Էստոնիայի նախագահը հաստատեց կառավարության նոր կազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի նախագահ Կերստի Կալյուլայդը հաստատել Է նոր կառավարությունը, որը կազմել են աջ լիբերալ Բարենորոգումների կուսակացությունը եւ Ցենտրիստական կուսակցությունը: Հունվարի 26-ին այդ մասին հայտնել Է նախագահի դիվանատունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Կառավարության հաստատումը կայացել Է առավոտյան 8:44-ին (Երեւանի ժամանակով 10:44-ին):
Մինչեւ օրվա վերջը նոր կաբինետի նախարարները երդում կտան Ռիյգիկոգուում (խորհրդարանում): Հունվարի 25-ին Ռիյգիկոգուն ձայների մեծամասնությամբ Բարենորոգումների կուսակցության նախագահ Կայա Կալասին իրավունք Է ընձեռել կազմելու նոր կառավարություն: Այդ որոշման օգտին քվեարկել Է 101-տեղանոց խորհրդարանի 70 պատգամավոր, դեմ Է եղել 30-ը, մեկ պատգամավոր քվեարկությանը չի մասնակցել, հայտնել Է BNS գործակալությունը:
Նույն օրն ավելի վաղ Բարենորոգումների կուսակցության նախագահ Կայա Կալասը եւ Ցենտրիստական կուսակցության առաջնորդ Յուրի Ռատասն ստորագրել են համաձայնագիր նոր կառավարող կոալիցիայի ստեղծման շուրջը: Նախօրյակին այդ կուսակցությունները հաստատել են թեկնածուներին հանրապետության նոր կառավարության նախարարների պաշտոններում: Նախարարների նոր կաբինետի կազմում կլինեն վարչապետը Բարենորոգումների կուսակցությունից եւ եւս14 նախարարներ, որոնց պաշտոնները նոր կոալիցիայի մասնակիցների միջեւ բաժանված են հավասարապես: Էստոնիայի նոր կառավարության կազմումը պահանջվել Է կոռուպցիոն սկանդալից հետո հունվարի 13-ին վարչապետի պաշտոնից Ցենտրիստական կուսակցության առաջնորդ Ռատասի հրաժարականից հետո, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Президент Эстонии утвердила новый состав правительства
Президент Эстонии Керсти Кальюлайд утвердила новое правительство, которое сформировали праволиберальная Партия реформ и Центристская партия, за которую голосует большинство русскоязычных избирателей. Об этом сообщила во вторник канцелярия президента.
Утверждение правительства состоялось в 8:44 утра (9:44 мск). До конца дня министры нового кабинета принесут присягу в Рийгикогу (парламенте),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
25 января Рийгикогу большинством голосов предоставил председателю Партии реформ Кае Каллас право сформировать новое правительство. За это решение проголосовали 70 депутатов 101-местного парламента, 30 были против, один депутат участия в голосовании не принял, сообщило агентство BNS.
Ранее в тот же день председатель Партии реформ Кая Каллас и лидер Центристской партии Юри Ратас подписали соглашение о создании новой правящей коалиции. Накануне эти партии утвердили кандидатов на посты министров нового правительства республики. В состав нового кабмина войдут премьер от Партии реформ и еще 14 министров, чьи портфели разделены между участниками новой коалиции поровну.
Формирование нового правительства Эстонии потребовалось после отставки с поста премьера лидера Центристской партии Ратаса 13 января из-за коррупционного скандала.