Արցախի ԱԳՆ-ն հերքում է «հայկական ուժերը դուրս բերելու մասին» Ադրբեջանի պաշտոնյայի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայկական ուժերն Արցախից դուրս բերելու մասին» Ադրբեջանական կողմի պնդումները նպատակ ունեն աղավաղել նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունը և շարունակությունն են վերջին շրջանում այդ երկրի զինված ուժերի կողմից ձեռնարկվող սադրիչ գործողությունների, որոնց նպատակն է խաթարել Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերն ու խաղաղապահ առաքելությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշել է Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ մեկնաբանելով ռուսական «Կոմերսանտ» թերթին Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցչի մեկնաբանությունն այն մասին, թե իբր «հայկական ուժերը պետք է դուրս բերվեն Ղարաբաղից»։
«Միևնույն ժամանակ, նշենք, որ Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակը եղել, կա և լինելու է Արցախի պետականության ու նրա ժողովրդի անվտանգության հիմնական երաշխավորը։ Նոյեմբերի 10-ին ՌԴ միջնորդությամբ հրադադարի հաստատումից հետո Արցախի Պաշտպանության բանակը ռուսական խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ շարունակում է հակամարտության գոտում կայունության և խաղաղության ապահովմանն ուղղված իր առաքելությունը»,-նշված է Արցախի արտգործնախարարության մեկնաբանության մեջ։

Artsakh denies announcement of Azerbaijani official about withdrawal of Armenian forces
YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. The claims of the Azerbaijani side about the withdrawal of Armenian forces from Artsakh pursue the goal of distorting the November 9 trilateral declaration on ceasefire and are the continuation of the recent-days' provocations by the armed forces of that country aiming to thwart the efforts of the Russian peacekeepers, ARMENPRESS reports the Foreign Ministry of Artsakh announced, commenting on the remarks of an Azerbaijani foreign ministry official in an interview with Russian ''Kommersant'' saying that the Armenian forces must withdraw from Karabakh.
''At the same time, we note that the Defense Army of the Republic of Artsakh was, is and will be the key guarantor of the statehood of Artsakh and its people. After the establishment of a ceasefire mediated by Russia on November 10, the Artsakh Defense Army together with the Russian peacekeeping forces continues its mission to ensure stability and peace in the conflict zone’', reads the statement.