Աշխարհում պարենի գներն աճում են իններորդ ամիսն անընդմեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարենահումքային ապրանքների համաշխարհային գներն աճում են իններորդ ամիսն անընդմեջ, առաջին հերթին բարձրացել Է շաքարի եւ ձեթերի արժեքը: Ինչպես մարտի 4-ին հայտարարել Է Միավորված ազգերի Պարենավորման եւ գյուղատնտեսական կազմակերպությունը (ՖԱՕ), ՖԱՕ-ի պարենային գների ինդեքսի միջին մեծությունը, ինդեքս, որն արտացոլում Է պարենի հիմնական տեսակների միջազգային գների ամսական փոփոխությունները, փետրվարին կազմել Է 116 կետ, ինչը 2,4 տոկոսով ավելի, քան հունվարին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ձեթերի գների ինդեքսն ավելացել Է 6,2 տոկոսով՝ հասնելով 2012 թվականի ապրիլից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշին: Շաքարի գների ինդեքսը հունվարի համեմատությամբ աճել Է 6,4 տոկոսով, քանի որ «հանգուցային ատադրող երկրներում արտադրության նվազումը, ինչպես նաեւ ուժեղ ներմուծման պահանջարկն Ասիայից մշտական անհանգստություն են հարուցել համաշխարհային մատակարարումների կրճատման առիթով»: Հացահատիկների գների ինդեքսը մեկ ամսում աճել Է 1,2 տոկոսով, մսինը՝ 0,6 տոկոսով, կաթնամերքինը՝ 1,7 տոկոսով:
Կազմակերպությունում նաեւ հայտնել են, որ նախնական կանխատեսման համաձայն՝ «2021 թվականին ցորենի համաշխարհային արտադրությունը, հավանաբար, կաճի եւ կհասնի 780 միլիոն տոննա նոր ռեկորդի, քանի որ Եվրամիությունում արտադրության վերականգնման սպասումները ավելի քան կփոխհատուցեն արտադրության ռիսկերը Ռուսաստանի Դաշնությունում, որոնք կախված են եղանակային պայմաններից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Цены на продовольствие в мире растут девятый месяц подряд
Мировые цены на продовольственные сырьевые товары растут девятый месяц подряд, в первую очередь повысилась стоимость сахара и растительных масел. Как в четверг сообщила Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (ФАО), среднее значение индекса продовольственных цен ФАО, который отражает помесячные изменения международных цен на основные виды продовольствия, составило в феврале 116 пунктов, что на 2,4% больше, чем в январе.
Индекс цен на растительные масла увеличился на 6,2%, достигнув самого высокого показателя с апреля 2012 года. Индекс цен на сахар возрос на 6,4% по сравнению с январем, так как "снижение производства в ключевых странах-производителях, а также сильный импортный спрос из Азии вызвали постоянную обеспокоенность по поводу сокращения мировых поставок". Индекс цен на зерновые за месяц возрос на 1,2%, на мясо - на 0,6%, на молочные продукты - на 1,7%,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В организации также сообщили, что, согласно предварительному прогнозу, "мировое производство пшеницы в 2021 году, вероятно, вырастет и достигнет нового рекорда в 780 млн тонн, поскольку ожидания восстановления производства в Европейском союзе более чем компенсируют риски производства в Российской Федерации, которые зависят от погодных условий".