«Նոր գիրք»-4/21. «Նոր գիրք» նախագիծը ներկայացնում է չորս նոր գիրք
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2021 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների չորս ուշագրավ գրքեր՝ չորս խորագրերի ներքո:
Արամ Ալավերդյան, «Զգուշավոր բաս»
«Արդի» մատենաշարի այս հատորով լույս է տեսնում Արամ Ալավերդյանի «Զգուշավոր բաս» ժողովածուն։ Արամ Ալավերդյանի անունը անծանոթ չէ ժամանակակից հայ գրականությամբ հետաքրքրվող ընթերցողին։ Նրա ստեղծագործությունները հրապարակվել են «Գրանիշ», «Անդին», «Արդի», «Կայարան» կայքերում։ Սակայն առանձին գրքով՝ ընթերցող լայն հանրությանը հեղինակը ներկայանում է առաջին անգամ։
Այս ժողովածուում ընդգրկված պատմվածքներն ու ակնարկները գերազանցապես նվիրված են Արցախյան առաջին պատերազմին։ Դրանք վկայագիր-վավերագրեր են՝ ստեղծված գեղարվեստի լեզվով։ Դա գրվածքների ինքնօրինակության հիմնական գրավականներից է։ Պատերազմը մենք սովոր ենք «ճանաչել» ընդհանրացված հայրենասիրական գնահատականներով կամ ռազմի դաշտում տեղի ունեցած հերոսական դրվագների նկարագրությամբ։ Այստեղ, սակայն, ընթերցողը կկարդա անձնական ողբերգությունների պատմություններ, արհավիրքը կտեսնի սովորական արցախցու՝ ընտանիքի հոր, մոր, եղբոր կամ քրոջ աչքերով։
Հեղինակն իր ոճում փորձել է հավատարիմ մնալ հարազատ վայրերում բնակվող մարդկանց լեզվամտածողությանը՝ նպատակադրված պահպանելով շարադրանքի որոշակի ժողովրդական, «անմշակ» երանգներ։ Միաժամանակ նա նյութ է թողել նաև բարբառներով հետաքրքրվող անձանց համար՝ պատմվածքներում ու ակնարկներում օգտագործելով հարյուրավոր խոսվածքային բառեր, դարձվածքներ ու դիմելաձևեր։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Ալեքս Մայքլիդիս, «Լռակյաց հիվանդը»
Ալիսիա Բերենսոնի կյանքը, թվում է, կատարյալ է: Հայտնի նկարչուհին ամուսնացած է նորաձևության ոլորտում հանրահայտ լուսանկարչի հետ, ապրում է Լոնդոնի հեղինակավոր թաղամասում: Մի օր, ուշ երեկոյան, ամուսինը՝ Գաբրիելը, վերադառնում է նկարահանումից, և Ալիսիան 5 անգամ կրակում է նրա դեմքին, ինչից հետո այլևս ոչ մի բառ չի արտասանում: Ալիսիան հրաժարվում է խոսել կամ որևէ կերպ բացատրել եղելությունը, ինչի պատճառով ընտանեկան ողբերգությունը վերածվում է մեծ առեղծվածի, որը բորբոքում է հանրության երևակայությունը։ Ալիսիան անմիջապես հայտնի է դառնում, իսկ նա՝ լռակյաց հիվանդը, գովազդային վահանակներից ու հանրության ուշադրությունից թաքնվում է հոգեբուժարանում: Թեո Ֆաբերը քրեական հոգեթերապևտ է. նա երկար է սպասել Ալիսիայի հետ աշխատելու հնարավորությանը: Որոշել է ստիպել, որ Ալիսիան խոսի և բացահայտի, թե ինչու է սպանել ամուսնուն: Թարգմանիչ` Աստղիկ Աթաբեկյան, խմբագիր`Մարգարիտ Սարգսյան: Գիրքը լույս է ընծայել Newmag - ը։
Յոհաննա Սփիրի, Հայդի
Յոհաննա Սփիրիի «Հայդի» վիպակը շվեյցարական մանկագրության ամենահայտնի երկն է: Վեպի հերոսուհին՝ Հայդին, որբուկ է, ապրում է պապի ու իր ժիր այծիկների հետ շվեյցարական Ալպերում ծվարած մի գյուղակում, որտեղ կյանքն ամենօրյա տոն է հիշեցնում, իսկ կրակին խորոված ոսկեգույն պանիրն ու այծի թարմ կաթը՝ թագավորական վայելք: Սակայն աղջիկը ստիպված է հրաժեշտ տալ գյուղին, որպեսզի նոր կյանք սկսի Ֆրանկֆուրտում: Այսօր Դյորֆլին, որտեղ նկարագրված են վեպի իրադարձությունները, հաճախ անվանում են Հայդիդորֆ՝ Հայդիի գյուղ: Լեռնային գյուղակում շատ քիչ բան է փոխվել. այն գրեթե նույն տեսքն ունի, ինչ հեռավոր անցյալում, երբ Յոհաննա Սփիրին գրում էր այս գողտրիկ պատմությունը: Թարգմանությունը գերմաներենից` Լիանա Սաֆարյանի, նկարազարդումները` Թոմի Ունգերերի: Գիրքը լույս է ընծայել «Զանգակ»-ը:
Սեթ Գոդին, «Մանուշակագույն կով»
Եթե մի օր սովորական նախիրի մեջ նկատեք արածող մանուշակագույն կովին, վստահ ենք՝ երկար կհիշեք ու կպատմեք բոլորին: Եվ բոլոր նրանք, ում կպատմեք, կգնան ձեր ասած տեղը՝ հուսալով, որ մանուշակագույն կովը դեռ արածելիս կլինի: Ձեր առաջարկը պետք է հենց այդպիսին լինի. յուրօինակ ու չմոռացվող: Ու ձեր մասին լուրերը կտարածվեն աշխարհով մեկ: Եվ բոլորովին անվճար: Այս գրքում կգտնեք հարյուրավոր միջոցներ, որոնք ձեր առաջարկը կդարձնեն արտասովոր:
Թարգմանիչ՝ Աստղիկ Աթաբեկյան, խմբագիր՝ Գոհար Քալաշյան: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Համագործակցության համար հրատարակչությունները կարող են կապ հաստատել նախագծի հեղինակի հետ [email protected] էլեկտրոնային հասցեով

“Новая книга” - 3/21: проект “Новая книга” представляет четыре новых книги
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник Арменпресс читателей будет знакомить с новыми  изданиями армянских издательств. Читатели получат информацию о новых книгах, будут встречаться с уже известными классическими произведениями и знакомиться с тенденциями современной литературы. На этой неделе Арменпресс по 4 категориям выделил четыре примечательных произведения, изданных разными издательствами в 2021 году, и уже переданными на суд читателей.
Арам Алавердян, “Осторожный бас”
В серии “Современное” издан сборник Арама Алавердяна “Осторожный бас”. Имя Арама Алавердяна известно читателю, интересующемуся современной армянской литературой. Его произведения публиковались на сайтах “Граниш”, “Андин”, “Арди”, “Каяран”. Однако широкой публике отдельный том автора представляется впервые.
Повести и эссе, включенные в этот сборник, в основном посвящены Первой Арцахской войне. Это документы, созданные  художественным языком. В этом и заключается оригинальность произведений. Мы привыкли узнавать про войну по обобщенным патриотическим оценкам или по описанию героических эпизодов, происходивших на поле боя. Но здесь читатель получит истории личных трагедий, увидит катастрофу глазами членов семьи рядового арцахца, отца, матери, брата или сестры.
Автор старался остаться верным лингвистическому мышлению людей, живущих в родных местах, стремясь сохранить определенные народные, необработанные оттенки повествования. В то же время он оставил материал для людей, интересующихся диалектами, используя в своих повестях и эссе сотни произнесенных слов, фраз и идиом. Книга выпущена издательством “Edit Print”.
Алекс Махаэлидес, “Безмолвный пациент”
Жизнь Алисии Беренсон кажется идеальной. Известная художница замужем за известным фотографом  мира моды, живет в престижном районе Лондона. Однажды поздним вечером, после возвращения мужа Габриэля со съемок, Алисия 5 раз стреляет в него. Она отказывается говорить или объяснить произошедшее, из-за чего семейная трагедия превращается в большую тайну, разжигающую общественное воображение. Алисия сразу становится знаменитой, и чтобы спрятаться от рекламных щитов и общественного внимания, она становится безмолвной пациенткой  психиатрической больницы. Тео Фабер - криминальный психотерапевт. Он долго ждал, чтобы поработать с Алисией. Тео Фабер решает заставить Алисию заговорить, чтобы узнать, почему же она убила своего мужа. Переводчик: Астхик Атабекян, редактор: Маргарит Саргсян. Книгу издал “Newmag”.
Йоханна Спири, Хайди
Книга Йоханны Спири “Хайди” - самое известное произведение швейцарской детской литературы. Героиня романа Хайди, сирота, она со своим дедушкой и козами живет в деревне, спрятанной в Швейцарских Альпах, где жизнь похожа на ежедневный праздник, а сыр, приготовленный на огне, и свежее козье молоко - это настоящий восторг. Но девочка вынуждена покинуть деревню, чтобы начать новую жизнь во Франкфурте. Сегодня Дерфлин, где происходят события романа, часто называют Хайдидорфом, деревней Хайди. В горной деревушке мало что изменилось. Она выглядит почти так же, как в далеком прошлом, когда Йоханна Спири написала эту прекрасную историю. Перевод с немецкого Лианы Сафарян, иллюстрация Томми Унгера. Книгу издал “Зангак”.
Сет Годин, “Фиолетовая корова”
Если однажды вы заметите фиолетовую корову, пасущуюся в обычном стаде, вы запомните ее и долго всем будете рассказывать о ней. И все, кому вы расскажете, пойдут туда в надежде увидеть ее. Ваше предложение должно быть именно таким - уникальным и незабываемым. И весть о вас разлетится по всему миру. И совершенно бесплатно. В этой книге вы найдете сотни инструментов, которые сделают ваше предложение необычным.
Переводчик: Астхик Атабекян, редактор: Гоар Калашян. Книгу издал “Антарес”.
По вопросам сотрудничества издатели могут связываться с автором проекта по адресу news.grigoryan@gmail.com.