5,5 մագնիտուդով երկրաշարժ Է տեղի ունեցել Պապուա Նոր Գվինեայում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 25-ին 5,5 մագնիտուդով երկրաշարժ Է գրանցվել Պապուա Նոր Գվինեայում՝ Նոր Բրիտանիա կղզում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել Է ԱՄՆ-ի Երկրաբանականան ծառայությունը:
Ծառայության տվյալներով՝ Էպիկենտրոնը գտնվել Է Կոկոպո քաղաքից 23 կիլոմտեր դեպի հարավ - արեւմուտք, քաղաք, որի բնակչությունն ավելի քան 26 հազար Է: Օջախն ընկած Է եղել 99 կիլոմետր խորության վրա: Տուժածների եւ ավերածությունների մասին տեղեկատվություն չի ստացվել: Ցունամիի սպառնալիք չի հայտարարվել: Պապուա Նոր Գվինեա պետությունը գտնվում Է այսպես կոչված Խաղաղօվկիանոսյան հրե օղակի գոտում, որը կազմվում Է սեյսմիկ ակտիվ գոտիների եւ հրբաբուխների, այդ թվում ստորջրյա հրաբուխների շղթայով, որոնք ձգվում են 40 հազար կիլոմետր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Папуа - Новой Гвинее произошло землетрясение магнитудой 5,5
Землетрясение магнитудой 5,5 зафиксировано в понедельник в Папуа - Новой Гвинее на острове Новая Британия. Об этом сообщила Геологическая служба США.
По ее данным, эпицентр находился в 23 км к юго-западу от города Кокопо с населением более 26 тыс. человек. Очаг залегал на глубине 99 км,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Информация о пострадавших и разрушениях не поступала. Угроза цунами не объявлялась.
Государство Папуа - Новая Гвинея расположено в зоне так называемого Тихоокеанского огненного кольца, которое образуется цепочкой сейсмически активных зон и вулканов, в том числе подводных, растянувшихся на 40 тыс. км.