Ամեն օր աշխատում ենք այդ հարցի լուծման ուղղությամբ. Փաշինյանը՝ գերիների վերադարձի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների մասին մանրամասների հրապարակային քննարկումը միայն վնասում է գործընթացին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում, պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Վարդևան Գրիգորյանի հարցին:
«Մեր գերեվարված եղբայրների հարազատների ձայնն ինձ լսելի է: Ինչ են նրանք ասում, ես գիտեմ, ինչ են նրանք մտածում, ես գիտեմ, ում ինչում են մեղադրում, ես գիտեմ: Երբ մենք ձևավորում ենք օրակարգ, դա նշանակում է, որ այդ հարցը մեր օրակարգում է, քանի դեռ չի լուծվել: Դա նշանակում է, որ մենք ամեն օր աշխատում ենք այդ հարցը լուծելու վրա և մեր համոզմունքն է նաև այն, որ այս թեմայի շուրջ մանրամասների հրապարակային քննարկումը որևէ օգուտ չի բերում գործի, այլ բերում է միայն վնասներ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունում հստակ գրված է, որ գերիները, պատանդները, այլ պահվող անձինք պետք է վերադարձվեն:
«Մենք հետևողական ենք լինելու այդ պայմանի պահպանմանը: Ռուսաստանի Դաշնությունը լիարժեք պաշտպանում է մեր դիրքորոշումը՝ լինելով հայտարարության կողմ»,- նշեց վարչապետը:

Мы каждый день работаем над решением этого вопроса: Пашинян о возвращении пленных
По словам премьер-министра Армении Никола Пашиняна, публичное обсуждение подробностей армянских пленных в Азербайджане только вредит процессу. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос члена фракции «Процветающая Армения» Вардевана Григоряна.
«Я выслушиваю родственников наших пленных братьев. Что они говорят, я знаю, что они думают, я знаю, кого обвиняют, я знаю. Когда мы формулируем повестку дня, это означает, что этот вопрос стоит в нашей повестке дня, пока он не будет решен. Это означает, что мы каждый день работаем над решением этого вопроса. Мы убеждены, что публичное обсуждение деталей этой темы не принесет никакой пользы делу, а только нанесет вред», - сказал Пашинян.
Премьер-министр добавил, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября четко указано, что пленных и других удерживаемых лиц необходимо вернуть.
«Мы будем последовательно поддерживать следить за выполнением этого условия. Российская Федерация полностью поддерживает нашу позицию», - сказал премьер.