Հայաստանն էական առաջընթաց է գրանցել Կոռուպցիայի ընկալման համաթվում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հայտնում է, որ Հայաստանն էական առաջընթաց է գրանցել Կոռուպցիայի ընկալման համաթվում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ արդարադատության նախարարն այս մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
Հրապարակվել են Թրանսփարենսի ինթերնեշնլի Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) 2020 թվականի արդյունքները:
Հայաստանը շարունակում է զգալիորեն աճ գրանցել՝ այս տարի ևս 7 միավորով բարելավելով նախորդ տարվա արդյունքը:
Այսպես, ունենալով 49 միավոր՝ Հայաստանը զբաղեցրել է 60-րդ հորիզոնականը (2019 թվականին՝ 77-րդ հորիզոնական, 2018 թվականին՝ 105):
ԹԻ-ն նշում է, որ 49 միավորով Հայաստանը Կոռուպցիայի ընկալման համաթվում էական առաջընթաց գրանցող երկիր է, որը 15 միավորով բարելավել է արդյունքը 2012 թվականից ի վեր։
Հայաստանը որդեգրել է բարեփոխումներ իրականացնելու աստիճանական մոտեցում՝ հանգեցնելով հակակոռուպցիոն կայուն և դրական բարեփոխումների։ Միաժամանակ, ԹԻ նշմամբ դատական համակարգում առկա խնդիրները դեռևս շարունակում են մարտահրավեր լինել կոռուպցիայի դեմ պայքարում լիարժեք հաջողելու համար։
Հիշեցնեմ, որ ԿԸՀ-ի արդյունքները կարևորվում են այն առումով, որ գնահատում է պետության իրականացրած քայլերի վերաբերյալ քաղաքացիների ընկալումը։
Վստահ եմ՝ հակակոռուպցիոն հետևողական ու իրական բարեփոխումները, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները կնպաստեն նաև մեր զինված ուժերի հզորացմանը:

YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. Armenia has recorded a major progress in the Corruption Perceptions Index 2020, Minister of Justice Rustam Badasyan said on social media.
The results of the Transparency International’s Corruption Perceptions Index (CPI) 2020 have been released.
Armenia continues recording a major progress, improving its positions by 7 points this year.
With 49 score, Armenia is ranked the 60th in the CPI 2020, whereas in 2019 and 2018 it was ranked 77th and 105th respectively.
Transparency International says “with a score of 49, Armenia is a significant improver on the CPI, rising 15 points since 2012. Armenia has taken a gradual approach to reform, resulting in steady and positive improvements in anti-corruption”.
At the same time, Transparency International notes that the problems existing in the judiciary remain as a challenge in Armenia’s anti-corruption efforts.
I would like to remind that the CPI results are important because it assesses the citizens’ perception over the actions taken by the government.
I am confident that the consistent and real anti-corruption reforms, the judicial reforms will contribute also to the strengthening of our Armed Forces.