«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Հայոց բանակի վերածնունդը մտահոգում է մեր հարևաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայի մի ձեռքին պետք է լինի գիրքը (գիտելիք), մյուսին՝ զենքը։ Միայն այսպես կարող ենք պահպանել մեր պետականությունն ու ազգային ինքնությունը։ Առաջինը կօգնի մեզ զարգանալ եւ համընթաց քայլել ժամանակի հետ, իսկ երկրորդը՝ կապահովի մեր ֆիզիկական անվտանգությունը։ Այլ տարբերակ չունենք, քանի դեռ տարածաշրջանում են բախվում ամենատարբեր պետությունների շահերն ու հետաքրքրությունները։
Թուրք-ադրբեջանական սանձարձակ հռետորաբանությունն այժմ սահմաններ չի ճանաչում, սակայն հստակ է երկու բան․ եթե թուրքը մեր երկրի ինքնիշխանությանը վերաբերող հայտարարություններ է անում, ապա դրանք բխում են իր ծրագրերից, որոնց անպայմանորեն հետեւելու են հստակ գործողություններ։ Այդ առումով, մենք իրավունք չունենք մատների արանքից նայելու թուրքական ուղերձներին։ Եվ երկրորդ, Հայկական բանակի վերածնունդը անցած տարվա պատերազմից հետո, սարսափեցնում է մեր թշնամիներին։ Այս ամենից ամենակարեւոր եզրահանգումը, որ պետք է անենք, այն է, որ յուրաքանչյուր հայ պետք է լծվի բանակի հզորացմանը, ամենը՝ յուրովի։
Երեկ հույժ կարեւոր հայտարարությամբ է հանդես եկել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, հայտարարելով, որ «մինչ այս պահը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքները համարվում են բռնազավթված Ադրբեջանի կողմից», իսկ «Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան եւ նշված տարածքների բռնազավթումը որեւէ իրավական ազդեցություն չեն կարող ունենալ ապագա բանակցությունների ընթացքում Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի ու սահմանների որոշման գործընթացում»։ Իսկ Ադրբեջանի բռնազավթման տակ են ոչ միայն մինչեւ 2020 թ. սեպտեմբերի 26-ը Արցախի վերահսկողության տալ գտնվող տարածքները, այլեւ Շահումյանի շրջանն ու Գետաշենի ենթաշրջանը»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Возрождение Армянской армии беспокоит наших соседей
“У армянина в одной руке должна быть книга (знания), а в другой - оружие. Только так мы сможем сохранить нашу государственность и национальную идентичность. Первая поможет нам развиваться и идти в ногу со временем, а вторая обеспечит нашу физическую безопасность. Пока в регионе сталкиваются интересы разных государств, у нас нет иного выбора.
Распоясавшаяся турецко-азербайджанская риторика уже беспредельна, но совершенно очевидны две вещи. Если турки делают заявления о суверенитете нашей страны, то они исходят из их планов, за которыми обязательно последуют и четкие действия. В этом смысле мы не имеем права смотреть на турецкие заявления сквозь пальцы. И второе, возрождение Армянской армии после прошлогодней войны на наших врагов наводит ужас. Самый главный вывод, который мы должны сделать из всего этого, - это то, что каждый армянин должен заниматься укреплением Армии, каждый по-своему.
Вчера Национальное собрание Республики Арцах выступило с очень важным заявлением, объявив, что “территории Республики Арцах, которые до сих пор находились под контролем Азербайджана, считаются оккупированными Азербайджаном”. И “агрессия Азербайджана против Республики Арцах и оккупация указанных территорий не может иметь юридической силы в ходе будущих переговоров в процессе определения статуса и границ Республики Арцах”. И под оккупацией Азербайджана находятся не только территории, захваченные после 26 сентября 2020 года, но и Шаумянский район и Геташенский субрегион”.