Ազգային գվարդիականներին վրդովմունքից հետո օթեւանելու են վերադարձրել Կապիտոլիում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի ազգային գվարդիականներին, որոնց Ջոզեֆ Բայդենի պաշտոնակալությունից հետո Կոնգրեսի շենքից տեղափոխել Էին ավտոմոբիլային գարաժ, հետ են վերադարձրել Կապիտոլիում: Դա, ինչպես հունվարի 22-ին հայտնել Է NBC հեռուստաալիքը, արվել Է պահեստայինների նկատմամբ այդ վերաբերմունքից օրենսդիրների եւ հասարկայնության վրդովունքից հետո, պահեսայիններ, որոնց հատուկ Վաշինգտոն Էին կանչել Կոնգրեսի շենքի պահպանության եւ անվտանգության ապահովման համար հունվարի 20-ին ԱՄՆ-ի նոր նախագահի պաշտոնն ստանձնելու արարողության ժամանակ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բայդենի պաշտոնանկալությունից հետո հենց հաջորդ օրն, ինչպես պատմել են ազգային գվարդիականներն իրենք, Կապիտոլիումի ոստիկանությունը նրանց մի մասին խնդրել Է տեղափոխվել գարաժ, քանի որ Կապիտոլիումի շենքում իրենց ներկայությամբ անհարմարություններ Էին ստեղծում իրենց աշխատնքը վերսկսած օրենսդիրների համար: Հենց որ այդ մասին հայտնի Է դարձել, ձեռնարկվել են միջոցներ վրդովմուքի ալիք հարուցած կարգադրության վերացման համար, եւ արդեն հունվարի 21-ի երեկոյան Իլինոյսի նահանգից դեմոկրատ սենատոր Թեմմի Դաուքորթը հայտարարել Է, որ գվարդիականները վերադարձվել են իրենց կողմից ավելի վաղ զբաղեցված հարկաբաժիններ, իսկ Կապիտոլիումի ոստիկանությունը նրանց ներողություն Է հայտնել:
Ներկայումս, NBC-ի տվյալներով՝ Վաշինգտոնում տեղաբաշխված Է Ազգային գվարդայի գրեթե 26 հազար պահեստային, որոնց Վաշինգտոն են կանչել հունվարի 6-ի անկարգություններից հետո: Հունվարի 21-ին նրանցից 10 600-ը կատարել Է մայրաքաղաքում անվտանգության ապահովման՝ իր առջեւ դրված խնդիրը, իսկ շուրջ 15 հազարը պատարստվել Է շուտով մեկնելու տուն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NBC: нацгвардейцев после возмущения вернули на постой в Капитолий, переселив из гаража
Национальных гвардейцев США, переселенных по завершении инаугурации Джозефа Байдена из здания Конгресса в автомобильный гараж, вернули обратно в Капитолий. Это, как сообщил в пятницу телеканал NBC, было сделано после возмущения со стороны законодателей и общественности таким отношением к резервистам, специально призванным в Вашингтон для охраны здания Конгресса и обеспечения безопасности на церемонии вступления в должность нового президента США 20 января.
На следующий же день после инаугурации Байдена, как рассказали сами нацгвардейцы, полиция Капитолия попросила часть из них переместиться в гараж, так как своим присутствием в здании Конгресса они якобы создавали неудобства для возобновивших свою работу законодателей. Как только об этом стало известно, были предприняты меры для отмены вызвавшего волну негодования распоряжения, и уже в четверг вечером сенатор-демократ от штата Иллинойс Тэмми Дакуорт заявила о том, что гвардейцы возвращены в занимаемые ими ранее помещения, а полиция Капитолия принесла им свои извинения,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В настоящее время, по данным NBC, в Вашингтоне размещены почти 26 тыс. резервистов Национальной гвардии, вызванных в Вашингтон после беспорядков 6 января. В четверг 10 600 из них выполняли поставленную перед ними задачу по обеспечению безопасности в столице, а около 15 тыс. готовились к скорой отправке домой.