«Ռեսպուբլիկա Արմենիա» թերթն ընթերցողին կներկայանա նոր կայքով ու բովանդակությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ռուսալեզու «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» թերթը թարմացված կայքով մուտք է գործում զարգացման նոր շրջափուլ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մարտի 5-ին Երևանի Ռուսական արվեստի թանգարանում կայացավ թերթի վերաթարմացված կայքի շնորհանդեսը:
«Արմենպրես» պետական-լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանն իր խոսքում նշեց, որ նպատակն է՝ ծավալներով մշտապես փոքրացող տպագիր մամուլի աշխարհում ձեռնարկել հակառակ  զարգացումներ:
«Մենք չենք հավատում տպագիր մամուլի վախճանին, այլ հակառակը` հավատում ենք, որ միայն բոլոր հնարավոր  հարթակներում տեղ ապահովելով կկարողանանք ունենալ պատշաճ և ներկայանալի թերթ, որն իր ընթերցողներին կներկայանա նոր տեսքով ու բովանդակությամբ: Կարծում եմ՝ մեզ հաջողվել է իրականացնել մեր առջև դրված նպատակը: Մեզ սպասում են նոր բարձունքներ և բացարձակապես այլ զարգացում, քանի որ թղթե կրիչները մենք համալրում ենք լրիվ այլ կրիչներով: Արդարացված  է այն փաստը, որ հետխորհրդային տարածաշրջանում սա ռուսալեզու թերթի թարմացման եզակի դեպքերից է, ինչը մեզ համար շատ կարևոր է, քանի որ դրանով և մեզ համար, և մեր ընթերցողների համար, նոր հորիզոններ ենք բացում: Մեզ հետաքրքրում է, որպեսզի Հայաստանի մասին շատ ընթերցեն ու տեղեկանան»,-ասաց Արամ Անանյանը:
Նրա խոսքով՝ «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» թերթի նոր կայքը նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև  բարեկամության յուրօրինակ այս կամուրջ է:
«Կայքի միջոցով հնարավորություն է ընձեռվում հասկանալու այն բոլոր կարևոր ինտեգրացիոն  գործընթացները, որոնցով շարժվում ենք բոլորս»,-նշեց պետական-լրատվական գործակալության տնօրենը՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր գործընկերներին աշխատանքի համար:
«Արմենպրես»-ի հատուկ նախագծերի ղեկավար Արարատ Պետրոսյանի խոսքով՝ «Ռեսպուբլիկա Արմենիա»-ի թարմացված կայքում պահպանվել են գրեթե բոլոր թեմատիկ խորագրերը, որոնք թարմացվել ու նոր տեսք են ստացել:
«Ներբեռնվել է տարատեսակ սլայդերի և փոխանցման համակարգերի գործիքակազմ, որն առավել ճկուն է դարձնում գործառույթներն ու կայքին հաղորդում ժամանակակից տեսք: Օգտագործվել է ստանդարտ թերթային դիզայն, որը համալրվել է այնպիսի ժամանակակից ինտեգրացիաներով, որոնք բացակայում են մյուս լրատվակայքերում: Բացի հոդվածների հատվածից՝ ներմուծվել են  արագ թարմացվող նորությունների և գլխավոր խմբագրի ընտրանու սյունյակներ: Կայքի գործառույթներում  ներմուծվել է նաև բոլորովին նոր տեխնոլոգիա՝ հիբրիդային խաղարկիչի տեսքով:Այն անհրաժեշտության դեպքում հնարավորություն կընձեռի կայքի համապատասխան բաժինը թարմացնել «Յութուբ»-ից և այլ վիդեոհոսթինգներից եկող տեսանյութերով»,- նշեց նա:
Շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնության հեղինակներին՝ «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» թերթի գլխավոր խմբագիր Ելենա Կուրդիյանն առանձնապես կարևորեց «Արմենպրես» պետական-լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանի առաջատար դերակատարությունն այդ գործում:
«Այժմ կայքը ներկայանում է ամբողջությամբ վերաթարմացած տեսքով: Մեր անձնակազմը ոգեշնչված է դրանով և պետք է մեր ընթերցողներին ուրախացնենք հաճելի բովանդակությամբ, որը համապատասխան կլինի նրանց պահանջներին»,-ասաց գլխավոր խմբագիրը:
«Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը հատուկ շնորհակալություն է հայտնում Ռուսական արվեստի թանգարանին՝ շնորհանդեսի միջոցառմանն աջակցելու համար:

Газета «Республика Армения» порадует своих читателей своим новым сайтом и контентом
Русскоязычная газета «Республика Армения» вступает в новый этап развития с обновленным сайтом. Как сообщает Арменпресс, 5 марта в ереванском Музее русского искусства состоялась презентация нового сайта газеты.
В своей речи директор государственного информационного агентства «Арменпресс» Арам Ананян отметил, что цель - предпринять меры против мировой тенденции постоянного сокращения печатных СМИ.
«Мы не верим в конец эпохи печатных СМИ, а наоборот, верим, что только обеспечив место на всех возможных площадках, мы сможем иметь презентабельную газету, которая предстанет перед своим читателям в новом образе и с новым содержанием. Думаю, нам удалось добиться своей цели. Нас ожидают новые вехи, нас ожидает совершенно иное развитие, так как мы дополняем то, что есть на бумажном носителе, носителем совершенно другим. Отраден тот факт, что это один из единичных случаев обновления русскоязычной газеты на постсоветском пространстве, что очень важно для нас, потому что этим мы открывает новые горизонты для себя и для наших читателей. Нас интересует, чтобы много читали и узнавали об Армении», - сказал Арам Ананян.
По его словам, новый сайт газеты «Республика Армения» также является уникальным мостом дружбы между Арменией и Россией.
«Веб-сайт дает возможность понять все важные интеграционные процессы, через которые мы все движемся», - сказал директор государственного информационного агентства, поблагодарив всех партнеров за их работу.
Выразив благодарность авторам инициативы, главный редактор газеты «Республика Армения» Елена Курдиян назвала директора государственного информационного агентства «Арменпресс» Арама Ананяна движущей силой этой инициативы.
«Сейчас сайт выглядит вполне презентабельно. Весь наш коллектив будет вдохновлен новых сайтом, и будем радовать наших читателей контентом, который будет отвечать их потребностям», - сказала главный редактор.
Государственное информационное агентство «Арменпресс» выражает особую благодарность Музею русского искусства за поддержку в организации презентации.