Փոխվարչապետը անդրադարձել է եռակողմ հայտարարության՝ գերիների փոխանակման և ապաշրջափակման կետերի կատարմանը
Փոխվարչապետը անդրադարձել է եռակողմ հայտարարության՝ գերիների փոխանակման
և ապաշրջափակման կետերի կատարմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կարծում է, որ սխալ կլինի պնդել, թե Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի կատարումը, այսինքն՝ տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը չի նպաստելու 8-րդ կետի կատարմանը՝ այսինքն` գերիների վերադարձին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գրիգորյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ՝ պատասխանելով ԼՀԿ-ից Անի Սամսոնյանի հարցին:
Սամսոնյանը նշեց, թե եռակողմ հայտարարությունից հետո ՀՀ վարչապետը հետևողականորեն իրագործվել է 9 կետերից 7-ը: «Գործընթացը կանգ է առել 8-րդ և 9-րդ կետերի վրա, որից մեկն այսօր Ադրբեջանի պարտավորությունն է՝ պատերազմի հետո ՀՀ-ին վերադարձնել բոլոր նոր ռազմագերիներին՝ առանց ձգձգումների և շահարկումների: 9-րդ կետը կոմունիկացիաների ապաշրջափակումն է, այսինքն` Ադրբեջանի օրակարգը, որը որքան էլ ներկայացնեք երկկողմանի շահավետության տեսանկյունից, կարծում եմ, որ այդպես չէ»,-ասաց Սամսոնյանը:
Նա հետաքրքրվեց, թե  հունվարի 11-ին Մոսկվայում Ալիևի և Պուտինի հետ հանդիպման արդյունքներով ինչու՞ հայկական կողմին՝ վարչապետի գլխավորությամբ, ռազմագերիների հարցին լուծում տալ:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը շեշտեց, որ 8-րդ կետը կատարման ընթացքում է, մասնակի կատարվել է: «9-րդ կետը կատարման սկզբնական փուլում է, և սխալ կլինի պնդել, թե 9-րդ կետի կատարումը չի նպաստելու 8-րդ կետի կատարմանը: Ժամանակը ցույց կտա: Եվ այդ իմաստով, կարծում եմ, որ կապ տալ, հերթականություն տալ, ասել, թե մի կետը կատարվել է, մյուսը չի կատարվել, սխալ պնդում է»,-ասաց Գրիգորյանը:
Հայտարարության 8-րդ կետով սահմանվում է, որ տեղի է ունենում ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում: 9-րդ կետով մասնավորապես նշվում է, որ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվում են:

Вице-премьер Григорян коснулся обмена пленными и разблокирования коммуникаций
Вице-премьер Армении Мгер Григорян считает, что было бы неправильно утверждать, что выполнение 9-го пункта трехстороннего Заявления премьер-министра Армении, президентов России и Азербайджана о разблокировании экономических и транспортных связей, не будет способствовать выполнению 8-го пункта, то есть возвращению заключенных. Как сообщает Арменпресс, об этом Григорян сказал в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос члена фракции «Просвещенная Армения» Ани Самсонян.
Самсонян отметила, что после трехстороннего заявления Армения последовательно выполнила 7 из 9 пунктов. «Процесс остановился на пунктах 8 и 9, одним из которых является обязательство Азербайджана немедленно вернуть всех новых военнопленных в Армению. Девятый пункт - это разблокирование коммуникаций, что является повесткой дня Азербайджана, как бы вы это ни преподносили с точки зрения взаимной выгоды», - сказала Самсонян.
Она поинтересовалась, почему армянской стороне во главе с премьер-министром не удалось решить вопрос о военнопленных после встречи 11 января с Алиевым и Путиным в Москве.
Вице-премьер Мгер Григорян подчеркнул, что восьмой пункт реализуется, он реализован частично. «Пункт 9 находится на начальной стадии реализации. Было бы неправильно утверждать, что реализация пункта 9 не будет способствовать выполнению пункта 8. Время покажет. И в этом смысле я считаю, что связывать все, давать последовательность, говорить, что один пункт выполнен, а другой не выполнен, - это неправильное утверждение», - сказал Григорян.