Նպատակն է ընդլայնել մեր տնտեսական օրակարգը. Արա Այվազյանը՝ Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղարի այցի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն ամփոփել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանի հետ հանդիպումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ԱԳ նախարարը Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղարի հետ հանդիպման արդյունքներն ամփոփել է Հանրային հեռուստաընկերության հետ զրույցում:
Հարց. Ինչի՞ վրա շեշտը դրվեց, և հանդիպման արդյունքում ի՞նչ արդյունքներ ունեցանք։
Արա Այվազյան. Նախ, սա պարոն Լըմուանի 5-րդ այցելությունն է Հայաստան, իսկ վերջին երկու ամիսների ընթացքում՝ երկրորդ այցելությունը։ Բոլորս հիշում ենք,  որ մեր ամենածանր ժամանակներում՝ վերջերս, Ֆրանսիայից պատվիրակությունների հոսքը անդադար է, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև գոյություն ունեն առանձնաշնորհյալ հարաբերություններ. մեկ անգամ ևս վերահաստատվեց, որ Ֆրանսիան նեցուկ է Հայաստանի, Արցախի և հայ ժողովրդի շահերին։ Այս այցը նույնպես շատ կարևոր է, որովհետև այն տեղի է ունենում՝ ի կատարումն նախագահ Էմանուել Մակրոնի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածությունների։
Այս անգամ այս այցի նպատակն է ընդլայնել մեր տնտեսական օրակարգը։ Եվ պետքարտուղարը Հայաստան է ժամանել շատ մեծ ներկայացուցչական պատվիրակությամբ, որն արդեն մի քանի օր է՝ այստեղ է՝ կազմված Զարգացման ֆրանսիական գործակալության, արտաքին գործերի նախարարության և նաև ֆինանսների ու գանձապետարանի ներկայացուցիչներից։ Եվ մենք քննարկումներ ենք ունեցել   Հայաստանի զարգացման և նաև ապագայում կարևոր ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ։ Երկու արտաքին գործերի նախարարությունները մեծ անելիք ունեն այս կարևոր առաքելությունը՝ կյանքի կոչելու և մեր համատեղ քայլերը հստակեցնելու առումով։
Բնականաբար, մենք չենք կարող չանդրադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին, և պետք է հատուկ նշեմ, որ Ֆրանսիան իր հստակ և անկողմնակալ կեցվածքն է ցուցաբերել հենց պատերազմի առաջին իսկ օրվանից։ Նկատի ունեմ, նախևառաջ, նախագահ Մակրոնի և արտաքին գործերի նախարար Լը Դրիանի հասցեական հայտարարությունները, որոնք ի ցույց դրեցին, թե որ երկիրն է սանձազերծել ագրեսիան Արցախի դեմ։ Ինչպես նաև մատնանշելու Թուրքիայի ներգրավվածության վտանգավորությունը՝ հատկապես հաշվի առնելով նաև զինյալ ահաբեկիչների և վարձկանների ներգրավվածությունն այս տարածաշրջանում, ինչը նաև վտանգ է  ներկայացնում միջազգային խաղաղությանն ու կայունությանը։
Բնականաբար, մենք անդրադարձել ենք անհապաղ լուծում պահանջող խնդիրներին, առաջին հերթին գերիների անհապաղ ազատ արձակման հարցին։ Ե՛վ Ֆրանսիան, և՛ ֆրանսիացի պաշտոնյաները մեծ ուշադրություն են դարձնում այս հումանիտար հարցերի արագ լուծմանը։ Մենք շնորհակալ ենք գործադրած ջանքերի համար։ Հուսով եմ, որ Ադրբեջանը շուտով կհրաժարվի այս պատանդառության քաղաքականությունից, հակառակ դեպքում այն շատ խնդրահարույց է լինելու պաշտոնական Բաքվի համար:
Քննարկել ենք նաև մեր մշակութային ժառանգության պահպանության հարցը: Մեկ անգամ ևս ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնին և Արտաքին գործերի նախարար Լը Դրիանին, որոնք նաև մեզ աջակցում են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակում, հատկապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում:
Եվ վստահաբար ունեցել ենք շատ հետաքրքիր քննարկումներ տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ, կայունության և խաղաղության մասին, և վստահ եմ, որ մեր արդյունավետ երկխոսությունը կշարունակվի ապագայում: Ես կարծում եմ, որ այս տարի մենք կունենանք բավական ակտիվ երկխոսություն, այցեր և նաև լավ արդյունքներ:
Հարց. Պարոն Այվազյան, նաև մշակութային ժառանգության հետ կապված պարոն Լըմուանը նշեց, որ նաև առաջիկայում քայլեր կձեռնարկվեն: Կխնդրեի մանրամասնել, թե այսօր ինչ շեշտեր դրվեցին և ինչ որոշակիություն մտցվեց:
Արա Այվազյան. Նախևառաջ ուզում եմ ընդգծել, որ Արցախի պատմամշակութային ժառանգությունը տարածաշրջանի, բայց նաև համաշխարհային մշակութային ժառանգության մաս է: Մեր հուշակոթողները, իսկ դրանք ավելի քան հազար չորս հարյուրն են, որոնք մնացել են Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած հայկական տարածքներում, կարևոր վկայություն են հայ բնիկ ժողովրդի ներկայության, ինքնության, մշակույթի, արարման մասին:
Ցավոք, բոլորս գիտենք, որ այդ հուշակոթողները վտանգված են: Մենք ունեցել ենք նախկինում շատ ողբերգական նախադեպ Նախիջևանում, պատերազմի ժամանակ  նույնպես միջազգային հանրությունը տեսավ, թե ոչնչացման, կեղծման և յուրացման ինչ փորձեր են արվել: Ֆրանսիան նույնպես շատ ակտիվ դեր է խաղացել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակում այս հարցի հասցեագրման ուղղությամբ: Նոր պետքարտուղարն ինձ տեղեկացրեց, որ երկկողմ ձևաչափով առաջիկայում նախատեսվում է նաև Ֆրանսիայի կողմից հատուկ առաքելություն ուղարկել տարածաշրջան` Արցախ, որպեսզի գործադրվեն փաստահավաք մեխանիզմներ, որոնք նաև պահպանության համար որոշ երաշխիք կձևավորեն:

Наша цель в расширении экономической повестки: Ара Айвазян о визите госсекретаря МИД Франции
Министр иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян подвел итоги встречи с госсекретарем МИД Франции Жаном-Батистом Лемуаном. Как сообщает «Арменпресс», министр иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян подвел итоги встречи с государственным секретарем МИД Франции в интервью Общественному телевидению .
Вопрос: На чем был сделан акцент? Каковы итоги встречи?
Ара Айвазян: Во-первых, это 5-й визит господина Лемуана в Армению, и второй визит за последние два месяца. Все мы помним, что в наше самое тяжелое время поток делегаций из Франции не прерывался, что лишний раз доказывает, что между Францией и Арменией существуют привилегированные отношения. Вновь было подтверждено, что Франция поддерживает интересы Армении, Арцаха и армянского народа. Этот визит очень важен еще и потому, что он проходит во исполнение договоренностей, достигнутых между президентом Эмануэлем Макроном и премьер-министром Николом Пашиняном.
На этот раз цель визита - расширение нашей экономической повестки. Госсекретарь прибыл в Армению с очень большой представительской делегацией, которая уже несколько дней находится здесь. В ее составе представители Французского агентства развития, Министерства иностранных дел, Министерства финансов и Казначейства. Мы обсуждали возможные инвестиционные программы для развития Армении. Двум Министерствам иностранных дел предстоит немало сделать для выполнения этой важной миссии и уточнения наших совместных шагов.
Конечно, нельзя было не коснуться и нагорно-карабахской проблемы, особо отмечу, что Франция с первого дня войны показала свою четкую, беспристрастную позицию. Я имею в виду, прежде всего, выступления президента Макрона и министра иностранных дел Ле Дриана, которые указывали, какая страна развязала агрессию против Арцаха, как и опасность вмешательства Турции, особенно с учетом участия вооруженных террористов и наемников, что представляет собой угрозу  не только стабильности в регионе, но и всему миру.
Естественно, мы коснулись вопросов, требующих немедленного решения, в первую очередь, вопроса о немедленном освобождении пленных. И Франция, и французские официальные лица уделяют большое внимание скорейшему решению этих гуманитарных вопросов. Мы благодарны им за их усилия. Надеюсь, что Азербайджан скоро откажется от этой политики удерживания заложников, иначе это станет проблемой для официального Баку.
Мы обсудили и вопросы защиты нашего культурного наследия. Еще раз хочу поблагодарить президента Франции Макрона и министра иностранных дел Ле Дриана за их содействие как на двусторонней, так и на многосторонней основе, особенно в ЮНЕСКО.
Безусловно, были и очень интересные дискуссии о региональных событиях, стабильности, мире, и я уверен, что наш плодотворный диалог будет продолжен и в будущем. Думаю, что в этом году у нас будет очень активный диалог, будут визиты и хорошие результаты.
Вопрос: Г-н Айвазян, в связи с культурным наследием, г-н Лемуан отметил, что уже в ближайшее время будут предприняты шаги. На чем ставился акцент, и какое решение было принято?
Ара Айвазян: Прежде всего, я хочу подчеркнуть, что историческое и культурное наследие Арцаха является частью культурного наследия всего региона, как и всемирного культурного наследия. Наши памятники, которые остались на территориях, оставшихся под контролем Азербайджана, их более 1 400, являются свидетельством присутствия, самобытности, культуры и творчества коренного армянского народа.
К сожалению, все мы знаем, что этим памятникам угрожает опасность. У нас в прошлом уже был очень трагический прецедент в Нахичевани, во время войны международное сообщество также стало свидетелем попыток уничтожения, фальсификации и хищений. Франция сыграла очень активную роль в решении этой проблемы в рамках ЮНЕСКО. Новый госсекретарь проинформировал меня, что в ближайшее время планируется в регион, в Арцах направить специальную миссию Франции для использования механизмов установления фактов, которые предоставят определенные гарантии для защиты наших памятников.