Անահիտ Ավանեսյանը Շոմբի Շարփի հետ քննարկել է փոխգործակցության նոր հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Հյուրերը` Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Դնիս Սումփֆը, Համագործակցության և զարգացման ֆինանսների գծով խորհրդական Արևիկ Անափիոսյանը և ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Եգոր Զայցևը նախարարի հետ քննարկել են ՄԱԿ-ի կառույցների հետ առողջապահության բնագավառում համագործակցության, ինչպես նաև հետագա անելիքների վերաբերյալ հարցերը:
«Շնորհակալ ենք կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարում մինչ օրս տրամադրված օգնությունների համար, որոնք հասցեական կիրառություն են ստացել: Բարձր ենք գնահատում համատեղ աշխատանքներն ու փոխգործակցության նոր հնարավորությունները», - ասել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Շոմբի Շարփն անդրադարձել է նաև պատերազմին և դրա հետևանքով առաջացած խնդիրների լուծմանը, ինչպես նաև կարևորել Հայաստանում համընդհանուր առողջապահական ապահովագրության ներդրմանն ուղղված աշխատանքները` հաշվի առնելով, որ այն կարող է ապահովել առողջության խթանումից մինչև կանխարգելում, բուժում, վերականգնում և պալիատիվ խնամք:
Շարունակելով Շոմբի Շարփի միտքը` Անահիտ Ավանեսյանը շեշտել է վերականգնողական բուժման բարելավման անհրաժեշտությունը զինվորների և քաղաքացիական անձանց շրջանում` հույս հայտնելով, որ համատեղ ուժերով հարցին լուծում կտրվի:
Կողմերը քննարկել են նաև կորոնավիրուսային հիվանդության պատվաստանյութերի ընտրության վերաբերալ հարցեր:
Ամփոփելով հանդիպումը` մասնակիցները փաստել են, որ կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարում առողջապահական ոլորտում բազմաթիվ բարեփոխումներ են կատարվել, և նախկինում սկսված ծրագրերը պետք է ավարտին հասցնել:

Анаит Аванесян с Шомби Шарпом обсудила новые возможности сотрудничества
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян приняла делегацию во главе с постоянным координатором ООН в Армении Шомби Шарпом. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве здравоохранения Армении.
Гости - руководитель Офиса постоянного координатора ООН в Армении, советник по финансам сотрудничества и развития Аревик Анапиосян и руководитель армянского офиса ВОЗ Егор Зайцев обсудили с министром вопросы сотрудничества со структурами ООН в области здравоохранения, а также дальнейшие действия.
“Мы благодарны за содействие, предоставляемое нам в борьбе с COVID-19, которое получает адресное применение. Мы высоко ценим совместные работы и новые возможности сотрудничества”, - сказала Анаит Аванесян.
Шомби Шарп коснулся также войны и решения проблем, возникших вследствие нее, он также отметил важность работ, направленных на внедрение всеобщего медицинского страхования в Армении, учитывая, что оно может обеспечивать все - от стимуляции здоровья до профилактики, лечения, реабилитации и паллиативной помощи.
Продолжая мысль Шомби Шарпа, Анаит Аванесян подчеркнула необходимость улучшения реабилитационного лечения солдат и гражданских лиц, выразив надежду, что совместными усилиями вопрос будет решен.
Стороны обсудили также и вопросы выбора вакцин от COVID-19.
Подводя итоги встречи, участники констатировали, что в борьбе с COVID-19 в сфере здравоохранения было проведено множество реформ, и программы, начатые ранее нужно довести до конца.