Արցախի ԱԳՆ-ն հերքում է «հայկական ուժերը դուրս բերելու մասին» Ադրբեջանի պաշտոնյայի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայկական ուժերն Արցախից դուրս բերելու մասին» Ադրբեջանական կողմի պնդումները նպատակ ունեն աղավաղել նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունը և շարունակությունն են վերջին շրջանում այդ երկրի զինված ուժերի կողմից ձեռնարկվող սադրիչ գործողությունների, որոնց նպատակն է խաթարել Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերն ու խաղաղապահ առաքելությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշել է Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ մեկնաբանելով ռուսական «Կոմերսանտ» թերթին Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցչի մեկնաբանությունն այն մասին, թե իբր «հայկական ուժերը պետք է դուրս բերվեն Ղարաբաղից»։
«Միևնույն ժամանակ, նշենք, որ Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակը եղել, կա և լինելու է Արցախի պետականության ու նրա ժողովրդի անվտանգության հիմնական երաշխավորը։ Նոյեմբերի 10-ին ՌԴ միջնորդությամբ հրադադարի հաստատումից հետո Արցախի Պաշտպանության բանակը ռուսական խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ շարունակում է հակամարտության գոտում կայունության և խաղաղության ապահովմանն ուղղված իր առաքելությունը»,-նշված է Արցախի արտգործնախարարության մեկնաբանության մեջ։

МИД Арцаха опровергает заявление азербайджанского чиновника о выводе армянских сил из НК
Министерство иностранных дел Республики Арцах прокомментировало опубликованное в российской газете «Коммерсант» утверждение представителя МИД Азербайджана относительно того, что «армянские силы должны быть выведены из Карабаха». Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Арцаха, в комментарии говорится:
«Подобные утверждения азербайджанской стороны преследуют цель исказить подписанное 9 ноября трехстороннее заявление о прекращении огня и являются продолжением провокационных действий, предпринимаемых в последнее время вооруженными силами этой страны с целью подорвать посреднические усилия и миротворческую миссию России.
В то же время отметим, что Армия обороны Республики Арцах была, есть и будет главным гарантом безопасности государственности Арцаха и его народа. После установления 10 ноября режима прекращения огня при посредничестве России Армия обороны Арцаха совместно с российскими миротворческими силами продолжает выполнять свою миссию, направленную на обеспечение стабильности и мира в зоне конфликта».