«Ավրորան» փոխում է ռազմավարությունն Արցախի օգնության ծրագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարում է Արցախի օգնության ծրագրի հիմնովին նոր փուլ. այսուհետ այն կաջակցի այնպիսի նախագծերի, որոնք օժանդակում են եւ խթանում սոցիալական երկարաժամկետ զարգացումը տարածաշրջանում: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից:
Պատերազմից հետո «Ավրորայի» կողմից մեկնարկած ծրագիրն #AraratChallenge նախաձեռնության միջոցով մարդասիրական անհապաղ օգնություն էր տրամադրում արցախցիներին: Բացի այդ, «Ավրորայի» համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանը 1 մլն ԱՄՆ դոլար նվիրաբերեցին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ Արցախի օգնության ծրագրերի համար:
Այս նոր փուլով անցում է կատարվում կայունությանն ուղղված ծրագրերին, որոնք կապահովեն երկարաժամկետ ազդեցություն եւ կընդգրկեն ֆինանսավորման նախագծեր, որոնք աջակցում են  փոքր ձեռներեցությանը, ենթակառուցվածքների վերականգնմանը եւ կխթանեն տնտեսությունը: Միեւնույն ժամանակ նախաձեռնությունը հավատարիմ է մնում իր հանձնառությանը՝ պահպանելու եւ առաջ մղելու հայկական ժառանգությունը տարածաշրջանում: Այն նաեւ կշարունակի աջակցել նախագծերի, որոնք անմիջական օգնություն են տրամադրում Արցախի անապահով համայնքներին:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հրադադարի հաստատումից հետո «Ավրորան» կարեւոր դերակատարում ունեցավ՝ անհապաղ օգնություն տրամադրելով մարդասիրական լուրջ ճգնաժամի առաջ կանգնած արցախահայությանը: Այսօր տեղում անհրաժեշտ են ռազմավարական լուծումներ, եւ մենք ուրախ ենք լինել առաջիններից մեկը, որն օրակարգ է վերադարձնում երկարատեւ սոցիալական զարգացումն ու աջակցում նախագծերին, որոնք նպաստում են դրան»,- ասաց «Ավրորայի» Արցախի ծրագրի ղեկավար Նարինե Աղաբալյանը:
Լինելով տարածաշրջանում մարդասիրական ոլորտի հիմնական առաջատարներից՝ «Ավրորան» նախատեսում է համախմբել նախաձեռնության գործընկերներին՝ կիսվելու լավագույն փորձով ապրիլին կազմակերպվող համաժողովին, ինչպես նաեւ ներգրավել փորձագետների հայկական սփյուռքից եւ նպաստել մարդասիրական հարթակի զարգացմանը:
Արցախի մարդասիրական ծրագրի մեկնարկից ի վեր՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն արդեն ընդհանուր 581.740 ԱՄՆ դոլար (300.660.500 դրամ) է հատկացրել՝ աջակցելով 57 տեղական եւ միջազգային նախագծի, որոնք ներկայացված են ստորեւ․
Ենթակառուցվածքների վերականգնում
1. Ջրի մատակարարման վերականգնում Թաղավարդում (Արցախի տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարություն)՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար (10.400.000 դրամ) (ՆՈՐ),
2. Աջակցություն Ճարտարի հիվանդանոցի վերանորոգմանը՝ 15.000 ԱՄՆ դոլար (7.800.000 դրամ) (ՆՈՐ),
3. Աջակցություն Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցի էլեկտրական գեներատորի նորոգման համար՝ 10.500 ԱՄՆ դոլար (5.400.000 դրամ),
4. Աջակցություն Ստեփանակերտի քաղաքային իշխանությանը՝ վերականգնելու թիվ 3 մանկապարտեզը՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.100.000 դրամ),
5. Աջակցություն Արցախում պատերազմից տուժածներին կացարանով ապահովելու և վերանորոգման համար («Մենք հայ ենք» բարեգործական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ)՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար (2.600.000 դրամ)
6. Աջակցություն Մարտակերտի զինվորական հոսպիտալի վերականգնման աշխատանքներին («Support Our Heroes» հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ)՝ 15.000 ԱՄՆ դոլար (7.800.000 դրամ),
7. Աջակցություն Մարտունի քաղաքում ենթակառուցվածքների վերականգնմանը (Մարտունիի քաղաքապետարան)՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար (10.400.000 դրամ),
8. 20 անվադողերի տրամադրում Արցախի շտապօգնության մեքենաների համար (Արցախի առողջապահության նախարարություն)՝ 1.631 ԱՄՆ դոլար (830․000 դրամ),
9. Աջակցություն Մարտակերտի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի վերականգնմանը (Արցախի կրթության, գիտության եւ մշակույթի նախարարության հետ համատեղ)՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար (10.200.000 դրամ),
1. Աջակցություն Մարտունիի՝ հրետակոծությունից տուժած Մեսրոպ Մաշտոցի անվան թիվ 2 դպրոցի վերականգնման համար («Love Does» հիմնադրամի հետ գործընկերությամբ)՝ 26.500 ԱՄՆ դոլար (13.600.000 դրամ),
2. Աջակցություն Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնի ենթակառուցվածքի բարելավմանը՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.200.000 դրամ):
Սոցիալական զարգացում եւ ձեռներեցություն
1. Կահույքի եւ այլ պարագաների տրամադրում Ասկերանի եւ Մարտունիի շրջանների մեկ դպրոցի եւ մեկ մանկապարտեզի (Արցախի կրթության, գիտության եւ մշակույթի նախարարություն)՝ 5.200 ԱՄՆ դոլար (2.700.000 դրամ),
2. Աջակցություն առցանց հարթակի մշակմանը, որը կներգրավի սփյուռքի ռեսուրսները՝ ճգնաժամը մեղմելու և տեղական տնտեսությունը զարգացնելու համար («AMIA»-ի հետ համագործակցությամբ)՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար (2.600.000 դրամ),
3. Աջակցություն պատերազմից տուժած արցախցի կանանց համար տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում աշխատատեղերի ստեղծմանը («Բարի մամա» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 7.000 ԱՄՆ դոլար (3.640.000 դրամ),
4. Աջակցություն Արցախից տեղահանված կանանց մասնագիտական վերապատրաստման  եւ նրանց համար աշխատատեղերի ստեղծման գործին («Հայ մայրեր» բարեգործական կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.885 ԱՄՆ դոլար (1.500.000 դրամ),
5. Արցախում սպորտային եւ կրթական ծրագրերի մասնակցելու նպատակով ապահով տարածքների ստեղծում երեխաների համար («GOALS Armenia»-ի հետ համագործակցությամբ)՝ 4.800 ԱՄՆ դոլար (2.500.000 դրամ),
6. Աջակցություն «Արտադրված է Արցախում» ծրագրին՝ Արցախում նոր աշխատատեղերի ստեղծման նպատակով («Support Market» առեւտրային հարթակի հետ համատեղ)՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար (2.600.000 դրամ),
7. Նոր աշխատանքային հնարավորությունների ստեղծում Սյունիքի մարզում ապաստանած արցախցիների համար (Մերձավոր Արեւելքի հիմնադրամի հետ համատեղ` հավասար դրամական ներդրմամբ)՝  15.000 ԱՄՆ դոլար (7.800.000 դրամ),
8. Աջակցություն «Նախշուն Հադրութ» բրենդի զարգացմանը՝ 2.500 ԱՄՆ դոլար (1.300.000 դրամ) (ՆՈՐ),
9. Աջակցություն Արցախից տեղահանված անձանց՝ սկսելու փոքր բիզնես-նախագծեր («AMIA»-ի հետ համագործակցությամբ)՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար (2.600.000 դրամ) (ՆՈՐ),
10. Համաֆինանսավորվող նախագիծ, որն աջակցում է խոհարարական դասընթացների կազմակերպմանն արցախցի կանանց համար («Երեմյան փրոջեքթսի» հետ համատեղ)՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար (2.600.000 դրամ) (ՆՈՐ),
11. Աջակցություն Շուշիից տեղահանվածներին՝ Տավուշում մեղվապահության զարգացման համար (Շուշիի «Նարեկացի» արվեստի միության հետ համատեղ)` 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.200.000 դրամ) (ՆՈՐ),
12. Աջակցություն Հայաստանում պատերազմի օրերին նախագծված եւ թողարկված հետկոմատոզ վերականգնողական սարքավորումների արտադրությանը («Քայլ Թեք» կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 7.000 ԱՄՆ դոլար (3.640.000 դրամ),
1. Աջակցություն Ստեփանակերտում հացի փռի բացմանը, որը 6 ամիս շարունակ անվճար հաց կտրամադրի եւ կստեղծի նոր աշխատատեղեր («Թիկունք» նախաձեռնող խմբի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.100.000 դրամ):
Մարդասիրական անհապաղ օգնություն
1. Աջակցություն Արցախի համար շտապօգնության մեքենաների ձեռքբերման գործին («Support Our Heroes» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար (10.200.000 դրամ),
2. Աջակցություն Շուշիից տեղահանված անձանց Ստեփանակերտում եւ Արցախի այլ բնակավայրերում վերաբնակեցնելու գործին (Շուշիի «Նարեկացի» արվեստի միության եւ «Հրանտ Մաթեւոսյան» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 12.500 ԱՄՆ դոլար (6.500.000 դրամ),
3. Մարդասիրական անհապաղ օգնություն Մարտակերտի շրջանի 8 բնակավայրերի(Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Մատաղիս, Հովտաշեն, Թալիշ) բնակիչներին (Մարտակերտի քաղաքապետարան եւ Արցախի ֆինանսների նախարարություն)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.100.000 մլն դրամ),
1. 1.425 փաթեթ անկողնային պարագաների հատկացում Արցախից տեղահանված եւ ժամանակավորապես Հայաստան տեղափոխված անձանց՝ 18.200 ԱՄՆ դոլար (9.360,000 դրամ),
2. 450 տաք բաճկոնների արտադրություն Արցախի բնակիչների համար՝ Ստեփանակերտի կարի ֆաբրիկայում՝ 12.000 ԱՄՆ դոլար (6.075.000 դրամ),
3. Մարդասիրական աջակցության ծրագիր պատերազմից տուժած 600 արցախցիների համար («Բարի մամա» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 12.500 ԱՄՆ (6.400.000 դրամ),
1. 710 տաքացուցիչի տրամադրում ժամանակավորապես տեղահանված արցախցի ընտանիքներին՝ 7.800 ԱՄՆ դոլար (4.056.000 դրամ),
2. Աջակցություն տեղահանված մարդկանց Արցախում  հրատապ մարդասիրական օգնության հատկացմանը  («Street Workout Armenia» կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.200.000 դրամ),
3. Կրթական եւ հոգեբանական աջակցության ծրագիր Վայոց Ձորում ապաստանած արցախցիների համար (Վայոց Ձորի մարզային երիտասարդական կենտրոնի հետ համատեղ)՝ 2.800 ԱՄՆ դոլար (1.456.000 դրամ),
4. Աջակցություն քաղաքացիական բնակության գոտիներում կասետային ռումբերի եւ այլ պայթուցիկների անհապաղ վնասազերծման աշխատանքներին՝ տեղահանվածների վերադարձն Արցախ հնարավոր դարձնելու համար (HALO Trust կազմակերպության հետ համատեղ՝ հավասար դրամական ներդրմամբ)՝ 25.000 ԱՄՆ դոլար (13.000.000 դրամ),
5. Աջակցություն պատերազմից տուժած եւ կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց Արցախի աշխատանքի, սոցիալական եւ բնակարանային հարցերի նախարարությանը տրամադրված դրամաշնորհի միջոցով՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.200.000 դրամ),
6. Աջակցություն պատերազմից տուժած 83 արցախցի ընտանիքներին սննդով եւ կացարանով ապահովելու գործին («Առաքելություն Հայաստան» բարեգործական ՀԿ-ի հետ համատեղ)՝ 4.700 ԱՄՆ դոլար (2.444.000 դրամ),
7. Աջակցություն տեղահանված 10 ընտանիքների՝ Ասկերանում թռչնապահությամբ զբաղվելու համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.200.000 դրամ) (ՆՈՐ),
8. Մարդասիրական օգնության տրամադրում տեղահանված արցախցի ընտանիքներին Հայաստանում՝ («Round Table – Armenia» կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար (2.600.000 դրամ) (ՆՈՐ),
9. Աջակցություն Արցախում ընտանիքների համար կենցաղային պարագաների ձեռքբերմանը («Հայեր, միացեք» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.200.000 դրամ) (ՆՈՐ),
10. Սննդի տրամադրում Ստեփանակերտի արհեստագործական ուսումնարանում սովորող շուշեցի երիտասարդներին (Արցախի կրթության, գիտության եւ մշակույթի նախարարության հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.200.000 դրամ) (ՆՈՐ),
11. Զուգընթաց աջակցություն. Հայաստանի մարզերում գյուղատնտեսական ապրանքների արտադրությամբ զբաղվող, ցածր եկամուտ ունեցողներից կգնվեն ապրանքներ պատերազմից տուժած արցախցիների համար («Աժդահակ» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.900 ԱՄՆ դոլար (2.000.000 դրամ) (ՆՈՐ),
12. Աջակցություն «Հայաստանի ճամփորդող բժիշկներ» (Travelling Doctors of Armenia) կազմակերպությանը՝ տեղաշարժման սահմանափակումներ ունեցող վիրավորներին Արցախի եւ Հայաստանի դժվարամատչելի վայրերում տնային պայմաններում բժշկական ծառայություններ տրամադրելու համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.100.000 դրամ),
13. Կենսական կարեւորության դեղորայքի ձեռքբերում արցախաբնակ տարեցների համար («Միասին» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար (1.020.000 դրամ),
14. 55 ծալովի մահճակալների ձեռքբերում Արցախից բռնի տեղահանված անձանց համար («ՎԻՎԱ» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.000 ԱՄՆ դոլար (1.530.000 դրամ),
15. Օրթոպեդիկ բժշկական պարագաների տրամադրում վիրավոր զինվորներին («ՎԻՎԱ» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 7.000 ԱՄՆ դոլար (3.640.000 դրամ),
16. Աջակցություն շարժունակության խնդիրներ ունեցող հայաստանցի եւ արցախցի վիրավոր զինվորներին («Arites Tour» կազմակերպության հետ համագործակցությամբ)՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար (1.040.000 դրամ),
17. Աջակցություն Արցախում տեղացիների համար նախատեսված վերապատրաստման ծրագրին՝ ուղղված ասեղնաբուժության միջոցով ցավի մեղմացմանը եւ մտավոր առողջության պահպանմանը պատերազմական եւ հետպատերազմական ժամանակներում («EliseCare» կազմակերպության հետ համագործակցությամբ)՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար (2.600.000 դրամ),
18. Աջակցություն շարժական կլինիկայի ստեղծմանը, որն Արցախի վիրավոր զինվորներին եւ քաղաքացիներին կտրամադրի վերականգնման համար անհրաժեշտ բուժօգնություն («EliseCare» կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար (2.600.000 դրամ),
19. Աջակցություն Ստեփանակերտի դպրոցների համար կահույքի ձեռքբերմանը՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.100.000 դրամ),
20. Սեւանում, Դիլիջանում եւ Երեւանում ապաստանած 166 անձանց սննդի կազմակերպում 15 օր շարունակ («Victory-2020» հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.100.000 դրամ),
21. 30 օր շարունակ սննդի տրամադրում «Տիրամայր Հայաստանի» ճամբարում (Գյումրի) ապաստանած արցախցի 65 երեխաներին եւ մեծահասակներին՝ 9.750 ԱՄՆ դոլար (5.000.000 դրամ),
22. Աջակցություն Նորշեն սահմանամերձ գյուղի 300 բնակիչների սննդի մատակարարմանը (Դիլիջանի «Նոր Շին» նախաձեռնող խմբի հետ համատեղ)՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար (2.600.000 դրամ),
23. Առաջին անհրաժեշտության իրերի ձեռքբերում Հայաստանում ժամանակավորապես ապաստանած 200 արցախցի ընտանիքների համար («Հուսո տուն» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.000 ԱՄՆ դոլար (1.530.000 դրամ),
24. Առաջին անհրաժեշտության իրերի 50 փաթեթի տրամադրում Արցախից բռնի տեղահանված եւ Հայաստանում (Արարատի մարզ) ապաստանած երեխաներին («Global Shapers» կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.050 ԱՄՆ դոլար (1.050.000 դրամ),
25. Աջակցություն արցախցի 85 նորածինների համար առաջին անհրաժեշտության իրերի փաթեթների հատկացմանը («Prolife» կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար (5.200.000 դրամ),
26. Հագուստի տրամադրում Արցախի անապահով ընտանիքներին («Patagonia» ընկերության եւ Հայփոստի ԱՄՆ մասնաճյուղի հետ համատեղ, նախաձեռնությունը՝ Սեդա Համբարձումյանի)՝ 5.600 ԱՄՆ դոլար (2.912.000 դրամ), որից 4.700 ԱՄՆ դոլարը` ոչ դրամական ներդրում,
27. «Ամանորի հրաշք Արցախի համար» նախագիծ, որն ուրախություն պարգեւեց պատերազմից տուժած երեխաներին Հայաստանում եւ Արցախում (նախաձեռնությունը՝ Մարգարիտա Վարդանյանի եւ Դիանա Պետրոսյանի)՝ 70.054 ԱՄՆ դոլար (36.430.000 դրամ), որից 15.000 ԱՄՆ դոլարը՝ ոչ դրամական ներդրում:

Новый стратегический курс программы «Авроры» для Арцаха
Инициатива планирует сосредоточиться на поддержке проектов, посвященных устойчивому социальному развитию региона
Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила о фундаментальном обновлении своей программы помощи Арцаху, которая отныне будет сосредоточена на поддержке проектов, способствующих обеспечению долгосрочного социального развития региона. Ранее созданная «Авророй» после войны программа оказывала срочную гуманитарную помощь населению Арцаха на базе краудфандинговой инициативы #AraratChallenge. Кроме того, соучредители «Авроры» Нубар Афеян, Вартан Грегорян и Рубен Варданян пожертвовали от имени «Авроры» 1 миллион долларов организации Hayastan All Armenian Fund для программ помощи Арцаху.
Новый этап программы будет характеризоваться переходом к устойчивому развитию, призванному обеспечить долгосрочное воздействие, и будет включать в себя финансирование проектов, направленных на поддержку микро- и малых предприятий, восстановление инфраструктуры и стимулирование экономики. В то же время инициатива сохраняет приверженность сохранению и продвижению армянского наследия в регионе, а также продолжит оказывать содействие проектам, оказывающим непосредственную помощь беднейшим сообществам Арцаха.
«После перемирия между Арменией и Азербайджаном «Аврора» сыграла важную роль в оказании срочной помощи армянам Арцаха, столкнувшимся с серьезным гуманитарным кризисом. Сегодня на местах необходимы стратегические решения, и мы очень рады, что одними из первых вернем на повестку дня долгосрочное социальное развитие и поддержим проекты, которые его подпитывают», – отметила Наринэ Агабалян, руководитель программы «Авроры» для Арцаха.
Выступив в качестве одного из ключевых гуманитарных лидеров региона, «Аврора» планирует собрать своих партнеров для обмена передовым опытом на конференции, которая будет организована в апреле, а также привлечь экспертов из армянской диаспоры и внести свой вклад в разработку гуманитарной платформы, призванной объединить все заинтересованные стороны под эгидой Гуманитарной инициативы «Аврора». С момента начала программы помощи Арцаху Гуманитарная инициатива «Аврора» уже выделила 581 740 долларов (300 660 500 драмов) на поддержку 57 местных и международных проектов, перечисленных ниже.
Восстановление инфраструктуры
1. Содействие в восстановлении водоснабжения в Тагаварте (совместно с Министерством территориального управления и инфраструктур) – $20 000 (10.4 млн драмов) (НОВЫЙ);
2. Поддержка восстановления больницы в Чартаре – $15 000 (7.8 млн драмов) (НОВЫЙ);
3. Помощь в починке электрогенератора Республиканской больницы г. Степанакерт – $10 500 (5.4 млн драмов)
4. Помощь мэрии Степанакерта в восстановлении детского сада №3 – $10 000 (5.1 млн драмов)
5. Поддержка жилищных программ и программ реновации для пострадавших от войны в Арцахе (совместно с благотворительным фондом We Are Armenians) – $5 000 (2.6 млн драмов)
6. Содействие восстановлению военного госпиталя в Мартакерте (совместно с фондом Support Our Heroes) – $15 000 (7.8 млн драмов);
7. Помощь в восстановлении инфраструктуры Мартуни (совместно с мэрией города) – $20 000 (10.4 млн драмов);
8. Закупка 20 автомобильных шин для машин скорой помощи в Арцахе (совместно с Министерством здравоохранения Арцаха – $1 631 (830 000 драмов);
9. Помощь в восстановлении общеобразовательной школы №1 г. Мартакерт (совместно с Министерством образования, науки, культуры и спорта Арцаха) – $20 000 (10.2 млн драмов)
10. Помощь в восстановлении пострадавшей от бомбардировок школы №2 им. Месропа Маштоца в Мартуни (совместно с фондом Love Does) – $26 500 (13.6 млн драмов);
11. Поддержка улучшения инфраструктуры Реабилитационного центра имени Кэролайн Кокс в Степанакерте – $10 000 (5.2 млн драмов)
Социальное развитие и предпринимательство
1. Предоставление мебели и других вещей школе и детскому саду в Аскеране и регионе Мартуни (совместно с Министерством образования, науки, культуры и спорта Арцаха) – $5 200 (2.7 млн драмов)
2. Помощь в разработке онлайн-платформы, позволяющей задействовать диаспору для смягчения кризисной ситуации и развития местной экономики (совместно с AMIA) – $5 000 (2.6 млн драмов);
3. Содействие созданию рабочих мест в текстильной промышленности для женщин, пострадавших от войны (совместно с Фондом «Бари Мама») – $7 000 (3.64 млн драмов)
4. Поддержка профессионального обучения и трудоустройства перемещенных женщин из Арцаха (совместно с благотворительной организацией Hay Mayrer) – $2 885 (1.5 млн драмов)
5. Создание безопасных пространств для реализации спортивных и образовательных программ для детей и девушек в Арцахе (совместно с организацией GOALS Armenia) – $4 800 (2.5 млн драмов);
6. Поддержка программы «Сделано в Арцахе» для создания рабочих мест в Арцахе (совместно с Support Market) – $5 000 (2.6 млн драмов);
7. Создание рабочих мест для перемещенных лиц из Арцаха, находящихся в Сюникской области Армении (совместно с NEF; организация увеличит пожертвование «Авроры») – $15 000 (7.8 млн драмов)
8. Содействие в создании бренда «Нахшун Гадрут» – $2500 (1.3 млн драмов) (НОВЫЙ);
9. Содействие вынужденным переселенцам из Арцаха, запускающим новые проекты малого бизнеса (совместно с организацией AMIA) – $5000 (2.6 млн драмов) (НОВЫЙ);
10. Помощь в организации курсов профессиональной квалификации в сфере кулинарии для арцахских семей (совместно с «Еремян Проджектс») – $5000 (2.6 млн драмов) (НОВЫЙ);
11. Помощь переселенцам из Шуши, развивающим пчеловодство в Тавуше (совместно с Шушинским Союзом искусств «Нарекаци») – $10 000 (5.2 млн драмов) (НОВЫЙ);
12. Поддержка производства оборудования для реабилитации пациентов после комы, разработанного в Армении во время войны (совместно с QaylTech) – $7000 (3.64 млн драмов);
13. Содействие в открытии хлебопекарни в Степанакерте с целью бесплатной раздачи хлеба в течение 6 месяцев и организации новых рабочих мест (совместно с инициативной группой «Тыл») – $10 000 (5.1 млн драмов);
Срочная гуманитарная помощь
1. Содействие приобретению машин скорой медицинской помощи для Арцаха (совместно с фондом «Support Our Heroes») – $20 000 (10.2 млн драмов)
2. Помощь в расселении вынужденно переселенных лиц из Шуши в Степанакерте и других населенных пунктах Арцаха (совместно с Шушинским Союзом искусств «Нарекаци» и фондом «Гранта Матевосяна») – $12 500 (6.5 млн драмов);
3. Оказание срочной гуманитарной помощи жителям 7 сел Мартакертского района (Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсулан, Нор Кармраван, Нор Айкаджур, Матагис, Овташен, Талиш) совместно с администрацией Мартакерта и Министерством финансов Арцаха – $10 000 (5.1 млн драмов)
4. Предоставление 1425 комплектов постельных принадлежностей временно перемещенным лицам из Арцаха, находящимся в Армении – $18 200 (9.36 млн драмов)
5. Производство 450 теплых курток для жителей Арцаха на Степанакертской швейной фабрике – $12 000 (6.1 млн драмов)
6. Содействие программам помощи 600 арцахским переселенцам, пострадавшим во время войны (совместно с Фондом «Бари Мама») – $12 500 (6.4 млн драмов)
7. Предоставление 710 обогревателей временно перемещенным семьям из Арцаха – $7800 (4.056 млн драмов);
8. Содействие оказанию срочной гуманитарной помощи перемещенным лицам в Арцахе (совместно с организацией Street Workout Armenia) – $10 000 (5.2 млн драмов);
9. Программа образовательной и психологической поддержки для перемещенных лиц из Арцаха в Вайоц-Дзоре (совместно с Региональным молодежным центром Вайоц-Дзора) – $2800 (1.456 млн драмов)
10. Содействие операциям по экстренному обезвреживанию кассетных боеприпасов и других взрывных устройств в жилых районах для обеспечения безопасного возвращения перемещенных лиц в Арцах (совместно c HALO Trust; организация увеличит пожертвование «Авроры») – $25 000 (13 млн драмов);
11. Поддержка беднейших групп, пострадавших от войны, благодаря гранту Министерству труда, социального обеспечения и жилищного строительства Арцаха – $10 000 (5.2 млн драмов)
12. Предоставление временного жилья и питания 83 семьям из Арцаха, пострадавшим от войны (совместно с благотворительным фондом Mission Armenia) – $4700 (2.444 млн драмов);
13. Поддержка 10 вынужденно переселенных семей, занимающихся разведением птицы в Аскеране – $10 000 (5.2 млн драмов) (НОВЫЙ);
14. Гуманитарная помощь семья вынужденных переселенцев из Арцаха в Армении ( совместно с организацией «Круглый Стол – Армения») – $5000 (2.6 млн драмов) (НОВЫЙ);
15. Помощь в приобретении бытовой техники для семей в населенных пунктах Арцаха (совместно с Фондом «Армяне, присоединяйтесь») – $10 000 (5.2 млн драмов) (НОВЫЙ);
16. Содействие в организации общественного питания для молодежи из Шуши, обучающейся в Степанакертском профессиональном училище (совместно с Министерством образования, науки, культуры и спорта Арцаха) – $10 000 (5.2 млн драмов) (НОВЫЙ);
17. Поддержка малообеспеченных семей регионов Армении и жителей Арцаха благодаря закупкам у первых сельскохозяйственной продукции и передаче этой продукции пострадавшим от войны в Арцахе (совместно с фондом «Аждаак») – $3900 (2 млн драмов) (НОВЫЙ);
18. Содействие фонду Travelling Doctors of Armenia в организации медицинских услуг на дому раненым (с ограничениями в передвижении) в труднодоступных регионах Арцаха и Армении – $10 000 (5.1 млн драмов)
19. Приобретение лекарств жизненной необходимости для граждан старшего поколения, проживающих в Арцахе (совместно с Фондом «Миасин») – $2000 (1 млн драмов);
20. Приобретение 55 раскладных кроватей для вынужденно переселенных лиц из Арцаха (совместно с Фондом «ВИВА») – $3000 (1.53 млн драмов);
21. Предоставление раненым военнослужащим ортопедических изделий (совместно с фондом «ВИВА») – $7 000 (3.64 млн драмов);
22. Поддержка раненых военнослужащих с ограниченной мобильностью из Арцаха и Армении (совместно с Arites Tour Тeam) – $2000 (1 млн драмов);
23. Содействие реализации образовательной программы для жителей Арцаха, посвященной применению акупунктуры для облегчения боли и восстановлению психического здоровья в военных и послевоенных условиях (совместно с НКО EliseCare) – $5000 (2.6 млн драмов);
24. Поддержка организации мобильной клиники, предоставляющей раненым военнослужащим и гражданскому населению необходимую для реабилитации медицинскую помощь (совместно с НКО EliseCare) – $5000 (2.6 млн драмов);
25. Содействие в приобретении мебели для школ Степанкерта – $10 000 (5.1 млн драмов);
26. Содействие в организации питания для 166 человек, размещенных в Севане, Дилижане и Ереване в течение 15 дней (совместно с Фондом Victory-2020) – $10 000 (5.1 млн драмов);
27. Содействие в предоставлении питания 65 детям и взрослым из Арцаха, проживающим в католическом центре «Богоматерь Армении» (Гюмри) в течение 30 дней – $9750 (5 млн драмов);
28. Помощь в доставке продуктов питания 300 жителям приграничной деревни Нор Шин (совместно с инициативной группой Dilijan Nor Shin) – $5000 (2.6 млн драмов);
29. Приобретение товаров первой необходимости для 200 арцахских семей, временно переселенных в Армению (совместно с фондом «Дом надежды») – $3000 (1.53 млн драмов);
30. 50 наборов вещей первой необходимости для детей, вынужденно перемещенных из Арцаха в Армению (совместно с Global Shapers) – $2050 (1.05 млн драмов)
31. Содействие в предоставлении наборов предметов первой необходимости 85 новорожденным из Арцаха (совместно с Prolife) – $10 000 (5.2 млн драмов);
32. Предоставление одежды нуждающимся семьям в Арцахе (совместно с Patagonia Inc. и Haypost USA CORP. Инициатор проекта – Седа Амбарцумян) – $5600 (2.912 млн драмов), в том числе пожертования в неденежной форме на сумму $4500.
33. Проект «Рождественское чудо для Арцаха», подаривший радость пострадавшим от войны детям в Армении и Арцахе (инициаторы проекта – Маргарита Варданян и Диана Петросян) – $70 054 (36.43 млн драмов), в том числе пожертования в неденежной форме на сумму $15 000.