Հայաստանում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 3.7%
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2020թ. դեկտեմբերը 2019թ. դեկտեմբերի նկատմամբ) կազմել է 3.7%, իսկ մեկամսյա գնաճը (2020թ. դեկտեմբերը նոյեմբերի նկատմամբ)` 3.4%: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, որը գնաճի ցուցանիշները ներկայացնում է ըստ անհատական սպառման (ըստ նպատակների դասակարգիչ (ԱՍԸՆԴ) երկու նիշ մակարդակի)։
Ընդ որում, սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի մեկամյա գնաճը կազմել է 4.9%,  մեկամսյա գնաճը՝ 7.2%, իսկ ալկոհոլային խմիչքինը և ծխախոտային արտադրատեսակներինը, համապատասխանաբար, 10.4% և 0.2%։
Հագուստի և կոշիկի սպառողական գներն անցյալ տարվա դեկտեմբերին 2019-ի նույն ամսվա համեմատ աճել են 0.3%-ով, իսկ 2020-ի նոյեմբերի համեմատ՝ 1.4%-ով։
Բնակարանային ծառայությունների, մատակարարվող ջրի, էլեկտրաէներգիայի, գազի և վառելիքի այլ տեսակների 12-ամսյա գնաճը կազմել է 0.5%, մեկամսյա գնաճը՝ 0.3%, իսկ «տնային գործածության առարկաներ, կենցաղային տեխնիկա և բնակարանների խնամքի ամենօրյա գործունեություն» խմբում, համապատասխանաբար,  3.6% և  1.3%։
Առողջապահության ոլորտում մեկ տարվա ընթացքում գներն աճել են 3.9%-ով, իսկ մեկ ամսվա կտրվածքով՝ 1.2%-ով, տրանսպորտի ոլորտում այդ ցուցանիշները կազմել են 4.7% և 3.0%, կապի ոլորտում 12-ամսվա կտրվածքով գրանցվել է գների անփոփոխ վիճակ,  իսկ մեկամսյա կտրվածքով՝ 0.1 աճ։
Նախորդ տարվա դեկտեմբերին 2019-ի նույն ամսվա համեմատ հանգստի և մշակույթի ծառայությունների գները նվազել են 0.7%-ով, իսկ նույն տարվա նոյեմբերի համեմատ՝ աճել 1.2%-ով, կրթության ոլորտում, համապատասխանաբար, գրանցվել է  գների 2.0% աճ և անփոփոխ վիճակ, ռեստորանների և հյուրանոցների ծառայությունների ոլորտում՝ 1.8% աճ և 0.1% նվազում։ Այլ տարբեր ապրանքների և ծառայությունների գները մեկ տարում աճել են 5.5%-ով, իսկ մեկ ամսում՝ 1.1%-ով։

12-месячная инфляция в Армении составила 3,7%
12-месячная инфляция на потребительском рынке Республики Армения (с декабря 2019 г. по 2020 г .) составила 3,7%, а месячная по сравнению декабря 2020 года с ноябрем - 3.4%. Об этом «Арменпресс» стало известно в Статистическом комитете Республики Армения, который представил показатели инфляции по индивидуальному потреблению (по целевому классификатору, по 2-значному уровню).
Годовой рост цен на продукты питания и безалкогольные напитки составил 4,9%, месячная инфляция - 7,2%,  на алкогольные напитки и табачные изделия - 10,4% и 0,2% соответственно.
Потребительские цены на одежду и обувь в декабре прошлого года по сравнению с тем же месяцем 2019 года выросли на 0,3%, а по сравнению с ноябрем 2020 года - на 1,4%.
12-месячная инфляция тарифов жилищных услуг, поставляемой воды, электроэнергии, газа и других видов топлива составила 0,5%, месячная инфляция - 0,3%,  в группе “предметы домашнего использования, бытовая техника и ежедневная деятельность по уходу за квартирами” - соответственно - 3,6% и 1,3%.
В сфере здравоохранения за год тарифы выросли на 3,9%,  в месячном разрезе - на 1,2%, в сфере транспорта эти показатели составили 4.7% и 3.0%, в сфере связи в разрезе 12 месяцев было зафиксировано неизменное состояние цен, а в месячном разрезе - 0.1% рост.
В декабре прошлого года, по сравнению с тем же месяцем 2019 года, цены на услуги отдыха и культуры снизились на 0,7%, а по сравнению с ноябрем того же года - выросли на 1,2%. В сфере образования, соответственно, зафиксирован рост цен на 2,0%,  в сфере ресторанов и гостиниц -рост на 1,8% и снижение на 0,1%. Цены на другие товары и услуги за год выросли на 5,5%, а за месяц - на 1,1%.