Կարանտինը երկարաձգելու նախագծով որևէ տնտեսական գործունեության տեսակի վրա արգելք սահմանված չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կարանտինի երկարաձգումը հնարավորություն կտա պահպանել առկա կարգավորումները` շարունակելով դիմակների կրումը, սահմանների անցման դեպքում ՊՇՌ հետազոտության պահանջը, այս նախագծով որևէ տնտեսական գործունեության տեսակի վրա արգելք սահմանված չէ:   «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս նշել է ՀՀ առողջապահության նախարարի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի հարցազրույցի ընթացքում բարձրաձայնված խնդիրներին:
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք առողջապահության նախարարությունը կառավարություն է ներկայացրել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ի թիվ 1514 որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» կառավարության որոշման նախագիծը, որով առաջարկվում է կարանտինը երկարաձգել 6 ամսով: Նախևառաջ, կցանկանայի շեշտել, որ տարբեր կազմակերպությունների, այդ թվում ուսումնական, ծառայությունների մատուցման , փակ հաստատությունների (օրինակ հոգեբուժական հաստատությունների) գործունեության իրականացումը սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոնների պահպանման դեպքում, և նմանատիպ այլ կարգավորումներ»,-նշել է Նիկողոսյանը:
Նա շեշտել է՝ հետևաբար կարանտինը չերկարացնելու դեպքում, նշված կարգավորումները չեն գործելու և հնարավոր չի լինելու իրականացնել կանխարգելիչ նման միջոցառումներ: «Նախագծով որևէ տնտեսական գործունեության տեսակի վրա արգելք սահմանված չէ, այլ սահմանված են պահանջներ, որոնք հնարավորություն են տալիս նվազեցնել կորոնավիրուսային հիվանդության վարակման ռիսկը այդ կազմակերպություններում»,-նշել է խոսնակը:
Նրա կարծիքով՝ ներկայումս, երբ աշխարհում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված, երբ առկա են նաև տվյալներ վիրուսի նոր տարբերակների ի հայտ գալու մասին, երբ մի շարք երկրներ սահմանում են առավել խիստ կարանտին, օրինակ լոքդաուն` հաշվի առնելով իրենց երկրներում դեպքերի և մահերի կտրուկ աճը, երբ պատվաստումների մասսայական իրականցումը դեռևս հնարավոր չէ, միանշանակ է, որ որևէ միջոցառում չանելն ու դրանով վարակի տարածմանը նպաստելն անթույլատրելի է:
Նիկողոսյանը հիշեցրել է, որ մինչ այսօր Հայաստանում գրանցվել է ավելի քան 161 հազար դեպք 2901՝ մահվան ելքով: Ըստ որոշ միջազգային գնահատականների Հայաստանում մինչև ապրիլի 1-ը կանխատեսվում է մահերի աճ՝ մինչև 3930:
«Նախարար Վահան Քերոբյանը նաև նշել է, որ տնտեսությանը հիմա ամենաշատը հարկավոր է թթվածին: Անցած ամիսների ընթացքում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ բուժվող անձանց էր ամենաշատը անհրաժեշտ թթվածին, ինչն առողջապահության նախարարության ջանքերով ապահովվել է:
Մենք լիահույս ենք, որ էկոնոմիկայի նախարարությունը ևս ջանքեր չի խնայի տնտեսությանը թթվածնով ապահովելու համար` առանց հիվանդների թիվը ավելացնելու, ինչպես նաև նրանց բուժման համար անհրաժեշտ թթվածնի մատակարարումը խաթարելու»,-գրել է Նիկողոսյանը:
Ներկայացված առաջարկը դեռևս նախագիծ է և չի հաստատվել կառավարության կողմից, հետևաբար նա վստահեցրել է, որ առողջապահության նախարարությունը միշտ էլ պատրաստակամ է քննարկելու ցանկացած առաջարկ, եթե դա հիմնավոր է, ողջամիտ և հիմնված է առկա լավագույն ապացուցողական քաղաքականությունների վրա:
Ավելի վաղ իր հարցազրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտնել էր, որ նախարարությունը դեմ է կարանտինը երկարաձգելու որոշմանը: «Իրականում առողջապահության նախարարության խոսնակը մի քիչ շտապել է, որովհետև այդ որոշումը չի քննարկվել էկոնոմիկայի նախարարության հետ։ Դա առաջարկ է, որը կքննարկենք և միայն շատ ծանրակշիռ փաստարկների դեպքում կկարողանանք որոշակիորեն առաջարկի որոշ կետերի հետ համաձայնել։ Բայց այն, որ տնտեսությանը հիմա ամենաշատն է անհրաժեշտ թթվածին, դա միանշանակ է, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ տնտեսությունը հնարավորինս բաց աշխատի», - ասել է նախարարը։

YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. The Ministry of Healthcare dismissed the Economy Minister Vahan Kerobyan’s concerns over a potential extension of the “quarantine” regime – a precautionary nationwide regime introduced by the government in 2020 as a replacement for the COVID-19-related state of emergency.
The “quarantine” regime enables the government to continue requiring citizens to wear face masks in public areas, enforce other safety rules and measures whenever necessary and demand COVID-19 tests at border crossing points.
The Ministry of Healthcare proposed the Cabinet to extend the regime for another 6 months from January 11. The proposal is yet to be debated and approved.
Economy Minister Kerobyan said in an interview that the decision hasn’t been discussed with his ministry and that they’d agree with it only in the event of strongest arguments. “But the fact is that now the economy need oxygen above all, and we must do everything for the economy to work maximally open,” Kerobyan had said.
But now the Healthcare Ministry spokesperson Alina Nikoghosyan has announced that the proposed extension of the quarantine regime won’t anyhow restrict or ban any types of businesses.
“First of all I’d like to note that the activities of different organizations, including educational ones, rendering of services, closed institutions (for example psychiatric institutions) are carried out with adherence to epidemiological safety rules and other similar regulations,” Nikoghosyan said.
She said that if the quarantine regime is not extended, the authorities won’t be able to carry out the preventative measures any longer. “This decision doesn’t envisage any ban on any type of economic activity, it rather envisages requirements which enable to reduce the risk of transmission of the coronavirus disease in those organizations,” Nikoghosyan said.
Nikoghosyan said the authorities should not stop the preventive measures in the light of the new strains of the COVID-19 emerging globally, the tense epidemiological situation in many countries and the unavailability of a mass vaccination yet.
Nikoghosyan fired back at Kerobyan’s “oxygen” remarks, saying: “Minister Vahan Kerobyan also mentioned that right now the economy needs oxygen above all. During the last months, coronavirus patients also needed oxygen above all, which was ensured as the efforts of the ministry of healthcare. We are hopeful that the ministry of economy will in turn spare no effort for ensuring oxygen for the economy, without increasing the number of patients, as well as without disrupting the supply of oxygen needed for treating them.”
She added that the healthcare ministry is ready to discuss any reasonable and substantiated proposal.