ԱԱՏՄ-ն նշել է օդային տարածքով ՀՀ մուտք գործողների պարտադիր մեկուսացման ենթարկվելու դեպքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ օդային սահմանով ՀՀ տարածք մուտք գործելիս համաձայն ՀՀ կառավարության թիվ 1514 որոշման՝ անհրաժեշտ է ունենալ կորոնավիրուսի ՊՇՌ հետազոտության սերտիֆիկատ, ինչպես նաև անցնել նույն հետազոտությունը օդանավակայանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնից:
«Քաղաքացին իր հետ պետք է ունենա կորոնավիրուսի ՊՇՌ հետազոտության սերտիֆիկատ (հայերեն կամ անգլերեն կամ ռուսերեն լեզվով) ոչ ավելի, քան 72 ժամվա վաղեմության կամ անցնի ՊՇՌ հետազոտություն օդանավակայաններում տեղակայված լաբորատոր նմուշառման կետերից որևէ մեկում (վճարովի հիմունքներով): Օդանավակայանի ելքի մոտ անհրաժեշտ է ներկայացնել տեղում նմուշառումը հաստատող փաստաթուղթը, գնալ ինքնամեկուսացման` մինչև թեստավորման բացասական արդյունքի ստացումը»,- նշում են ԱԱՏՄ-ից։
Տեսչական մարմնից զգուշացնում են, որ այն անձինք, ովքեր կհրաժարվեն վերոհիշյալ կետերի կատարումից, կենթարկվեն պարտադիր մեկուսացման, հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության 1514 որոշման հավելվածի 7-րդ կետը:
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի սահմանային բժշկասանիտարական հսկիչ կետերի անձնակազմը ՀՀ ոստիկանության ուժերի հետ համատեղ անցել են ուժեղացված աշխատանքային ռեժիմի։

ИОЗТ отметил случаи принудительной изоляции въезжающих в Армению через воздушную границу
Согласно постановлению Правительства Республики Армения № 1514, при въезде на территорию Республики Армения через воздушную границу страны, необходимо иметь сертификат о проведении PCR-теста (Inverse PCR), а также пройти такую же проверку в аэропорту.
Как  передает Арменпресс, об этом сообщает Инспекционный орган здравоохранения и труда  Республики Армения.
«Гражданин должен иметь при себе справку о PCR-тестировании на коронавирус (на армянском, или английском, или русском языках), или не позднее 72 часов пройти тест ПЦР в одном из пунктов взятия проб, расположенных в аэропортах (на платной основе). «Необходимо предъявить документ, подтверждающий отбор проб, на месте при выходе из аэропорта, пройти на самоизоляцию до получения отрицательного результата анализа», - сказано в сообщении.
Инспекционный орган здравоохранения и труда  Республики Армения предупреждает, что те, кто отказывается выполнять вышеперечисленные пункты, будут подвергнуты обязательной изоляции на основании пункта 7 приложения к Постановлению Правительства РА 1514.
Персонал пограничных медико-санитарных пунктов Инспекционный орган здравоохранения и труда совместно с силами Полиции Республики Армения перешел на усиленный режим работы.