Տեղահանված մի խումբ հադրութցիներ ակցիաներ են իրականացրել ՀՀ-ում ՌԴ, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դեսպանատների առջև
Տեղահանված մի խումբ հադրութցիներ ակցիաներ են իրականացրել ՀՀ-ում ՌԴ, ԱՄՆ-ի և
Ֆրանսիայի դեսպանատների առջև
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում մի խումբ հադրութցիներ մարտի 4-ին՝ Հադրութը վերադարձնելու պահանջով ակցիա են իրականացրել Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան առջև: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ակցիան կազմակերպել է «Հանուն Հադրութի» հասարակական կազմակերպությունը։
«Մենք խնդրում և պահանջում ենք բոլոր դեսպանատներին մեզ վերադարձնել մեր հայրենի հող Հադրութը: Մեր հավաքի նպատակը համապատասխան բովանդակությամբ նամակ հանձնելն է ՌԴ դեսպանատան ներկայացուցիչներին: Այս ցույցերն ու ակցիաները մենք իրականացնելու ենք շարունակական՝ մինչև հասնենք մեր նպատակին: Այստեղ հավաքվել են նաև տեղահանվածներ Շուշիից, Քաշաթաղից։ Խնդիրներ շատ ունենք, բայց պահանջը հիմնականում այն է, որ մեզ վերադարձնեն մեր հայրենի հողը, որը Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ինքնավար մարզի կազմում էր: Մինչ այժմ՝ մի քանի անգամ նամակներ ենք հանձնել դեսպաններին, սակայն առայժմ ոչ մի արձագանք չկա։ Այս անգամ նամակով մենք պահանջել ենք հանդիպում դեսպանի հետ, որպեսզի ներկայացնենք մեր գլխավոր պահանջը»,-նշեց «Հանուն Հադրութի» ՀԿ վարչության անդամ Իրա Թամրազյանը:
«Այսօրվա մեր հավաքի նպատակը ՌԴ դեսպանի հետ հանդիպման պահանջն է ու մեր ժողովրդին հուզող հարցերի քննարկումը: Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով մենք բռնատեղահանվել ենք մեր հայրենիքից: Հիմա մեղավորներ փնտրելու ժամանակն անցել է և ավելի շատ պետք է ելքեր փնտրենք մեր հայրենիքը վերադարձնելու համար: Մենք մի քանի ճանապարհ ունենք՝ վերադարձ մեր հայրենիք, որը պետք է իրականացնենք համախումբ ուժերով: Եթե անգամ չհաջողվի, ապա Հադրութի անունը, եթե ոչ աշխարհագրորեն, ապա գոնե  մեր այս համախմբվածությամբ պետք է պահպանենք»,-հավաքի ընթացքում ասաց «Հանուն Հադրութի» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լևոն Հայրիյանը՝ տեղեկացնելով նաև, որ կազմակերպության արցախյան թևը՝ նույն պահանջով  բողոքի ցույց է կազմակերպել նաև Ստեփանակերտում:
ՌԴ դեսպանատնից հադրութցիները շարժվել են Ֆրանսիայի դեսպանատուն, որտեղ նրանց հայտնեցին, որ չեն կարող ընդունել քանի որ հանդիպում նախապես պլանավորված չի եղել: Դեսպանատնից տեղեկացրին նաև, որ իրենց մոտ շարունակ Հադրութի ներկայացուցիչներ են այցելում, և բազմաթիվ նամակներ են ստացել: Այսօրվա նամակը ևս ընդունվել է և դեսպանի կողմից  առաջիկայում պատասխան կլինի: Հադրութցիներին ԱՄՆ դեսպանատանը հայտնեցին, որ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված՝ ընդունելություն չի իրականացվում: Դեսպանատնից հադրութցիներին փոխանցեցին տվյալները՝ էլեկտրոնային եղանակով դիմելու համար:

Группа перемещенных гадрутцев провела акции перед посольствами РФ, США и Франции
В Ереване 4 марта группа жителей Гадрута провела акцию перед посольством России, требуя возвращения Гадрута. Как сообщает «Арменпресс», акцию организовала общественная организация “Во имя Гадрута”.
“Мы обращаемся ко всем посольства с просьбой и требованием вернуть нас в наш родной Гадрут. Цель нашей акции - передать письмо соответствующего содержания в посольство России. Мы такие демонстрации и акции будем проводить непрерывно, пока не достигнем нашей цели. Здесь собрались перемещенные жители Шуши и Кашатага. У нас много проблем, но наше главное требование - вернуть нам нашу Родину, которая входила в состав бывшей Нагорно-Карабахской автономной области. Мы уже несколько раз передавали письма послам, но ответов пока нет. В этот раз мы написали письмо с просьбой о встрече с послом, чтобы изложить наше главное требование”, - сказала Ира Тамразян, член правления общественной организации “Во имя Гадрута”.
“Цель нашей сегодняшней акции - требование встречи с послом России, чтобы обсудить с ним волнующие наш народ вопросы. В связи с 44-дневной арцахской войной нас депортировали с нашей родины. Время искать виновных уже прошло, мы должны найти способ вернуться на родину. Мы видим несколько способов возвращения, и мы должны сделать это сообща. Даже если мы не добьемся успеха, мы должны сохранить имя Гадрут, если не географически, то хотя бы в этом нашем единстве”, - сказал Левон Айриян, председатель общественной организации “Во имя Гадрута”, сообщив, что организация такую же акцию организовала и в Степанакерте.
Жители Гадрута от российского посольства ушли к французскому, где им сказали, что не могут принять их, потому что встреча не была назначена заранее. В посольстве им сообщили, что жители Гадрута часто приходят к ним, они получили и много писем. На  сегодняшнее письмо, принятое послом, будет дан ответ в ближайшее время. Жителям Гадрута в посольстве США сообщили, что из-за эпидемии не проводятся приемы. Гадрутцам посоветовали отправить электронное письмо.