Եվրախորհրդարանը դատապարտել է Թուրքիայի կողմից Արցախյան պատերազմում սիրիացի վարձկանների ներգրավումը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի սիրիական հակամարտության վերաբերյալ 2021 թվականի մարտի 11-ի բանաձևը հաստատում է Թուրքիայի կողմից Սիրիայից վարձկանների ներգրավման փաստը 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմում: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, բանաձևում այդ մասին շեշտվում է երկու կետերով:
Առաջին կետում ասված է. «Ըստ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ՝ Թուրքիան սիրիացի վարձկաններին տեղափոխել է Լեռնային Ղարաբաղ»:
Իսկ երկրորդ կետում ընդգծվում է, որ Եվրախորհրդարանը դատապարտում է Թուրքիայի նման գործողությունները: «Եվրախորհրդարանը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի կողմից սիրիացի վարձկանների օգտագործումը Լիբիայի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություններում, դա միջազգային իրավունքի խախտում է»,- ասված է բանաձևում:

Европарламент осудил использование Турцией сирийских наемников в Арцахской войне
Резолюция Европарламента от 11 марта 2021 года по сирийскому конфликту подтверждает участие турецких наемников из Сирии в 44-дневной войне, развязанной Азербайджаном с 27 сентября 2020 года. Как сообщает Арменпресс, в резолюции этот факт подчеркивается в двух пунктах.
В первом пункте говорится: «Сопредседатели Минской группы ОБСЕ подтвердили, что Турция перебросила сирийских наемников в Нагорный Карабах».
Во втором пункте подчеркивается, что Европарламент осуждает подобные действия Турции. «Европейский парламент решительно осуждает использование Турцией сирийских наемников в конфликтах в Ливии и Нагорном Карабахе, что является нарушением международного права», - говорится в резолюции.