ՄՕԿ-ը ՕԽ-ն Տոկիոյից չի տեղափոխի Ֆլորիդա
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն չի պատրաստվում է 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը Տոկիոյից Ֆլորիդա տեղափոխել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է ՄՕԿ-ի մամուլի ծառայությունը: Ըստ ամերիկյան ABC հեռուստաընկերության, Ֆլորիդա նահագնի ֆինանսական գծով ղեկավարը նամակով դիմել էր ՄՕԿ-ին Օլիմպիական խաղերը այդ նահանգում անցկացնելու առաջարկով: ՄՕԿ-ի մամուլի ծառայությունը հերքում է նման նամակի առկայության փաստը:
2020 թվականի մարտի 24-ին հայտնի դարձավ, որ Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը հետաձգվել են: Օլիմպիական խաղերը կպահպանեն իրենց անվանումը` Տոկիո-2020: Դրանք կմեկնարկեն 2021 թվականիհուլիսի 23-ին և կեզրափակվեն օգոստոսի 8-ին:
Ժամանակակից Օլիմպիական խաղերը հիմնադրվել են 1896 թվականին ֆրանսիացի Պիեռ դե Կուբերտենի կողմից: Առաջին ժամանակակից Օլիմպիական խաղերը կայացել են Աթենքում նույն 1896 թվականին: Օլիմպիական խաղերի պատմության մեջ միայն համաշխարհային պատերազմների պատճառով չեղարկվել են երեք խաղեր` 1916 թվականին Բեռլինում, 1940 թվականին՝ Տոկիոյում և 1944 թվականին՝ Լոնդոնում: Օլիմպիական խաղերն ամենաշատը հյուրընկալել է Լոնդոնը (1908, 1948, 2012):

МОК не перенесет Олимпийские игры из Токио во Флориду
Международный олимпийский комитет не собирается переносить XXXII летние Олимпийские игры из Токио во Флориду.
Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба МОК. Американский телеканал ABC передал, что глава финансового отдела штата Флорида написал письмо в МОК с предложением провести Олимпийские игры в этом штате. Пресс-служба МОК отрицает существование такого письма.
24 марта 2020 года стало известно о переносе XXXII летних Олимпийских игр Токио. Олимпийские игры сохранили свое название - Токио 2020. Они начнутся 23 июля 2021 года и закончатся 8 августа.
Современные Олимпийские игры были основаны в 1896 году французом Пьером де Кубертеном. Первые современные Олимпийские игры были проведены в Афинах в 1896 году. В истории Олимпийских игр только три игры были отменены из-за мировых войн: в 1916 году в Берлине, в 1940 году в Токио и в 1944 году в Лондоне. Олимпийские игры чаше проводились в Лондоне (1908, 1948, 2012).