Մեքսիկան ողջունել Է ԱՄՆ-ի նախագահի որոշումը դադարեցնելու ընդհանուր սահմանին արգելապատի կառուցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկայի իշխանությունները հավանությամբ ընդունեցին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջոզեֆ Բայդենի որոշումը դադարեցնելու երկու երկրների սահմանին արգելապատի կառուցումը: Հունվարի 20-ի երեկոյան այդ մասին Twitter-ում հայտնել Է լատինամերիկյան պետության արտգործնախարարության ղեկավար Մարսելո Էբրարդը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեքսիկան ողջունում Է արգլապատի կառուցման դադարեցումը, միգրցացիոն նախաձեռնությունը հօգուտ միգրանտների երեխաների պաշտպանության ծրագրի, ինչպես նաեւ երկքաղաքացիության միջոցի հայտվելը,- ասված Է գրառման մեջ:- Ինչպես մի քանի տարի առաջ (Մեքսիկայի) նախագահ (Անդրես Մանուել) Լոպես Օբրադորը գրել Էր Ջոզեֆ Բայդենին, որն այժամ նախագահ Է դարձել, կամուրջները համագործակության եւ ըմբռնման ուղի են բացում»: Բայդենը հունվարի 20-ին ավելի վաղ չեղյալ Է հայտարարել իր նախորդ Դոնալդ Թրափի կողմից սահմանված արտակարգ դրության ռեժիմն ամերիկա-մեքսիկական սահմանի իրադրության պատճառով: Այն հունվարի 15-ին եւս մեկ տարով երկարաձգվել Էր սահմանի արգելապատի կառուցման համար Կոնգրեսի շրջանցմամբ միջոցներ ստանալու անրաժեշտության պատճառով: 2020 թվականի դեկտեմբերի կեսերին The Washington Post թերթը հայտնել Էր, որ արգելապատի կառուցումից Բայդենի վարչակազմի հնարավոր հրաժարումը թույլ կտա 2,6 միլիարդ դոլար տնտեսել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Мексика приветствовала решение президента США остановить возведение стены на общей границе
Власти Мексики с одобрением встретили решение президента США Джозефа Байдена остановить строительство стены на границе двух стран. Об этом сообщил у себя в Twitter в среду вечером глава МИД латиноамериканского государства Марсело Эбрард.
"Мексика приветствует прекращение строительства стены, миграционную инициативу в пользу программы защиты детей мигрантов, а также появление пути к двойному гражданству, - говорится в записи. - Как несколько лет назад президент [Мексики Андрес Мануэль] Лопес Обрадор написал Джозефу Байдену, который теперь стал президентом, мосты открывают путь к сотрудничеству и пониманию",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Байден ранее в среду отменил введенный его предшественником Дональдом Трампом режим чрезвычайного положения в связи с ситуацией на американо-мексиканской границе. Он был продлен 15 января еще на год из-за необходимости получать в обход Конгресса средства для возведения пограничной стены. В середине декабря 2020 года газета The Washington Post сообщила, что возможный отказ администрации Байдена от строительства ограждения позволит сэкономить $2,6 млрд.