Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ սպանության փորձի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Թիվ 1 կայազորի զինվորական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, և 13-րդ կետերով, և 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով»,-ասաց Խաչատրյանն ու հավելեց, որ նախաքննությունը շարունակվում է: Ջալալ Հարությունյանը հարցաքննվել է: Այս պահի դրությամբ դատավարական կարգավիճակ ունեցող անձ չկա:
ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով սահմանում է՝ սպանության փորձ երկու և ավելի անձանց նկատմամբ: ՔՕ-ի 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով սահմանում է՝ գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը, որն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս է պատճառել:
ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Ռիմա Եգանյանը տեղեկացրել է, որ կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 13-րդ կետերով և 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով քննվող քրեական գործով ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը ճանաչվել է տուժող և հարցաքննվել:
«Ինչ վերաբերում է այն պնդմանը, թե նրա տեղաշարժի մասին Ադրբեջանն ինքնուրույն չէր կարող իմանալ, ապա հարցաքննության ընթացքում տուժողը նման տեղեկատվություն չի հայտնել վարույթն իրականացնող մարմնին»,-նշում է նա:

Возбуждено уголовное дело по признакам покушения на убийство Джалала Арутюняна
Возбуждено уголовное дело по признакам покушения на убийство бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна.
Об этом в беседе с Арменпресс заявила начальник управления по связям с общественностью Генпрокуратуры РА Аревик Хачатрян.
«В военной прокуратуре гарнизона № 1 возбуждено уголовное дело по пп.  1, 6, 13,  ч. 2ст. 34-104 и п.1 ч.3 ст. 185  Уголовного кодекса РА», - сказала Хачатрян, добавив,  что предварительное следствие продолжается.
Джалала Арутюняна допросили. В настоящее время нет человека в статусеподследственного.
Пункт 1 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА предусматривает покушение на убийство двух и более лиц. Пункт 1 части 3 статьи 185 Уголовного кодекса предусматривает умышленное уничтожение имущества, которым был причинен особо крупный ущерб.
Пресс-секретарь Следственного комитета РА Римма Еганян сообщила, что в производстве Главного военного следственного управления комитета, согласно пунктам 1, 6, 13 части 2 статьи 34-104 УК РА ип.1 части 3статьи 185 бывший командующий Армией обороны Джалал Арутюнян был признан потерпевшим по уголовному делу и допрошен.
«Что касается утверждения о том, что Азербайджан не мог узнать о его местонахождении и передвижении  самостоятельно, потерпевший во время допроса не предоставил такую информацию органу, ведущему производство», - сказал он.
Джалал Арутюнян был ранен на боевой позиции. 27 октября он освобожден с должности министра обороны Республики Арцах. Президент Республики Арцах Араик Арутюнян наградил генерал-лейтенанта Джалала Арутюняна высшим званием «Герой Арцаха» за выдающиеся заслуги перед Республикой Арцах в области защиты и безопасности Родины, за отвагу и личное мужество.