2020 թվականին Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճը գերազանցել Է սպասումները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականին Չինաստանի տնտեսությունն ավելացել Է 2,3 տոկոսով՝ կարողանալով վերականգնվել կտրուկ անկումից հետո, որը գրանցվել Էր անցյալ տարվա առաջին եռամսյակում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Տնտեսական աճի տեմպերը նվազագույնն են եղել ավելի քան չորս տասնամյակ: Այնուամենայնիվ, Չինաստանը, հավանաբար, միակն Է համաշխարհային խոշոր տնտեսություններից, որոնք 2020 թվականին աճ են ցուցաբերել COVID-19-ի համավարակի ֆոնին: Համաշխարհային բանկի կանխատեսման համաձայն, ԱՄՆ-ի ՀՆԱ-ն անցյալ շաբաթ կրճատվել Է 3,6 տոկոսով, եվրոգոտունը՝ 7,4 տոկոսով, գլոբալ ՀՆԱ-ն՝ 4,3 տոկոսով:
Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճը 2020 թվականի չորրորդ եռամսյակում կտրուկ ավելացել Է 6,5 տոկոսով, վկայում են ՉԺՀ-ի պետական վիճակագրական վարչության (ՊՎՎ) տվյալները: Այսպիսով, աճի տեմպերը տարվա վերջին վերադարձել Է նախաճգնաժամային մակարդակին: Անցյալ տարվա առաջին եռամսյակում ՉԺՀ-ի ՀՆԱ-ն ընկել Է ռեկորդային 6,8 տոկոսով, երկրորդում եւ երրորդում համապատասխանաբար ավելացել Է 3,2 եւ 4,9 տոկոսով: Փորձագետները, որոնք մասնակցել են The Wall Street Journal-ի անցկացրած հարցմանը, հոկտեմբեր-դեկտեմբերին չինական ՀՆԱ-ի աճ են կանխատեսել միջին հաշվով 6 տոկոսով, ամբողջ տարվա արդյունքներով՝ 2,2 տոկոսով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Рост ВВП Китая в 2020 году превзошел ожидания
Экономика Китая увеличилась на 2,3% в 2020 году, сумев восстановиться после резкого спада, зафиксированного в первом квартале прошедшего года.
Темпы экономического роста были минимальными более чем за четыре десятилетия. Тем не менее, Китай, вероятно, является единственной из крупных мировых экономик, показавших рост в 2020 году на фоне пандемии COVID-19.
Согласно прогнозу Всемирного банка, ВВП США в минувшем году сократился на 3,6%, еврозоны - на 7,4%, глобальный ВВП - на 4,3%,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Китайский ВВП подскочил на 6,5% в четвертом квартале 2020 года, свидетельствуют данные Государственного статистического управления (ГСУ) КНР. Таким образом, темпы роста в конце года вернулись к докризисному уровню. В первом квартале прошедшего года ВВП КНР рухнул на рекордные 6,8%, во втором и третьем - увеличился соответственно на 3,2% и 4,9%.
Эксперты, опрошенные The Wall Street Journal, в среднем прогнозировали рост китайского ВВП в октябре-декабре на 6%, по итогам всего года - на 2,2%.