Մոնղոլիայի հետ Ռուսաստանի սահմանին ուժեղ երկրաշարժ Է տեղի ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 8,7 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ Է տեղի ունեցել Մոնղոլիայի եւ Ռուսաստանի սահմանին: Այդ մասին հաղորդել Է արտակարգ իրավիճակների նախարարության Իրկուտսկի մարզի վարչությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ստորգետնյա ցնցումները գրանցվել են Երեւանի ժամանակով 01:32-ին: Էպիկենտրոնը գտնվում Է Մոնղոլիայի Տուրտ բնակավայրից 34 կիլոմետր հեռավորության վրա: Եվրոպա-Միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնը (EMSC) երկրաշարժի մագնիտուդը գնահատում Է 6,5: Նրա տվյալներով՝ երկրաշարժի Էպիկենտրոնը գտնվում Է Անգարսկից 277 կիլոմետր դեպի հարավ-արեւմուտք: Օջախն ընկած Է տասը կիլոմետր խորության վրա: Միեւնույն ժամանակ ԱՄՆ-ի Երկրաբանական ծառայությունը (USGS) հաղորդում Է 6,8 մագնիտուդի մասին: ԱԻՆ-ի տվյալներով, Իրկուտսկի մարզում զգացվել են չորս-հինգ բալ ուժգնությամբ ստորգետնյա ցնցումներ, ինչպես նաեւ չորս հետցնցումներ: Բուն Իրկուտսկում գրանցվել են մինչեւ հինգ բալ ինտենսիվությամբ ցնցումներ:
Տարածաշրջանում հնարավոր զոհերի ու ավերածությունների մասին տեղեկատվություն չի ստացվել: Իրկուտսկի մարզի նահանգապետ Իգոր Կոբզեւը Instagram-ին հայտնել Է, որ իշխանությունները զննում են տները եւ սոցիալական օբյեկտները, հունվարի 12-ին պլանավորվում Է անցկացնել արտակարգ իրավիճակների տարածաշրջանային հանձնաժողովի նիստ: Հենց Իրկուտսկում, տեղի իշխանությունների տվյալներով, ավերածություններ չկան, բոլոր օբյեկտներն աշխատում են հաստիքային ռեժիմով: Մինչեւ երեք բալ ուժգնությամբ հետցնցումներ են զգացվել նաեւ Կրասնոյարսկի երկրամասում: Տեղի բնակիչները սոցիալական ցանցերում գրում են այն մասին, որ օրորվել են իրենց տան ջահերը, տեղաշարժվել են մահճակալները, իսկ ոմանք նշել են, որ իրենց մոտ ցնցումներից առաջ կաղկանձում Էին շները: Կրասնոյարսկի քաղաքապետարանում հաղորդել են, որ երկրաշարժից հետո տուժածներ ու ավերածություններ չկան, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

На границе России с Монголией произошло сильное землетрясение
Землетрясение силой 8,7 балла произошло на границеРоссиииМонголии,сообщаетуправление МЧС по Иркутской области.
Подземные толчки были зафиксированы в 00.32 по московскому времени. Эпицентр располагался в Монголии в 34 километрах от населенного пункта Турт.
Европейско-Средиземноморский сейсмологический центр (EMSC)оценивает магнитуду землетрясения в 6,5. По его данным, эпицентр землетрясения располагался в 277 километрах к юго-западу от Ангарска. Очаг залегал на глубине десяти километров. При этом Геологическая службаСША(USGS) сообщает о магнитуде в 6,8.
По данным МЧС, в Иркутской области ощущались подземные толчки силой четыре-пять баллов, а также четыре афтершока. В самом Иркутске зафиксированы толчки интенсивностью до пяти баллов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Информация о возможных жертвах и разрушениях в регионе не поступала. Губернатор Иркутской области Игорь Кобзев сообщил вInstagram, что власти осматривают дома и социальные объекты, во вторник планируется заседание региональной комиссии по ЧС. В самом Иркутске, по данным местных властей, разрушений нет, все объекты работают в штатном режиме.
Афтершоки силой до трех баллов ощущались и в Красноярском крае. Местные жители пишут в соцсетях о том, что у них качались люстры, ходили кровати, а у кого-то перед толчками выли собаки. В мэрии Красноярска сообщили, что пострадавших и разрушений после землетрясения нет.