Բայդենը նախատեսել է երկու հարված հասցնել Սիրիայի ուղղությամբ, սակայն մեկից հրաժարվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նախատեսել է հարվածներ հասցնել Սիրիայի երկու նպատակակետերի, սակայն հետախուզական տվյալներ ստանալով, ըստ որոնց՝ այնտեղ են գտնում կանայք ու երեխպաներ, հրաժարվել է երկրորդ նպատակակետին հարվածներ հասցնելու մտքից նախատեսվածից կես ժամ առաջ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է Wall Street Journal-ը:
Աղբյուրի տեղեկություններով, փետրվարի 25-ի առավոտյան Բայդենը շուրջ մեկ ժամ շփվել է պաշտոնյաների հետ, այդ թվում՝ Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օստինի, քննարկելով հնարավոր ռիսկերն ու դիվանագիտական հետևանքները: Ընդգծվում է, որ խոսքը գնացել է մի քանի հնարավոր նպատակակետերի մասին, սակայն Բայդենը կենտրոնացել է Սիրիայում երկու օբյեկտների վրա:
Սակայն հարվածից կես ժամ առաջ ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը Բայդենին է փոխանցել երկրորդ օբյեկտում կանանց ու երեխաների ներկայության մասին տեղեկատվություն: Արդյունքում՝ փետրվարի 26-ի գիշերը հարվածը հասցվել է մեկ նպատակակետի:

Байден планировал нанести два удара по Сирии
Президент США Джо Байден планировал удары по двум целям в Сирии, однако после получения разведданных о присутствии женщин и детей на местности отказался от удара по второй цели за полчаса до планируемого нанесения. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает Wall Street Journal.
По данным издания, утром 25 февраля Байден около часа общался с чиновниками, в том числе с главой Пентагона Ллойдом Остином, обсуждая риски и возможные дипломатические последствия. Отмечается, что речь шла о нескольких возможных целях, но Байден сосредоточился на двух объектах в Сирии.
Однако за полчаса до удара советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан передал Байдену информацию о присутствии женщин и детей на втором объекте. В итоге около половины второго ночи 26 февраля удар был нанесен только по одной цели, отмечается в публикации.
По данным Пентагона, США нанесли удар по нескольким зданиям на сирийско-иракской границе, которые использовали ряд проиранских военизированных группировок, в том числе "Катаиб Хезболлах" и "Катаиб Сайид аш-Шухада". В результате, по данным американских военных, был уничтожен ряд объектов инфраструктуры шиитских группировок. Данный шаг стал ответом на недавние нападения на американские и коалиционные войска в Ираке, отметили в Пентагоне.