Աֆղանստանի հարցերով ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչը մեկնել Է Քաբուլ եւ Դոհա
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանի հարցերով ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Զալմայ Խալիլզադն այցով կժամանի Քաբուլ, Դոհա եւ տարածաշրջանի այլ երկրների մայրաքաղաքներ: Փետրվարի 28-ին այդ մասին հայտնել Է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նա կվերսկսի քննարկումներն (Աֆղանստանի) Իսլամական Հանրապետության (իշխանությունների ներկայացուցիչների), Աֆղանստանի առաջնորդների, «Թալիբան» շարժման եւ տարածաշրջանի երկրների ներկայացուցիչների հետ, որոնց շահերին ամենից շատ Է համապատասխանում արդարացի եւ կայուն կարգավորումն, ինչպես նաեւ մշտական եւ համապարփակ հրադարդը»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ: Պետդեպարտամենտը չի ճշտում, թե դարձյալ ինչ երկրներ կայցելի Խալիլզադը, տեղեկատվություն այն մասին, թե որքան կտեւի նրա արտասահմանյան ուղեւորությունը, նույնպես չեն հայտնում: 2020 թվականի փետրվարի 29-ին ԱՄՆ-ի նախորդ կառավարությունը նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլխավորությամբ եւ «Թալիբան» շարժումը Դոհայում ստորագրել են հաշտության համաձայնագիր:
Ըստ համաձայնությունների՝ Միացյալ Նահանգները, նրա դաշնակիցները եւ կոալիցիան պարտավորվում են 14 ամսվա ընթացքում Աֆղանստանից դուրս բերել բոլոր զորքերը: Թալիբներն իրենց հերթին երաշխավորում են, որ Աֆղանստանի տարածքը չեն օգտագործի այնպիսի գործողությունների համար, որոնք սպառնալիք են նեկայացնում ԱՄՆ-ի եւ նրա դաշնակիցների անվտանգության համար: ԱՄՆ-ի ներկայիս կառավարությունն ավելի վաղ նախազգուշացրել Է, որ հետագա որոշումներ կընդունի Աֆղանստանի վերաբերյալ, այդ թվում այդ երկրից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման գործողություններ այն բանի ուսումնասիրումից հետո, թե թալիբներն ինչպես են կատարում հաշտության համաձայնությունների պայմանները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Спецпредставитель США по Афганистану отправится с визитом в Кабул и Доху
Специальный представитель США по Афганистану Залмай Халилзад посетит с визитом Кабул, Доху и столицы других стран региона. Об этом сообщила в воскресенье пресс-служба Госдепа.
"Он возобновит обсуждения относительно дальнейших перспектив с [представителями властей] Исламской Республики [Афганистан], афганскими лидерами, представителями движения "Талибан" (запрещено в России) и стран региона, чьим интересам больше всего отвечает достижение справедливого и прочного политического урегулирования, а также постоянного и всеобъемлющего прекращения огня", - говорится в сообщении. Госдеп не уточняет, какие еще страны посетит Халилзад, информация о том, сколько продлится его зарубежная поездка, также не приводится.
29 февраля 2020 года предыдущее правительство США во главе с президентом Дональдом Трампом и движение "Талибан" подписали в Дохе мирное соглашение. Согласно договоренностям, Соединенные Штаты, их союзники и коалиция обязуются вывести в течение 14 месяцев все войска из Афганистана. Талибы в свою очередь гарантируют, что не станут использовать территорию Афганистана для действий, представляющих угрозу безопасности США и их союзников,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Нынешнее американское правительство ранее предупредило, что примет дальнейшие решения по Афганистану, в том числе по выводу американских войск из этой страны, после изучения того, как талибы выполняют условия мирной договоренности.