ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է շարունակվի. Անդրեյ Ռուդենկո
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է շարունակվի, քանի որ այն լուրջ ներդրում է ունեցել ԼՂ հակամարտության կարգավորման բազային սկզբունքների մշակման գործում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ռուդենկոն ասել է ռուսական ՏԱՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում: «Այդ սկզբունքների մեծ մասն արտացոլում են գտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ: Խոսքն Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջանների վերադարձի, փախստականների վերադարձի, Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը միմյանց կապող միջանցք թողնելու, անվտանգության ապահովման, խաղաղապահ առաքելության, տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերի ապաշրջափակման  մասին է»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալը:
Նրա խոսքով շարունակում է արդիական մնալ համընդհանուր քաղաքական կարգավորման հասնելու հարցը, ինչը Բուդապեշտում ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի որոշման համաձայն (1994) դրվել է Մինսկի խմբի համանախագահների վրա: «Եռյակը հզոր միջազգային աջակցություն ունի և կարող է օգտակար լինել փոխադարձ ընդունելի մոտեցումների և հետագա քայլերի մշակման հարցում, այդ թվում՝ կարգավիճակային հարցերում: Սակայն զգույշ, առանց շտապելու, երբ կգա ժամանակը»,- նշել է Ռուդենկոն:
ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալը հավելել է, որ հիմա ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, համանախագահները կարող են ակտիվություն ցուցաբերել հայերի և ադրբեջանցիների միջև վստահության միջոցառումներն ամրապնդելու հարցերում: Նրա գնահատմամբ՝ քաղաքացիական հասարակությունների միջև երկխոսությունը կնպաստի տարածաշրջանում իրավիճակի ընդհանուր առողջացմանը և քաղաքական ճանապարհով հետագա քայլերի համար նախադրյալների ստեղծմանը:

Деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ должна быть продолжена: Андрей Руденко
Заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко подчеркнул, что деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ должна быть продолжена, поскольку она внесла значительный вклад в разработку базовых принципов урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Как сообщает , об этом Руденко сказал в интервью, данном российскому агентству ТАСС. “Большинство этих принципов отражено в заявлении от 9 ноября 2020 года. Речь идет о возвращении Азербайджану районов вокруг Нагорного Карабаха, возвращении беженцев, о коридоре между Арменией и Нагорным Карабахом, обеспечении безопасности, миротворческой миссии и разблокировании всех экономических и транспортных связей региона”, - сказал он.
По его словам, остается актуальным вопрос достижения всеобъемлющего политического урегулирования, что, согласно решению саммита ОБСЕ в Будапеште в 1994 г., было возложено на сопредседателей Минской группы ОБСЕ. “Тройка пользуется мощной международной поддержкой, она может быть полезна при разработке взаимоприемлемых подходов, дальнейших шагов, включая и вопрос статуса. Но когда наступит время, надо быть осторожными, не торопиться”, - сказал Руденко.
Заместитель министра иностранных дел России добавил, что Минская группа ОБСЕ и сопредседатели могут принимать активное участие в укреплении мер доверия между армянами и азербайджанцами. По его словам, диалог между гражданскими обществами будет способствовать общему улучшению ситуации в регионе, созданию предпосылок для дальнейших шагов в политике.