Շիրակում 2 հրշեջ-փրկարարական ջոկատի մասնաշենք է կառուցվում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարվա կեսին Գյումրիի թիվ 2 և Ախուրյանի թիվ 53 հրշեջ-փրկարարական ջոկատների շենքերն ամբողջությամբ պատրաստ կլինեն: Շինարարությունն իրականացվում է ԱՄՆ կառավարության ֆինանսավորմամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը ծանոթացել է իրականացվող շինարարության ընթացքին՝ նոր աշխատանքային տարվա օրակարգում շարունակելով պահել մարզային փրկարարական ջոկատների խնդիրները:
Նախարարի վերջին այցերը եղել են Շիրակի, Արագածոտնի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի մարզային փրկարարական վարչություններ։ Անդրանիկ Փիլոյանը շրջել է ջոկատներում, Ճգնաժամային կառավարման մարզային կենտրոններում։ Նախարարը ներկա է գտնվել մարտական հաշվարկների կանչի վայր մեկնելու գործընթացին։ Նրան զեկուցվել են առկա խնդիրները. հիմնականում տեխնիկայի համալրման վերաբերյալ հարցեր են բարձրացվել: Նախարարը վստահեցրել է, որ կարճ ժամանակում խնդիրներին լուծումներ կտրվեն: Անդրանիկ Փիլոյանը կարևորել է փրկարարների ֆիզիկական պատրաստվածության մակարդակի բարձրացումը։ Նրա հանձնարարությամբ հաճախակի մարզական ստուգարքներ կանցկացվեն։
Նախարարն ընդգծել է՝ պահանջում է, որպեսզի բոլորը պարտականությունները բարեխղճորեն և ազնվորեն կատարեն՝ նպաստելով համակարգի զարգացմանը։

В середине года здания пожарно-спасательных отрядов Гюмри № 2 и Ахуряна № 53 полностью будут готовы. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МЧС Армении.
Министр по чрезвычайным ситуациям Андраник Пилоян, продолжая знакомиться с задачами областных спасательных отрядов, осмотрел и осуществляемое строительство.
Последние визиты министра были в областные спасательные управления Ширака, Арагацотна, Гегаркуника, Котайка. Андраник Пилоян обошел отряды, областные центры кризисного управления. Министр выехал и на  место вызова боевых расчетов. Ему доложили о существующих проблемах. Министр заверил, что в скором времени все проблемы будут решены. Андраник Пилоян отметил и важность повышения уровня физической подготовки спасателей. По его распоряжению отныне часто будут проводиться различные спортивные состязания.
Министр подчеркнул, что он требует добросовестного и честного выполнения обязанностей, что будет способствовать развитию системы.