«Սպուտնիկ V»-ի համաճարակաբանական արդյունավետությունը կազմել Է ավելի քան 91 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հետգրանցումային հետազոտությունների տվյալների միջանկյալ անալիզը ցույց Է տալիս, որ կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ V»- պատվաստանյութի համաճարակաբանական արդյունավետությունը կազմում Է ավելի քան 91 տոկոս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՌԴ առողջապահության նախարարության Գամալեյայի անվան ՀՄԱՀԿ-ի ախտածին միկրոօրգանիզմների գենային ինժեներիայի լաբորատորիայի ավագ գիտարշախող Դարյա Եգորովան:
«Ներկայում մենք պատվաստանյութի համաճարակաբանական արդյունավետության միջանկյալ անալիզի վերաբերյալ արդեն տվյալներ ունենք՝ ըստ ներկայում ընթացող երրորդ փուլի արդյունքների: Այդ տվյալները հրապարակման գործընթացում են, ես հուսով եմ, որ գիտական լայն հասարակայնության համար դրանք հասանելի կլինեն հաջորդ մի քանի շաբաթվա ընթացքում: Կարող եմ համառոտ ծանուցել, որ պատվաստանյութի համաճարակաբանական արդյունավետությունը կազմել Է ավելի քան 91 տոկոս, այն այդպիսին Է եղել հիվանդների միանգամայն տարբեր ենթախմբերի համար՝ անկախ նրանց սեռից ու տարիքից»,-ասել Է Եգորովան՝ հանդես գալով ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի գիտական խորհրդի «Գիտություններ՝ կյանքի մասին» առցանց-ժողովում: Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունը «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը գրանցել Է 2020 թվականի օգոստոսին, որը մշակել Է Գամալեյայի անվան ՀՄԱՀԿ-ն՝ Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի (ՌՈւՆՀ) հետ համատեղ:
Այն դարձել Է COVID-19-ի կանխարգելման՝ աշխարհում առաջին պատվաստանյութը: «Սպուտնիկ V»-ն ստեղծվել Է մարդու ադենովիրուսային վեկտորների ուսումնասիրված եւ ստուգված հարթակի վրա, որի կարեւոր առավելություններն են՝ անվտանգությունը, արդյունավետությունը եւ երկարաժամկետ բացասական հետեւանքների բացակայությունը: «Սպուտնիկ V»-ի արդյունավետությունը 90 տոկոսից բարձր Է, պատվաստանյութը լիակատար պաշտպանություն Է ապահովում կորոնավիրուսով հիվանդության ծանր դեպքերից: ՌԴ առողջապահության նախարարության Գամալեյայի անվան ՀՄԱՀԿ-ի փոխտնօրեն Դենիս Լոգունովը հունվարի 20-ին հայտնել Է, որ պատվաստանյութի հետգրանցումային հետազոտությունները դեռ շարունակվում են, բայց կամավորների հավաքագրումն արդեն ավարտվել Է, պատվաստանյութի երկու բաղադրամասերն ստացել Է 31,5 հազար կամավոր, առաջին բաղադրիչը՝ 33 հազար մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Эпидемиологическая эффективность "Спутника V" составила более 91%
Промежуточный анализ данных пострегистрационных исследований показывает, что эпидемиологическая эффективность вакцины от коронавируса "Спутник V" составляет более 91%, заявила старший научный сотрудник лаборатории генной инженерии патогенных микроорганизмов НИЦЭМ имени Гамалеи Минздрава РФ Дарья Егорова.
"В настоящий момент у нас уже есть данные по промежуточному анализу эпидемиологической эффективности вакцины по результатам идущей в настоящий момент третьей фазы. Эти данные в процессе публикации, я надеюсь, что будут доступны для широкой научной общественности в течение следующих нескольких недель. Кратко могу анонсировать, что эффективность эпидемиологическая вакцины составила более 91%, она была такой для совершенно разных подгрупп пациентов независимо от их пола, возраста", - сказала Егорова на онлайн-собрании научного совета РАН "Науки о жизни" в пресс-центре МИА "Россия сегодня",сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Минздрав России зарегистрировал вакцину "Спутник V" в августе 2020 года, ее разработал НИЦЭМ имени Гамалеи. Эта вакцина стала первой в мире по профилактике COVID-19. "Спутник V" создана на изученной и проверенной платформе аденовирусных векторов человека, важными преимуществами которой являются безопасность, эффективность и отсутствие долгосрочных негативных последствий. Эффективность "Спутник V" выше 90%, вакцина обеспечивает полную защиту от тяжелых случаев заболевания коронавирусом.
Заместитель директора НИЦЭМ им. Гамалеи Минздрава России Денис Логунов 20 января сообщал, что пострегистрационные испытания вакцины еще продолжаются, но набор добровольцев уже завершен, оба компонента вакцины получили 31,5 тысячи добровольцев, первый компонент – 33 тысячи человек.