Apple-ը ռեկորդային ցուցանիշներ է գրանցել առաջին ֆինանսական եռամսյակում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Apple-ն առաջին ֆինանսական եռամսյակում զուտ շահույթի ռեկորդային ցուցանիշներ Է գրանցել մեկ բաժնետոմսի եւ հասույթի հաշվով՝ iPhone-ի նոր շարքի նկատմամբ բարձր հետաքրքրության շնորհիվ, որն ընկերության կողմից ներկայացվել Է 2020 թվականի հոկտեմբերին, ինչպես նաեւ կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակաշրջանում նրա մյուս արտադրանքների կայուն պահանջարկի շնորհիվ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Apple-ի եռամսյակային հասույթն ընկերության պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել Է 100 մլրդ դոլարը՝ iPhone-ի, կրիչ սարքերի եւ թվային ծառայությունների ռեկորդային վաճառքների ֆոնին: Ինչպես հաղորդվում Է ընկերության մամուլի տեղեկագրում, 2020 թվականի դեկտեմբերի 26-ին ավարտված եռամսյակի ընթացքում հասույթն ավելացել Է 21 տոկոսով՝ մինչեւ 111,44 մլրդ դոլար:
Փորձագետները, որոնք հարցվել են FactSet-ի կողմից, այդ ցուցանիշը միջին հաշվով կանխատեսել են 103,27 մլրդ դոլարի մակարդակով: Apple-ի զուտ շահույթն անցած եռամսյակում աճել Է 29 տոկոսով՝ մինչեւ 28,76 մլրդ դոլար՝ նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի 22,24 մլրդ դոլարի համեմատությամբ: Մեկ բաժնետոմսերի հաշվով շահույթը կազմել Է 1,68 դոլար՝ մեկ տարի առաջվա 1,25 դոլարի համեմատությամբ:
iPhone-ի վաճառքներից Apple-ի եռամսյակային հասույթը բարձրացել Է 17 տոկոսով՝ մինչեւ 65,6 մլրդ դոլար (վերլուծաբանների կանխատեսումները՝ 59,53 մլրդ դոլար): Ընկերությունը տոնական տարեշրջանի նախաշեմին ներկայացրել Է 5G-ով աջակցմամբ չորս սմարթֆոններից բաղկացած շարք: «Անցած եռամսյակում մենք երկնիշ աճ ենք գրանցել յուրաքանչյուր կատեգորիայում, ինչը հասույթի ռեկորդային ցուցանիշների Է հանգեցրել Է մեր յուրաքանչյուր աշխարհագրական սեգմենտում,-հայտարարել Է Apple-ի գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Լուկա Մաեստրին:-Արդյունքում մեր գործառնական դրամական հոսքը եղել Է ռեկորդային 38,8 մլրդ դոլար, եւ մենք բաժնետերերին ենք վերադարձրել 30 մլրդ դոլար»:
Ընկերությունը, առաջին ֆինանսական եռամսյակի արդյունքներով, 0,202 դոլարի չափով շահութաբաժիններ կվճարի մեկ բաժնետոմսի համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Apple зафиксировала рекордные показатели в I финквартале
Американская Apple зафиксировала рекордные показатели чистой прибыли в расчете на акцию и выручки в первом финансовом квартале благодаря высокому интересу к новой линейке iPhone, представленной компанией в октябре 2020 года, а также устойчивому спросу на другие ее продукты в период пандемии коронавируса, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Квартальная выручка Apple впервые в истории компании превысила $100 млрд на фоне рекордных продаж iPhone, носимых устройств и цифровых сервисов.
Как сообщается в пресс-релизе компании, выручка за квартал, завершившийся 26 декабря 2020 года, увеличилась на 21%, до $111,44 млрд. Эксперты, опрошенные FactSet, в среднем прогнозировали этот показатель на уровне $103,27 млрд.
Чистая прибыль Apple в минувшем квартале выросла на 29%, до $28,76 млрд по сравнению с $22,24 млрд за аналогичный период предыдущего года. Прибыль в расчете на акцию составила $1,68 по сравнению с $1,25 годом ранее.
Квартальная выручка Apple от продажи iPhone повысилась на 17%, до $65,6 млрд (прогноз аналитиков - $59,53 млрд). Компания в преддверии праздничного сезона представила линейку из четырех смартфонов с поддержкой 5G.
"В прошедшем квартале мы зафиксировали двузначный рост в каждой из категорий, что привело к рекордным показателям выручки в каждом из наших географических сегментов, - заявил главный финансовый директор Apple Лука Маэстри. - В результате наш операционный денежный поток был рекордным - $38,8 млрд, и мы вернули акционерам $30 млрд".