Միրզոյանի համոզմամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի գործընկեր երկրները պետք է ջանքեր գործադրեն գերիների վերադարձի ուղղությամբ
Միրզոյանի համոզմամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի գործընկեր երկրները պետք է ջանքեր
գործադրեն գերիների վերադարձի ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին, որն ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ հարաբերություններում ունեցած անձնական ներդրման համար: Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել երկու երկրների հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ այս համատեքստում առանձնակի ընդգծելով դեսպանի ավանդը երկու խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցության խորացմանն ուղղված ջանքերը:
Արարատ Միրզոյանը դեսպանին է ներկայացրել նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության կնքումից հետո ստեղծված իրավիճակը եւ ընդգծել, որ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացին զուգահեռ հայկական կողմի համար այս պահին առաջնահերթ է հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձման հարցը: ՀՀ ԱԺ նախագահի համոզմամբ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի գործընկեր բոլոր երկրները պետք է ջանքեր գործադրեն գերիների վերադարձի խնդրի լուծման ուղղությամբ:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Արարատ Միրզոյանին արդյունավետ համագործակցության համար՝ վստահեցնելով, որ իր հետագա գործունեության ընթացքում եւս կփորձի նպաստել Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը: Թիմուր Ուրազաեւը համոզմունք է հայտնել, որ Ղազախստանը շահագրգռված է խորացնելու Հայաստանի հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը՝ շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին Ղազախստանում կայացած խորհրդարանի Մաժիլիսի ընտրություններին միջազգային դիտորդական առաքելության շրջանակում մասնակցելու համար:
Դեսպանը, կարեւորելով խաղաղությունը տարածաշրջանի երկրների միջեւ, նշել է, որ ղազախական կողմը մշտապես կոչ է արել առկա խնդիրները կարգավորել բանակցային սեղանի շուրջ: Նրա գնահատմամբ՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը կարող է զարգացման եւ նոր կապերի ընդլայնման հնարավորություններ ստեղծել: Թիմուր Ուրազաեւը վստահեցրել է, որ Ղազախստանը ջանքեր կգործադրի հումանիտար խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Քննարկելով երկկողմ համագործակցության օրակարգը` կողմերն անդրադարձել են առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը, ապրանքաշրջանառության աճի տեմպերին, միջազգային խորհրդարանական հարթակներում փոխշահավետ համագործակցությանը, երկկողմ եւ բազմակողմ կապերի խթանմանը եւ այլ հարցերի:

Parliament Speaker says partner states of Armenia, Azerbaijan should make efforts for return of POWs
Parliament Speaker says partner states of Armenia, Azerbaijan should make efforts for return of
YEREVAN, JANUARY 14, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan received today Ambassador of Kazakhstan Timur Urazayev who is completing his diplomatic mission in Armenia, the Armenian Parliament told Armenpress.
Speaker Mirzoyan thanked the Ambassador for his personal contributions in the relations between Armenia and Kazakhstan. He highly valued the current level of the ties between the two countries, specifically highlighting the Ambassador’s investment in deepening the mutual cooperation between the Armenian and Kazakh Parliaments.
Speaker Mirzoyan introduced the situation following the signing of the trilateral statement of November 10 to the Ambassador and stated that in line with the process of unblocking the regional infrastructures the issue of the return of the Armenian prisoners of war and captured civilians remains a priority. According to him, all partner states of Armenia and Azerbaijan should make efforts for solving the issue of the return of POWs.
The Kazakh Ambassador thanked Ararat Mirzoyan for the effective cooperation, assuring that in his future activities as well he will try to contribute to the development of relations between Armenia and Kazakhstan. Timur Urazayev expressed confidence that Kazakhstan is interested in deepening the productive cooperation with Armenia and thanked the Armenian side for the participation with an observer mission to the parliamentary elections in Kazakhstan.
Highlighting peace between the countries of the region, the Ambassador stated that the Kazakh side has always called on to solve the existing problems around the negotiation table. According to him, the unblocking of the transportation infrastructure in the region can create opportunities for the development and expansion of new ties. Timur Urazayev assured that Kazakhstan will make efforts to solve the humanitarian problems.