Բայդենը հեռախոսազրույց Է վարել Գվատեմալայի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը մարտի 4-ին հեռախուսազրույց Է վարել Գվատեմալայի նախագահ Ալեխանդրո Ջամատեիի հետ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախագահ Ջո Բայդենն այսօր զրույց Է վարել Գվատեմալայի նախագահ Ալեխանդրո Ջամատեիի հետ: Երկու ղեկավարները վերանայել են «Էտա» եւ «Յոտա» փոթորիկների հետեւանքների դեմ պայքարի համատեղ ջանքերը, ինչպես նաեւ հավաստել են իրենց պատրաստակամությունը վերացնելու միգրացիայի արմատական պատճառները կոռուպցիայի դեմ պայքարի, տնտեսական հնարավորությունների ստեղծման եւ քաղաքացիական անվտանգության ամրապնդման միջոցով»,- ասված Է մամուլի տեղեկագրում, որը մարտի 4-ի երեկոյան տարածել Է Սպիտակ տունը:
Նաեւ նախագահները պայմանավորվել են առաջիկա շաբաթներին կազմակերպել երկու պետությունների կողմից խմբերի հանդիպում, որռնք կզբաղվեն միգրացիայի կառավարման համար արդյունավետ եւ մարդասիրական պլանի մշակմամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден провел телефонный разговор с президентом Гватемалы
Президент США Джо Байден в четверг провел телефонный разговор с президентом Гватемалы Алехандро Джамматтеи.
"Президент Джо Байден сегодня провел разговор с президентом Гватемалы Алехандро Джамматтеи. Оба лидера пересмотрели совместные усилия по борьбе с последствиями ураганов "Эта" и "Йота", а также подтвердили свою готовность устранить коренные причины миграции посредством борьбы с коррупцией, создания экономических возможностей и укрепления гражданской безопасности", - говорится в пресс-релизе, распространенном в четверг вечером Белым домом,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Также президенты договорились в ближайшие недели организовать встречу групп со стороны двух государств, которые займутся разработкой эффективного и гуманного плана для управления миграцией.