ՀՀ առողջապահության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՉՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի գլխավորած պատվիրակությունն Արցախում է:
Ստեփանակերտում Երևանից ժամանած հյուրերին դիմավորել է Արցախի առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Կողմերը քննարկել են համավարակով պայմանավորված՝ առողջապահական համակարգի մարտահրավերները, խոսել համատեղ իրականացվող և նախանշված ծրագրերի մասին, քննարկել հետպատերազմական Արցախի առողջապահության համակարգի արդիականացման գործընթացը: Առողջապահական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձել են նաև վիրավորված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց բուժման, ֆիզիկական ու հոգեբանական վերականգնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Նախարար Ավանեսյանը եղել է Ստեփանակերտի բժշկական կենտրոնում, ապա այցելել ԱՀ ԱՆ «Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոն»: Կենտրոնի տնօրեն Վարդան Թադևոսյանը նախարարին ծանոթացրել է հաստատության հագեցվածությանն ու պացիենտների բուժման ընթացքին: Այնուհետև նախարարի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ԱՀ պետական նախարար, ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են պետությունների առողջապահության ոլորտների համատեղ միջոցառումների և ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Մարտիրոսյանն ընդգծել է ՀՀ և ԱՀ առողջապահության նախարարությունների միջև գործակցության բարձր մակարդակը, ինչը, հատկապես, արտահայտվել է պատերազմի ընթացքում և հաջողությամբ շարունակվում է:
Հագեցած օրակարգի վերջում Հայաստանից ժամանած պատվիրակությանն ընդունել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը: Նա իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանի առողջապահության համակարգին ու բժիշկներին, ում շնորհիվ պատերազմի օրերին և դրանից հետո էլ հազարավոր կյանքեր են փրկվել ու շարունակում են պայքարել վիրավորների առողջության համար:

Делегация во главе с министром здравоохранения Армении посетила Арцах
Делегация во главе с министром здравоохранения Республики Армения  Анаит Аванесян находится в Арцахе.
Гостей из Еревана в Степанакерте приветствовал министр здравоохранения Арцаха Микаел Айриян.
Об этом  Арменпресс сообщили в Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства здравоохранения Республики Армения.
Стороны обсудили вызовы, стоящие перед  системой здравоохранения в связи с эпидемией,   совместно реализуемые  программы,  процесс модернизации послевоенной системы здравоохранения Арцаха. Руководители департаментов здравоохранения говорили также о проводимой работе по лечению раненых военнослужащих, гражданского населения, их физической и психологической реабилитации.
Министр Аванесян посетила Степанакертский медицинский центр, затем   «Реабилитационный центр им. Кэролайн Кокс» Министерства здравоохранения  Республики Арцах. Директор центра Вардан Тадевосян ознакомил Анаит Аванесян с оборудованием учреждения и процессом лечения пациентов. Затем возглавляемую министром делегацию принял государственный министр Республики Арцах, министр финансов Григорий Мартиросян.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с реализацией совместных программ в области здравоохранения государств. Мартиросян подчеркнул высокий уровень сотрудничества между  Министерствами здравоохранения Республики Арцах и Республики Армения, который особенно проявился во время войны.
В завершение насыщенной  повестки дня делегацию из Армении принял президент Арцаха Араик Арутюнян. Он выразил благодарность армянской системе здравоохранения и врачам,   которые спасли тысячи жизней  во время войны и после нее продолжают бороться за здоровье раненых.