Թրամփը դարձել Է ԱՄՆ-ի պատմության մեջ առաջին նախագահը, որին երկու անգամ իմպիչմենտ են հայտարարել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեմոկրատների կողմից վերահսկվող ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հավանության է արժանացրել պետության գործող ղեկավար, հանրապետական Դոնալդ Թրամփի իմպիչմենտի մասին բանաձևը. փաստաթղթում մեղադրանքի հոդվածն ընդամենը մեկն է՝ խռովության հրահրումը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դրա հաստատումից հետո Թրամփը դարձել է երկրի պատմության մեջ առաջին նախագահը, որը երկու անգամ ենթարկվել է իմփիչմենտի։
Հանրապետականին պաշտոնից հեռացնելու առաջին փորձը դեմոկրատները ձեռնարկել են 2019 թվականին։ Ներկայացուցիչների պալատն այն ժամանակ քվեարկել էր իմփիչմենտի օգտին, սակայն հանրապետականների կողմից վերահսկվող Սենատը 2020 թվականի սկզբին պետության ղեկավարին մեղադրանքի երկու հոդվածով արդարացրել էր, որոնք մինչ այդ հաստատվել էին կոնգրեսականների կողմից:
Այս անգամ իմպիչմենտի ընթացակարգը նախաձեռնվել է այն հայտարարությունների պատճառով, որոնք Թրամփը հունվարի 6-ին թույլ է տվել Կոնգրեսի մոտ անկարգությունների օրը, երբ ելույթ էր ունենում կողմնակիցների առջև: Դեմոկրատների կարծիքով՝ հենց Սպիտակ տան ղեկավարի ելույթից հետո ամբոխը շարժվեց դեպի Կապիտոլիում և սկսեց գրոհը, որպեսզի խոչընդոտի նոյեմբերի 3-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքների հաստատմանը, որտեղ հաղթանակ տարավ Ջոզեֆ Բայդենը:
ԱՄՆ-ի ողջ պատմության ընթացքում պետության ղեկավարի իմպիչմենտի գործընթացը նախաձեռնվել է չորս անգամ։ Դա եղել է Էնդրյու Ջոնսոնի (1868), Բիլ Քլինթոնի (1998-1999), Ռիչարդ Նիքսոնի (1974) և հենց Թրամփի (2019-2020) հետ: Նախորդ անգամ ԱՄՆ գործող առաջնորդին փորձել էին հեռացնել իշխանությունից Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու վրա ճնշում գործադրելու մասին պնդումների պատճառով: Սակայն Սենատը, որի մեծամասնությունն այդ պահին հանրապետականներն էին, արդարացրել է Թրամփին։
Ջոնսոնն ու Քլինթոնը նույնպես ժամանակին արդարացվել են Կոնգրեսի վերին պալատի կողմից։ Նիքսոնը հրաժարական էր տվել Սենատում լսումների մեկնարկից առաջ։

Трамп стал первым президентом в истории США, которому дважды объявили импичмент
Контролируемая демократами Палата представителей Конгресса США одобрила в среду резолюцию об импичменте действующего главы государства республиканца Дональда Трампа.
Статья обвинения в документе всего одна - подстрекательство к мятежу. После ее утверждения Трамп стал первым в истории страны президентом, дважды подвергнутым импичменту. Первую попытку отстранить республиканца от должности демократы предприняли в 2019 году. Палата представителей тогда проголосовала за импичмент, однако контролируемый республиканцами Сенат в начале 2020 года оправдал главу государства по обеим статьям обвинения, утвержденным до этого конгрессменами.
На этот раз процедура импичмента была инициирована из-за высказываний, допущенных Трампом во время выступления перед сторонниками в день беспорядков у Конгресса 6 января. По мнению демократов, именно после речи главы Белого дома толпа двинулась к Капитолию и начала его штурм, чтобы воспрепятствовать утверждению итогов прошедших 3 ноября президентских выборов, победу на которых одержал Джозеф Байден.
Как сообщает ТАСС, за всю историю США процедура импичмента главы государства инициировалась четыре раза. Она коснулась Эндрю Джонсона (1868), Билла Клинтона (1998-1999), Ричарда Никсона (1974) и самого Трампа (2019-2020). В предыдущий раз действующего американского лидера пытались отстранить от власти из-за утверждений об оказании им во время телефонного разговора давления на украинского президента Владимира Зеленского с целью побудить Киев помочь ему переизбраться на второй срок. Однако Сенат, большинство в котором на тот момент было у республиканцев, оправдал Трампа.
Джонсон и Клинтон также в свое время были оправданы верхней палатой Конгресса. Никсон подал в отставку еще до начала слушаний в Сенате.