Ռուսաստանը կարող Է կենդանիներով արբանյակ ուղարկել ուղեծիր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը կարող Է «Կովչեգ» նախագծի արբանյակ ուղարկել ուղեծիր, որի մեջ կենդանիներ կլինեն գիտական հետազոտությունների համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում Է «Պրոգրես» հրթիռա-տիեզերական կենտրոնի («Ռոսկոսմոս»-ի ձեռնարկություն) գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Բարանովի հայտարարությունը: Խոսքը թիվ 2 «Բիոն-Մ» գիտական ապարատի մասին Է, որն սկզբում պլանավորվում Էր ուղարկել 800 կիլոմետր բարձրության վրա, իսկ այժմ քննարկվում Է 20 հազար կիլոմետր բարձրությունը:
Ինչպես ՌԻԱ Նովոստիին նշել Է աղբյուրը, այդ պլանները կապված են Լուսին եւ այլ մոլորակներ ռուսաստանցի տիեզերագնացներ ուղարկելու պատրաստության հետ: «Այդ բարձրությամբ արձակման եւ վայրԷջքի ժամանակ ոչ մի խնդիր չի առաջանում: Այո, իսկապես, մենք՝ որպես այդ տիեզերական ապարատի արձակման հնարավոր տարբերակներից մեկը, մշակում ենք ոչ թե 80 կիլոմետրը, ինչպես ենթադրվում Էր, այլ ավելի բարձր: Այժմ այդ հարցը գտնվում Է քննության փուլում»,-լրագրողներին ասել Է Բարանովը: Նրա խոսքով՝ այդպիսի որոշում ընդունելու դեպքում կպահանջվի տիեզերական ապարատի ոչ մեծ վերափոխում:
Որոշումը կընդունվի ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի բժշկակենսաբանական խնդիրների ինստիտուտի կողմից, որն այդպիսի առաջարկության մեջ պետք Է գիտական հետաքրքրություն գտնի: Ավելի վաղ աղբյուրը ՌԻԱ Նովոստիին հաղորդել Է, որ «Ռոսկոսմոս» կորպորացիան ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի բժշկակենսաբանական խնդիրների ինստիտուտին եւ Դաշնային բժշկակենսաբանական գործակալությանն առաջարկել Է՝ անմիջականորեն սկսել պատրաստվել Լուսին եւ Արեգակնային համակարգի այլ մարմիններ ռուսաստանցի տիեզերագնացներ ուղարկելուն՝ 2024 թվականին մոլորակի երկրամագնիսական դաշտի սահմաններից դուրս գիտական ապարատ արձակելով, որի մեջ կլինեն բույսեր եւ կենդանիներ՝ այդ պայմաններում դրանց երկարատեւ գտնվելու հնարավորությունն ուսումնասիրելու համար: Խոսքն ավելի վաղ «Ռոսկոսմոս»-ի ղեկավար Դմիտրի Ռոգոզինի կողմից ազդարարված «Կովչեգ» նախագծի մասին Է, որի շրջանակներում առաջարկվում Է 2024 թվականին տիեզերական ապարատը Երկրի նկատմամբ 20 հազար կիլոմետր բարձրությամբ ուղեծիր արձակել չորս շաբաթով՝ տիեզերական կենսաբանության, ֆիզիոլոգիայի եւ կենսատեխնոլոգիայի բնագավառում հետազոտություններ կատարելու համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Россия может отправить на орбиту спутник с животными
Россия может отправить на орбиту спутник проекта "Ковчег" с животными на борту для научных исследований, следует из заявления гендиректора Ракетно-космического центра "Прогресс" (предприятие "Роскосмоса") Дмитрия Баранова.
Речь идет о научном аппарате "Бион-М" №2, который изначально планировалось отправить на высоту 800 километров, а сейчас обсуждается высота в 20 тысяч километров. Как отмечал источник РИА Новости, эти планы связаны с подготовкой отправки российских космонавтов на Луну и другие планеты.
"При спуске и посадке с такой высоты никаких проблем не возникает. Да, действительно, мы прорабатываем как один из возможных вариантов запуска этого космического аппарата не на 800 км, как предполагалось, а несколько выше. Сейчас этот вопрос находится в проработке", - сказал Баранов журналистам.
По его словам, в случае принятия такого решения, потребуется небольшая переделка космического аппарата. Решение будет принято Институтом медико-биологических проблем РАН - заказчиком, который должен найти в таком предложении научный интерес,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее источник РИА Новости сообщал, что госкорпорация "Роскосмос" предложила Институту медико-биологических проблем РАН и Федеральному медико-биологическому агентству начать непосредственную подготовку к отправке российских космонавтов на Луну и другие тела Солнечной системы, запустив в 2024 году за пределы геомагнитного поля планеты научный аппарат с растениями и животными на борту для изучения возможности их длительного пребывания в таких условиях.
Речь идет о ранее анонсированном главой "Роскосмоса" Дмитрием Рогозиным проекте "Ковчег", в рамках которого космический аппарат в 2024 году предлагается запустить на орбиту высотой 20 тысяч километров над Землей на четыре недели для исследований по космической биологии, физиологии и биотехнологии.