորհրդարանը դատապարտում է Թուրքիայի նման գործողությունները: «Եվրախորհրդարանը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի կողմից սիրիացի վարձկանների օգտագործումը Լիբիայի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություններում, դա միջազգային իրավունքի խախտում է»,- ասված է բանաձևում:

European Parlaiment condemns sending Syrian mercenaries to participate in Artsakh war by Turkey
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. The European Parliament’s March 11 resolution on the Syrian conflict confirms that Turkey has sent Syrian mercenaries to fight in the war against Artsakh unleashed by Azerbaijan on September 27, 2020. ARMENPRESS reports there are two mentionings about that in the resolution. The first one says, ''According to the Co-chair countries of OSCE Minsk Group, Turkey transported Syrian mercenaries to Nagorno Karabakh''.
The second point emphasizes that the European Parliament condemns those activities of Turkey. ''The European Parliament strictly condemns using Syrian mercenaries in the conflicts of Libya and Nagorno Karabakh. That's a violation of international law''.