Խորհրդարանը փակ նիստում քննարկում է Ադրբեջանում պահվող գերիների վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը փակ նիստում քննարկում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց հայրենադարձումը խոչընդոտելու և անհարկի ձգձգելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը դատապարտելու վերաբերյալ խորհրդարանի հայտարարության նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծը հեղինակել են անկախ պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանը, Աննա Գրիգորյանը և Վարդան Աթաբեկյանը:
Նախագծով առաջարկվում է դատապարտել Ադրբեջանի կողմից իր վերահսկողության ներքո գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց հայրենադարձման միջազգային մարդասիրական գործընթացի և միջազգային իրավական փաստաթղթերով ամրագրված դրույթների կոպիտ խախտումն ու ոտնահարումը, ինչպես նաև միջազգային կառույցների, միջազգային հանրության և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ուշադրությունը վերստին հրավիրել Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպիտ ոտնահարումների վրա, հասնել միջազգային հանրության դատապարտող հայտարարություններին Ադրբեջանի նկատմամբ:
Հայտարարության ընդունմամբ ակնկալվում է միջազգային կառույցների, միջազգային հանրության և իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ համատեղ ճնշման միջոցով նպաստել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց հայրենադարձման մարդասիրական գործընթացը կյանքի կոչելուն:

Парламент Армении на закрытом заседании обсуждает проект заявления по пленным в Азербайджане
Национальное собрание Армении на закрытом заседании обсуждает проект заявления Парламента об осуждении политики Азербайджана по препятствованию возвращению находящихся в Азербайджане военнопленных и пленных гражданских лиц, в том числе и женщин, и  безосновательного затягивания этого вопроса.
Как передает «Арменпресс», автором проекта являются независимые депутаты Тагуи Товмасян, Анна Григорян и Вардан Атабекян.
Проект предлагает осудить грубое нарушение и попрание со стороны Азербайджана прав всех находящихся под его контролем военнопленных и гражданских лиц. Также нарушение и международного гуманитарного процесса по возвращению женщин и положений, закрепленных международными правовыми документами. Проект предлагает привлечь внимание международных структур, международного сообщества и правозащитных организаций к грубым нарушениям международного гуманитарного права и прав человека со стороны Азербайджана, достичь осуждения Азербайджана со стороны международного сообщества.
Принятие проекта может оказать содействие реализации гуманитарного процесса возвращения всех военнопленных и гражданских лиц, в том числе и женщин, посредством оказания давления со стороны международных структур, международного сообщества и правозащитных организаций.