Արմին Լաշետը ընտրվել է Գերմանիայի Քրիստոնյա-դեմոկրատական միության նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Հյուսիսային Ռեյն-Վեստֆալիա դաշնային հողի նախարար Արմին Լաշետը պաշտոնապես ընտրվել է Գերմանիայում իշխող կոալիցիայի մեջ մտնող Քրիստոնյա-դեմոկրատական միության (ՔԴՄ) նախագահ:  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, հունվարի 15-16-ին տեղի ունեցած համագումարի պատվիրակների քվեարկության վերջնական արդյունքներն ամփոփել են կուսակցության գլխավոր քարտուղար Պաուլ Ցիմիակը եւ Բունդեսթագի անդամ Թոմաս դե Մեզյերը:
Անցած շաբաթ տեղի է ունեցել պատվիրակների օնլայն քվեարկությունը ։ Բոլոր թեկնածուները, ներառյալ պահպանողականների խմբակցության նախկին առաջնորդ Ֆրիդրիխ Մերցը եւ Բունդեսթագի արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Նորբերտ Ռեթգենը, ավելի վաղ հայտարարել էին, որ ճանաչում են քվեարկության արդյունքները:

Армен Лашет утвержден председателем Христианско-демократического союза Германии
Премьер-министр федеральной земли Северный Рейн - Вестфалия Армин Лашет официально утвержден председателем входящего в правящую в ФРГ коалицию Христианско-демократического союза (ХДС). Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, окончательные итоги голосования делегатов прошедшего 15-16 января съезда подвели в пятницу генеральный секретарь партии Пауль Цимиак и член Бундестага Томас де Мезьер.
На прошлой неделе прошло интернет-голосование делегатов. Все претенденты, включая бывшего лидера фракции консерваторов Фридриха Мерца и главу комитета Бундестага по внешней политике Норберта Рёттгена, ранее заявили, что признают его результат. В дополнение состоялось еще голосование по почте, итоги которого подведены 22 января.