Անահիտ Ավանեսյանը Շոմբի Շարփի հետ քննարկել է փոխգործակցության նոր հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Հյուրերը` Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Դնիս Սումփֆը, Համագործակցության և զարգացման ֆինանսների գծով խորհրդական Արևիկ Անափիոսյանը և ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Եգոր Զայցևը նախարարի հետ քննարկել են ՄԱԿ-ի կառույցների հետ առողջապահության բնագավառում համագործակցության, ինչպես նաև հետագա անելիքների վերաբերյալ հարցերը:
«Շնորհակալ ենք կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարում մինչ օրս տրամադրված օգնությունների համար, որոնք հասցեական կիրառություն են ստացել: Բարձր ենք գնահատում համատեղ աշխատանքներն ու փոխգործակցության նոր հնարավորությունները», - ասել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Շոմբի Շարփն անդրադարձել է նաև պատերազմին և դրա հետևանքով առաջացած խնդիրների լուծմանը, ինչպես նաև կարևորել Հայաստանում համընդհանուր առողջապահական ապահովագրության ներդրմանն ուղղված աշխատանքները` հաշվի առնելով, որ այն կարող է ապահովել առողջության խթանումից մինչև կանխարգելում, բուժում, վերականգնում և պալիատիվ խնամք:
Շարունակելով Շոմբի Շարփի միտքը` Անահիտ Ավանեսյանը շեշտել է վերականգնողական բուժման բարելավման անհրաժեշտությունը զինվորների և քաղաքացիական անձանց շրջանում` հույս հայտնելով, որ համատեղ ուժերով հարցին լուծում կտրվի:
Կողմերը քննարկել են նաև կորոնավիրուսային հիվանդության պատվաստանյութերի ընտրության վերաբերալ հարցեր:
Ամփոփելով հանդիպումը` մասնակիցները փաստել են, որ կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարում առողջապահական ոլորտում բազմաթիվ բարեփոխումներ են կատարվել, և նախկինում սկսված ծրագրերը պետք է ավարտին հասցնել:

YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Minister of Healthcare Anahit Avanesyan received UN Resident Coordinator for Armenia Shombi Sharp and his delegation, the ministry told Armenpress.
The meeting participants discussed issues relating to the cooperation with the UN agencies in the field of healthcare, as well as the future activities.
“We would like to thank you for the assistance provided so far in fighting the coronavirus disease which have been used purposefully. We highly appreciate the joint activities and the new cooperation opportunities”, the Armenian minister of healthcare said.
In turn the UN Resident Coordinator touched upon the recent war and the solution of post-war problems, as well as attached importance to the works on introducing a general healthcare insurance in Armenia, given that it can ensure promotion of healthcare up to prevention, treatment, recovery, etc.
Minister Avanesyan highlighted the necessity for improving recovery treatment among soldiers and civilians, expressing hope that the issue will be solved with joint efforts.
The sides also discussed issues relating to the selection of vaccines against COVID-19.
In the end the meeting sides stated that many reforms in the healthcare field have been carried out for the fight against COVID-19, noting that the projects launched in the past should be completed.