Սպիտակ տան մի քանի հարյուր աշխատակիցներ պատվաստվել են կորոնավիրուսի դեմ. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տան մի քանի հարյուր աշխատակիցներ հունվարի 26-ի երեկոյան դրությամբ պատվաստում են ստացել նոր կորոնավիրուսի դեմ: Այդ մասին հայտնել Է CNN հեռուստաընկերությունը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի երկու աղբյուր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ըստ նրանց տեղեկությունների՝ պատվաստվածների մեծ մասը վարչակազմի այն աշխատակիցների թվից են, որոք իրենց պարտականությունները կատարում են անմիջականորեն Սպիտակ տան տարածքում:
Հենց նրանց Է իրավունք տրվում, նշում Է հեռուստաընկերությունը, առաջնահերթ կարգով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ ստանալու:
Ըստ րում նաեւ արդեն սկսվել Է վարչակազմի այն աշխատակիցների պատվաստումը, որոնք աշխատում են հեռավար ռեժիմով:
CNN-ի աղբյուրները նշում են, որ առաջիկա շաբաթներին, ինչպես սպասվում Է, պատվաստանյութ կստանան Սպիտակ տան բոլոր աշխատակիցները: ԱՄՆ-ի նախագահն ինքը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առաջն դեղաչափն ստացել Է անցյալ տարվա դեկտեմբերի 21-ին, իսկ երկրորդն՝ ընթացիկ տարվա հունվարի 11-ին: Փոխնախագահ Քամալա Հարիսը նույնպես ստացել Է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ:
Պատրաստուկի երկրորդ դեղաչափը նրան ներարկվել Է հունվարի 26-ին:
Պարենի եւ դեղորայքի որակի հարցերի վարչությունը դեկտեմբերին հավանություն Է տվել COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութին, որը մշակել են Pfizer եւ BioNTech ընկերությունները: Նաեւ հավաստագրվել Է այն պատվաստանյութը, որը թողարկում Է Moderna ընկերությունը: Պատրաստուկներն արդեն տարածում են բնակչության շրջանում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

CNN: несколько сотен сотрудников Белого дома привились от коронавируса
Несколько сотен сотрудников Белого дома по состоянию на вечер вторника получили прививку от нового коронавируса. Как передает Арменпресс, об этом сообщила телекомпания CNN со ссылкой на два источника в администрации президента США Джо Байдена.
По их сведениям, большинство привившихся - из числа сотрудников администрации, выполняющих свои обязанности непосредственно на территории Белого дома. Именно им, указывает телекомпания, отдается право в первоочередном порядке получить вакцину от коронавируса. При этом также уже началась вакцинация сотрудников администрации, работающих в дистанционном режиме. Источники CNN отмечают, что в ближайшие недели, как ожидается, вакцину получат все сотрудники Белого дома.
Сам президент США получил первую дозу вакцины от коронавируса 21 декабря прошлого года, а вторую - 11 января текущего года. Вице-президент Камала Харрис также привилась вакциной от коронавируса. Вторая доза препарата была введена ей во вторник.
Управление по вопросам качества продовольствия и медикаментов в декабре одобрило вакцину от COVID-19, разработанную компаниями Pfizer и BioNTech. Также была сертифицирована вакцина, которую выпускает компания Moderna. Препараты уже распространяют среди населения.