ԱՄՆ-ի կինոքննադատները «Թանկագին ընկերնե՛ր»-ն ընդգրկել են արտասահմանյան ֆիլմերի թոփ-5-ի մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցի կինոռեժիսոր Անդրեյ Կոնչալովսկու «Թանկագին ընկերնե՛ր» կինոնկարը տեղ Է գտել ԱՄՆ-ի կինոքննադատների ազգային խորհրդի լավագույն օտարալեզու ֆիլմերի թոփ-5-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Լավագույն հինգ ֆիլմերի ցուցակում նաեւ տեղ են գտել «Խնձորները» հունական ֆիլմը, ռումինական «Կոլեկտիվ»-ը, իսպանական «Գործակալ-խլուրդ» կինոնկարը եւ «Արքաների գիշերը», որը համատեղ ստեղծել են Ֆրանսիան, Կանադան, Սենեգալը եւ Կոտ դ՛Իվուարը: Արտասահմանյան ֆիլմերի անվանակարգում որպես լավագույն ֆիլմ կազմակերպությունը նշել Է La Llorona գվատեմալական կինոնկարը: ԱՄՆ-ի կինոքննադատների ազգային խորհուրդը լավագույն ֆիլմ Է նշել ռեժիսոր Սփայք Լիի «Հինգ հոգին՝ նույն արյունով» ամերիկյան պատերազմական դրաման: «Թանկագին ընկերնե՛ր» ֆիլմի գործողությունը հիմնված Է 1962 թվականի իրական իրադարձությունների վրա, որոնք տեղի են ունեցել խորհրդային Նովոչերկասկում: Քաղաքային գլխավոր գործարանում տեղի Է ունենում գործադուլ, մարդիկ պահանջում են ապրանքների գների նվազեցում եւ աշխատավարձերի բարձրացում:
Երբ գործադուլին միանում են այլ ձեռնարկությունների բանվորներ, կառավարական հանձնաժողովը որոշում Է բանակը մտցնել քաղաք, եւ հաշված ժամեր անց փողոցներում հնչում են մարտական գնդակներով կրակոցներ: Ֆիլմի գլխավոր հերոսուհին՝ կուսկոմի աշխատող Լյուդմիլան (Յուլյա Վիսոցկայա), անկեղծորեն հավատում Է այն բանին, որ կոմունիստական հասարակություն Է կառուցում եւ վրդովվում Է գործարանային խռովարարների արարքից: Բայց երբ հրապարակում տեղի ունեցած ջարդի ժամանակ անհետ կորում Է իր դեռահաս դուստրը, համոզված կոմունիստուհու՝ աշխարհի կուռ պատկերը մի ակնթարթում փլուզվում Է:
«Թանկագին ընկերնե՛ր» ֆիլմը Ռուսաստանում լայն վարձույթ Է մտել նոյեմբերի 12-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Кинокритики США внесли "Дорогие товарищи!" в топ-5 иностранных фильмов
Картина российского режиссера Андрея Кончаловского "Дорогие товарищи!" вошла в топ-5 лучших фильмов на иностранном языке Национального совета кинокритиков США, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В список пяти лучших фильмов также вошли греческий фильм "Яблоки" (Apples), румынский "Коллектив" (Collective), испанская картина "Агент-крот" (The Mole Agent) и "Ночь королей" (the Night of the Kings), созданный совместно Францией, Канадой, Сенегалом и Кот-д'Ивуаром. Лучшим фильмом в номинации иностранных фильмов организация назвала гватемальскую картину La Llorona.
Лучшим фильмом Национальный совет кинокритиков США назвал американскую военную драму "Пятеро одной крови" режиссера Спайка Ли.
Действие фильма "Дорогие товарищи!" основано на реальных событиях 1962 года, которые произошли в советском Новочеркасске. На главном городском заводе происходит забастовка, люди требуют снижения цен на продукты и повышения зарплат. Когда к забастовке присоединяются рабочие других предприятий, правительственная комиссия решает ввести в город армию, и через считанные часы на улицах звучат выстрелы боевыми патронами.
Главная героиня фильма – работница парткома Людмила (Юлия Высоцкая) искренне верит в то, что строит коммунистическое общество и возмущается поведением заводских смутьянов. Но когда в бойне на площади без вести пропадает ее дочь-подросток, стройная картина мира убежденной коммунистки рушится в одночасье.