Վարչապետն ընդունել է Բելառուսի նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Բելառուսի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի հայ-բելառուսական կապերի հետագա ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Բելառուսի հետ քաղաքական, տնտեսական համագործակցության զարգացումը թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափով և հետաքրքրված է փոխշահավետ ծրագրերով:
Վարչապետն անդրադարձել է արցախյան պատերազմից հետո ձևավորված իրավիճակին՝ դրա առնչությամբ կարևորելով Բելառուսի հավասարակշռված դիրքորոշումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հայկական կողմի համար կարևորագույն առաջնահերթություն է ռազմագերիների վերադարձը, ինչպես նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը, և այդ ուղղությամբ շարունակական աշխատանք է տարվում:
Ալեքսանդր Կոնյուկը նշել է, որ Հայաստանին ու Բելառուսին, երկու ժողովուրդներին շատ բան է միավորում, առկա է սերտ փոխգործակցություն, քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ և վստահեցրել, որ պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի առավելագույն ջանքերը՝ գործընկերությունն էլ ավելի խորացնելու համար: Բելառուսի դեսպանը կարևորել է տարածաշրջանային կայուն իրավիճակի պահպանումը և նշել, որ Բելառուսը պատրաստակամ է աջակցել այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկու երկրների տնտեսական կապերի ակտիվացման, տարբեր ոլորտներում համատեղ նախաձեռնությունների հեռանկարների շուրջ՝ ընդգծելով մեծ ներուժի առկայության հանգամանքը: Այդ առումով վարչապետը կարևորել է առևտրատնտեսական հարցերի միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքը, խորհրդարանական ինտենսիվ համագործակցությունը: Անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման արդյունքում ստեղծվող հնարավորություններին:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում Երևան-Մինսկ չվերթի անընդհատ, անխափան աշխատանքը, ինչն ապահովվել է կողմերի սերտ փոխգործակցության շնորհիվ:
Վարչապետը խնդրել է իր ողջույնները փոխանցել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին և վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոյին:

Премьер-министр Пашинян принял новоназначенного посла Беларуси
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Беларуси в Армении Александра Конюка.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян поздравил посла с назначением и выразил уверенность, что его деятельность будет способствовать дальнейшему укреплению армяно-белорусских отношений. Никол Пашинян отметил, что Армения придает важность развитию политического и экономического сотрудничества с Беларусью как в двустороннем, так и в многостороннем форматах, и заинтересована во взаимовыгодных программах.
Премьер-министр коснулся сложившейся после Арцахской войны ситуации, подчеркнув в этой связи важность сбалансированной позиции Беларуси. Никол Пашинян отметил, что для армянской стороны важнейшим приоритетом является возвращение военнопленных, а также сохранение армянского культурного и религиозного наследия на перешедших под контроль Азербайджана территориях, и в этом направлении ведется постоянная работа.
Александр Конюк отметил, что Армению и Беларусь, армянский и белорусский народы многое объединяет, существует тесное сотрудничество, высокий уровень политического диалога, и заверил, что за время своего пребывания в должности приложит все усилия для дальнейшего углубления партнерства. Посол Беларуси подчеркнул важность сохранения региональной стабильности и отметил, что Беларусь готова поддержать усилия в этом направлении.
Собеседники обменялись мнениями об активизации экономических связей между двумя государствами, перспективах совместных инициатив в различных сферах, подчеркнув наличие большого потенциала. В этой связи премьер-министр отметил важность активной работы Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству и интенсивного парламентского сотрудничества. Были также затронуты возможности, которые откроет разблокирование экономической и транспортной инфраструктуры в регионе.
Никол Пашинян подчеркнул также важность непрерывной и бесперебойной работы рейса Ереван-Минск в условиях эпидемии коронавируса, что было обеспечено благодаря тесному сотрудничеству между сторонами.
Премьер-министр попросил передать приветствия президенту Беларуси Александру Лукашенко и премьер-министру Роману Головченко.