Բրազիլիայում հավանություն են տվել COVID-19-ի դեմ բրիտանական եւ չինական պատվաստանյութերին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայի Anvisa սանիտարական հսկողության ազգային գործակալությունը հունվարի 17-ին հավանություն Է տվել COVID-19-ի դեմ առաջին երկու պատվաստանյութերին՝ AstraZeneca-ի եւ Օքսֆորդի համալսարանի կողմից մշակված պատրաստուկին եւ SinoVac չինական ընկերության կողմից մշակված CoronaVac պատրաստուկին:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում են արեւմտյան ԶԼՄ-ները: ԶԼՄ-ները հիշեցնում են, որ ավելի վաղ չինական մշակումը ցուցաբերել Է 50 տոկոս արդյունավետություն:
Իր հերթին AstraZeneca-ի պատրաստուկը ցուցաբերել Է 62 տոկոս արդյունավետություն՝ երկու չափաբաժին ստանալուց հետո եւ 90 տոկոս՝ այն մասնակիցների մոտ, ում սկզբում ներարկել են կես չափաբաժին, իսկ հետո՝ լրիվ:
Նաեւ, նշում են ԶԼՄ-ները, ավելի վաղ CoronaVac պատվաստանյութը, որն արտադրում Է Sinovac Biotech-ը՝ Սան-Պաուլուի Բուտանտան քաղաքի ինստիտուտի հետ համագործակցությամբ, հայտնվել Է Բրազիլիայի նախագահ Ժայիր Բոլսոնարուի քննադատության կրակի տակ: Նրա կարծիքով, խոսքը Սան-Պաուլուի նահանգապետ Ժոաու Դորիայի հետ քաղաքական պայքարի մասին Է. նրան Բոլսոնարուն համարում Է իր մրցակիցը հաջորդ նախագահական ընտրություններում:
Բայց արդյունքում Բրազիլիայի առողջապահության նախարարությունը հունվարին հայտարարել Է, որ Բուտանտանի ինստիտուտի հետ համաձայնագիր Է ստորագրել CoronaVac-ի պատվաստանյութի 100 մլն չափաբաժին մատակարարելու շուրջ:
Նաեւ Բրազիլիան հույս ունի առաջիկայում AstraZeneca-ի 2 մլն չափաբաժին ստանալ Հնդկաստանից, որտեղ պատվաստանյութն արտադրում Է Բուժաշիճուկի ինստիտուտը: Worldometers վիճակագրական կայքի տվյալներով՝ Բրազիլիայում հայտնաբերվել Է COVID-19-ի 8,4 մլն դեպք, մահացել Է 209,5 հազարից ավելի վարակված: Ապաքինվել Է ավելի քան 7,3 մլն մարդ: Բրազիլիան աշխարհում երրորդ տեղն Է զբաղեցնում հիվանդույթըան դեպքերի թվաքանակով եւ երկրորդ տեղը դրանից մահացության ցուցանիշով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Бразилии разрешили британскую и китайскую вакцины против COVID-19
Бразильское Национальное агентство по санитарному надзору Anvisa в воскресенье одобрило первые две вакцины против COVID-19 - препарат, разработанный AstraZeneca и Оксфордским университетом, и препарат CoronaVac разработки китайской компании SinoVac, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
СМИ напоминают, что ранее китайская разработка показала 50% эффективности. В свою очередь препарат AstraZeneca продемонстрировал 62% эффективности при выдаче двух доз и 90% у тех участников испытаний, кому вначале ввели полдозы, а потом еще полную.
Также, указывают СМИ, ранее вакцина CoronaVac, которую производит Sinovac Biotech в сотрудничестве с Институтом Бутантан в Сан-Паулу, попала под огонь критики президента Бразилии Жаира Болсонару. По его мнению, речь идет о средстве политической борьбы и губернатора штата Сан-Паулу Жоау Дориа: его Болсонару считает соперником на следующих президентских выборах.
Но в итоге Минздрав Бразилии объявил в январе, что подписал соглашение с Институтом Бутантан о поставках 100 млн доз вакцины CoronaVac. Также Бразилия рассчитывает в ближайшее время получить 2 млн доз AstraZeneca из Индии, где вакцину производит Институт сыворотки.
По данным статистического сайта Worldometers, в Бразилии выявлено свыше 8,4 млн случаев COVID-19, скончались более 209,5 тыс. инфицированных. Выздоровели свыше 7,3 млн заболевших. Бразилия занимает третье место в мире по количеству случаев заболевания и второе по смертности зараженных.