Չինաստանը մտադիր է նոր զեկույց հրապարակել ԱՄՆ-ում մարդու իրավունքների խախտումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի իշխանությունները մոտ ժամանակներս կհարապարակեն նոր զեկույց՝ ԱՄՆ-ում մարդու իրավունքների բնագավառի իրադրության քննադատությամբ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 1-ին այդ մասին հաղորդումը հայտնվել Է ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի մամուլի դիվանատան կայքում:
«ԱՄՆ-ում մարդու իրավունքների խախտումը – 2020» վերտառությամբ փաստաթղթում մանարամասնորեն նկարագրված են այն փաստերը, որոնք վերաբերում են «Վաշինգտոնի կողմից համավարակի անձեռնհաս զսպմանը», որը «հանգեցրել Է ողբերգական հետեւանքների, ժողովրդավարության խախտումների, որոնք հանգեցրել են քաղաքական քաոսի, ռասայական խտրականությունից տուժող Էթնիկական փոքրամասնությունների, շարունակվող սոցիալական հուզումների, որոնք սպառնում են հասարակական անվտանգությանը, սոցիալական անհավասարությունը խորացնող հարուստների եւ աղքատների միջեւ աճող բեւեռացան, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի կողմից միջազգային իրավունքի ոտնահարման, որը հանգեցնում Է հումանիտար աղետների»:
ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի մամուլի դիվանատունը համանման զեկույց Է հրապարակել 2019 թվականի մարտին: Այնտեղ ասված Է, որ վերջին տասնամյակներում Միացյալ Նահանգներրն իրեն դրեւորել Է որպես ագրեսիվ միլիտարիստական պետություն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Китай намерен опубликовать новый доклад о нарушениях прав человека в США
Власти Китая в ближайшее время опубликуют новый доклад с критикой ситуации в области прав человека в США. Как передает Арменпресс, сообщение об этом появилось в понедельник на сайте пресс-канцелярии Госсовета КНР.
В документе под названием "Нарушение прав человека в США-2020" подробно описаны факты, касающиеся "некомпетентного сдерживания пандемии Вашингтоном, приведшего к трагическим последствиям, нарушений демократии, вызвавших политический хаос, страдающих от расовой дискриминации этнических меньшинств, продолжающихся социальных волнений, угрожающих общественной безопасности, усугубляющей социальное неравенство растущей поляризации между богатыми и бедными, а также попрания США международного права, приводящего к гуманитарным катастрофам".
Пресс-канцелярия Госсовета КНР публиковала аналогичный доклад в марте 2019. В нем говорилось, что за последние десятилетия Соединенные Штаты зарекомендовали себя как агрессивное милитаристское государство.