Նաթանյահուն Իրանին մեղադրել Է Օմանի նեղուցում իսրայելական նավի վրա գրոհի մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն մարտի 1-ին Իրանին մեղադրել Է անցյալ շաբաթ Օմանի նեղուցում հրեական պետությանը պատկանող Helios Ray նավի վրա հարձակման մեջ: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել Է Kan պետական ռադիոկայանի եթերում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Անտարակույս, դա եղել Է Իրանի գործողությունը: Դա պարզ Է»,- մեջբերում Է անում կառավարության ղեկավարի խոսքից The Times of Israel թերթը: «Իրանն Իսրայելի գլխավոր թշնամին Է, ես վճռականորեն տրամադրված եմ կանգնեցնելու նրան»,- նաեւ նշել Է Նաթանյահուն:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի հետ կայացած զրույցում ինքը Միացյալ Նահանգների ղեկավարին հավաստիացրել Է, որ Իսրայելն Իրանին թույլ չի տա միջուկային զենք ունենալ: «Իրանցիները միջուկային զենք չեն ունենա, գործարքով կամ առանց դրա: Ես նաեւ դա ասացի իմ բարեկամ Բայդենին»,- հայտարարել Է Նաթանյահուն:
Փետրվարի 26-ին Միացյալ Թագավորության Ծովային առեւտրական կազմակերպությունն իրազեկել Է Օմանի նեղուցի ափի մոտ նավի վրա պայթյունի մասին, ոչ ոք չի տուժել:
Իր հերթին Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով Մեծ Բրիտանիայի Dryad Global ընկերությունը, որն զբաղվում Է ծովում անվտանգության ապահովման հարցերով, հայտնել Է, որ խոսքը վերաբեում Է Helios Ray նավին, որը Սաուդյան Արաբիայի Դամմամ նավահանգստից մեկնում Էր Սինգապուր: Գործակալության տվյալներով՝ այդ նավը պատկանում Է Թել Ավիվից մի ընկերության եւ օգտագործվում Է ավտոտրանսպորտային միջոցների փոխադրման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Нетаньяху обвинил Иран в атаке на израильское судно в Оманском заливе
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в понедельник обвинил Иран в нападении на принадлежащее еврейскому государству судно Helios Ray в Оманском заливе на прошлой неделе. Соответствующее заявление он сделал в эфире государственной радиостанции Kan.
"Несомненно, это была операция Ирана. Это ясно", - цитирует главу правительства газета The Times of Israel. "Иран - главный враг Израиля, я решительно настроен остановить его", - указал также Нетаньяху.
По его словам, в разговоре с президентом США Джо Байденом он заверил американского лидера, что Израиль не позволит Ирану иметь ядерное оружие. "У иранцев не будет ядерного оружия, со сделкой или без нее. Я также сказал это моему другу Байдену", - заявил Нетаньяху.
В пятницу Морская торговая организация Соединенного Королевства проинформировала о взрыве на судне у побережья Оманского залива, никто не пострадал,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В свою очередь агентство Reuters со ссылкой на британскую компанию Dryad Global, занимающуюся вопросами обеспечения безопасности на море, сообщило, что речь идет о судне Helios Ray, которое направлялось в Сингапур из порта Даммам в Саудовской Аравии. По данным агентства, это судно принадлежит компании из Тель-Авива и используется для перевозки автотранспортных средств.