Վարչապետն ԱԽ նիստում անդրադարձել է Արցախի Հին Թաղեր և Խծաբերդ հատվածում տեղի ունեցածին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեր առաջ խնդիր է՝ իրավիճակը լիարժեք համապատասխանեցնել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին։ Այս մասին նշել է ՀՀ վարապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ իր գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցած  Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նիստին, բացի ԱԽ անդամներից, մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Արման Աբովյանը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես նշել է.
«Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ,
Խորհրդարանական խմբակցությունների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Անվտանգության խորհրդի հարգելի անդամներ,
Երեկվանից մենք որոշակի լարվածություններ ունենք Արցախում և հայ-ադրբեջանական սահմանին: Ուզում եմ ձեզ տեղեկացնել իրադրության ու որոշակի որոշումների վերաբերյալ: Նախ Արցախի Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածում երեկ մեր դիրքերը հարձակման են ենթարկվել ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից, որոշ տեղեկությունների համաձայն՝  մասնակցություն են ունեցել նաև թուրքական հատուկ նշանակության ջոկատներ:
Հարձակումը տեղի է ունեցել այն պայմաններում, երբ ռուսաստանյան խաղաղապահները դեռևս չէին հասցրել տեղակայվել տվյալ հատվածում և գրոհ է տեղի ունեցել:  Մեր Զինված ուժերի, Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները մարտի են բռնվել, դիմադրություն են ցույց տվել: Մենք ունենք առնվազն 6 վիրավոր, կան այլ տուժածներ, որոնց վերաբերյալ տեղեկությունը ճշտվում է:
Երեկ արդեն մարտական գործողությունների մեկնարկից որոշ ժամանակ անց ռուս խաղաղապահ փոքր ստորաբաժանում մոտեցել է մարտական գործողությունների գոտի, որի արդյունքում մարտերը դադարել են, բայց որոշակի հատված՝ Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերն անցել են Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ջոկատների վերահսկողության ներքո: Այսօր առավոտվանից ռուսական խաղաղապահներն ավելի մեծ ուժերով մուտք են գործել տվյալ հատված և այս պահին իրավիճակը հարաբերականորեն կայուն է, առնվազն խաղաղապահների ներկայությունն այդտեղ որոշակի վստահություն է տալիս, որ հետագա էսկալացիայից խուսափելու շատ մեծ հավանականություն կա:
Մեր առաջ, բնականաբար, խնդիր է՝ այդ հատվածում իրավիճակը լիարժեք համապատասխանեցնել նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության դրույթներին, որտեղ հստակ արձանագրված է, որ հայտարարության ընդունման պահից զորքերը մնում են իրենց դիրքերում շփման գծի երկայնքով: Այսինքն, այստեղ նրբությունը նրանում է, որ Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ինքնավար մարզի վարչական սահմաններից ներս և հետևաբար լիարժեք այդ պայմանավորվածությունների տրամաբանությունից է բխում, որ պետք է գտնվի հայկական ուժերի վերահսկողության ներքո, որովհետև նոյեմբերի 9-ի դրությամբ այդ տարածքները եղել են հայկական, Պաշտպանության բանակի վերահսկողւթյան ներքո:
Անկախ ռուս խաղաղապահների ներկայությունից, ադրբեջանական ուժերի երեկվա գործողությունները միանշանակ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության դրույթների խախտում են և այսօր Արտաքին գործերի նախարարությունն իր հայտարարությամբ հստակ արձանագրել է դա:
Ի՞նչն է հապաղման պատճառը, որ հարձակման պահին խաղաղապահները տեղակայված չեն եղել այնտեղ, դա առանձին քննարկման և վերլուծության նյութ է, բայց այս պահին ամենակարևորն այն է, որ խաղաղապահները բավական շոշափելի ուժերով մուտք են գործել տարածք, որը պիտի բացառի ադրբեջանական ուժերի հետագա առաջխաղացումը: Իհարկե, Պաշտպանության բանակի ուժերը նույնպես ներկա են այնտեղ, բայց խաղաղապահների ներկայությունը վստահություն է տալիս, որ այնտեղ հնարավոր կլինի որոշակի կայունություն պահպանել:
Հաջորդ խնդիրը, որի շուրջ առաջիկայում մեզ պետք է որոշումներ կայացնել, կապված է Կուբաթլու և Զանգելան շրջանների իրավիճակի հետ: Այդ շրջանների վերաբերյալ, իհարկե, համատեղ հայտարարության մեջ որևէ հիշատակում չկա, որովհետև հայտարարության ստորագրման պահին այդ տարածքերը, ցավոք, մեծ մասամբ գտնվել են ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության ներքո, այսինքն ընդամենը փոքր հատվածներն են մնացել: Այդ բանակցությունների ընթացքում եղել է ըմբռնում, որ  այս հատվածներում պետք է տեղի ունենա սահմանների ճշգրտում: Հաջորդ իրավիճակը, որի շուրջ կարող է տեղի ունենալ կամ առաջանալ որոշակի լարվածություն՝ հենց այս հատվածին է վերաբերվում: Այստեղ նրբությունն այն է, որ մենք այդ հատվածով ունենք անցնող մեզ համար ռազմավարական նշանակության ճանապարհ, սահմանների և կոորդինատների ճշգրտման հետ կապված կան որոշակի հարցեր: Երեկ մինչև կեսգիշերն անց Մոսկվայում Պաշտպանության նախարարի մասնակցությամբ տեղի են ունեցել քննարկումներ: Իրադրության լուծման մի քանի առաջարկներ և տարբերակներ կան և մենք առաջիկայում պետք է որոշում կայացնենք այդ տարբերակներից որևէ մեկի վերաբերյալ:
Շատ կարևոր է նաև գերիների փոխանակման գործընթացը և այստեղ էլ մենք որոշակի առաջընթաց կամ առաջընթացի լուրջ հնարավորություն ունենք ու այսօր, վաղը պետք է կայացնենք կոնկրետ որոշումներ: Կցանկանայի նաև Անվտանգության խորհրդին և մեր խորհրդարանական գործընկերներին տեղեկատվություն փոխանցել անհետ կորածների և զոհվածների մարմինների դուրսբերման գործընթացի վերաբերյալ, ներկայացնել, թե որտեղ է հասել գործընթացը և առաջիկայում ինչ պրոցեսներ պետք է տեղի ունենան, ինչ անելիքներ ունենք այս խնդիրները հնարավորինս արագ լուծելու համար և ինչպիսի վստահություն կա, որ մենք այդ խնդիրները կկարողանանք հնարավորինս արագ և էֆեկտիվ լուծել:
Սա է լինելու մեր այսօրվա քննարկումների շրջանակը: Իհարկե երեկվանից և ոչ միայն երեկվանից, արդեն բավականին երկար ժամանակ բնական լարվածությունների և որոշակի զարգացումների ֆոնին շատ մեծ ծավալներով ապատեղեկատվական հոսքեր են առաջանում և սա իրապես սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը ու մենք պետք է հասկանանք, թե ինչպես ենք կառավարում այս իրավիճակը: Շատ կարևոր է, որ այս քննարկմանը ներկա են նաև մեր ընդդիմության հարգելի ներկայացուցիչները, որպեսզի մենք կարողանանք ձևակերպել, թե այս պրոցեսի մեջ ինչպիսի անելիքներ ունենք:
Ուզում եմ շեշտել, որ այդ ինֆորմացիոն ահաբեկչությունն անհանգստացրել է նաև մեր ընդդիմադիր գործընկերներին և ասեմ, որ վաղ առավոտից նաև ընդդիմոթյան ներկայացուցիչներից եմ ստացել զանգեր ու ահազանգեր և այս կապակցությամբ պետք է շատ կոնկրոտ քայլեր ձեռնարկվեն, ինչը նշանակում է, որ առնվազն որպես օրակարգ մենք սա կարող ենք ձևակերպել որպես ընդհանուր անելիք: Ինչպես ասում են՝ չկա չարիք առանց բարիքի, համենայն դեպս, այդ ինֆորմացիոն ահաբեկչությունը, որ երեկ երեկոյանից շատ մեծ ծավալներ ստացավ, կարող է դառնալ այն հենման կետը, որտեղ ընդդիմության և իշխանության ներկայացուցիչները կարող են ընդհանուր անելիքներ ձևակերպել և որոշումներ կայացնել, որոնք չեն ընկալվի որպես ընդդիմության կայացրած որոշում ընդդեմ իշխանության, կամ իշխանության կայացրած որոշում՝ ընդդեմ ընդդիմության: Սա մի հարց է, որի շուրջ մտքեր կփոխանակենք՝ տեսնելու, թե ինչպիսի անելիքներ ունենք այստեղ:
Ընդհանուր առմանբ, ուզում եմ ասել նաև, որ իրավիճակը, որի մասին ես խոսեցի, համարում եմ կառավարելի, խուճապի մատնվելու կարիք չկա, պարզապես պետք է մենք կայացնենք որոշումներ և իհարկե կկայացնենք այդ որոշումները: Դրանք կարող են լինել հարցեր առաջացնող և մենք իհարկե պատրաստակամ ենք բոլոր հարցերին պատասխանել: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ պետք է ճիշտ ներկայացնենք հանրությանը, թե որ որոշումն ինչի համար է կայացվում, նաև իրավիճակներն ինչի համար են ծագել:
Կապված Հին Թաղեր, Խծաբերդ հատվածի հետ, ուզում եմ ասել նաև, որ ի սկզբանե եղել են որոշակի հակասություններ իրադրության գնահատման շուրջ այն առումով, թե նոյեմբերի 9-ի դրությամբ ով որտեղ է գտնվել: Սա, իհարկե, գուցե ոչ հետաքրքիր, բայց կարևոր նրբություն է, որովհետև նաև սա կապ ունի իրադրության հետ, որովհետև կան տարբեր վարկածներ, տարբեր մեղադրանքներ, թե ով ամսի 9-ի դրությամբ որտեղ է գտնվել և ամսի 9-ից հետո որտեղ է հայտնվել: Մենք, Պաշտպանության բանակը վստահ ենք մեր դիրքորոշումների և ճշմարտացիության վրա և իհարկե հետևողականորեն կաշխատենք նաև դա մեր միջազգային գործընկերներին ցույց տալու և իրադրությունը մեր ունեցած փաստարկների շրջանակում կառավարելու համար»:

YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. A special Security Council meeting was held today, chaired by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan. Apart from the members of the Security Council, the meeting was attended by National Assembly Speaker Ararat Mirzoyan, Minister of Territorial Administration Suren Papikyan, My Step parliamentary faction head Lilit Makunts, Bright Armenia faction head Edmon Marukyan, Prosperous Armenia faction representative Arman Abovyan and Chief of Staff of the Presidency Emil Tarasyan, the PM’s Office told Armenpress.
Prime Minister Pashinyan addressed the meeting with opening remarks, in which he stated:
“Honorable National Assembly Speaker,
Distinguished representatives of parliamentary factions,
Distinguished Security Council members,
We have had some tensions in Artsakh - on the Armenian-Azerbaijani border - since yesterday. I want to inform you about the situation and the decisions taken so far. Yesterday our positions were attacked by Azerbaijani army units in the Hin Tagher-Khtsaberd section of Artsakh. Turkish Special Forces were reportedly involved in the offensive.
The attack came in a situation where the Russian peacekeepers had not yet been deplored to that section. Our Armed Forces and the Artsakh Defense Army fought and retaliated. We have at least 6 wounded servicemen; there are other injured: the details are being verified.
Some time after the skirmish had started, a small Russian peacekeeping unit approached the combat zone and the fighting stopped, but a section encompassing the villages of Hin Tagher and Khtsaberd came under the control of Azerbaijan’s Special Forces. The Russian peacekeepers entered the zone with greater force this morning; the situation is relatively stable at the moment, at least the presence of peacekeepers there gives us some confidence that there is a high probability of avoiding further escalation.
Our task is to bring the situation into conformity with the November 9 statement’s provisions, which clearly state that from the moment the statement is adopted, the troops shall remain in their positions along the line of contact. The point is that the Khtsaberd- Hin Tagher section is located within the administrative boundaries of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region, and therefore, it should be controlled by the Armenian forces just as it used to be before the adoption of the November 9 statement.
Regardless of the presence of Russian peacekeepers, yesterday’s offensive launched by Azerbaijan is obviously at odds with what is stated in the provisions of the joint statement of November 9: the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia clearly stated this in its statement issued earlier today.
It still remains to be seen why the peacekeepers were not stationed there at the time of the attack? What matters most at this point is that the peacekeepers have already entered the area with considerable forces, which should rule out the advance of the Azerbaijani forces. Of course, there are also Defense Army units deployed to that section, but the presence of peacekeepers gives us confidence that we will be able to maintain some stability there.
The next issue we need to decide on in the near future is the situation in the Kubatlu-Zangelan section. While there is no mention of these areas in the joint statement, because at the time of signing the statement, unfortunately, those areas were mostly controlled by Azerbaijani forces, except for only some small sections. During the negotiations there was an understanding that the borders over there had to be clarified yet. This is where some tension may occur or arise in the future. The point is that we have a road of strategic importance for us passing through that section; there are specific issues related to the borders and coordinates. Yesterday discussions were held in Moscow until after midnight with the participation of the Armenian Minister of Defense. There are several options and we will have to decide on one of them in the near future.
The exchange of war prisoners is very important. Here, too, we have some progress or an opportunity for progress. We have to make concrete decisions today or tomorrow.
I would also like to inform the Security Council and our parliamentary colleagues about the identification of missing persons and the evacuation of dead bodies. I am going to tell you where we have arrived, what processes should take place in the near future, what we have to do to tackle these problems as soon as possible, and why we are confident that we will be able to address them as quickly and effectively as possible.
This is the range of issues to be discussed today. Since yesterday, and not only yesterday, for a long time now, there have been large amounts of misinformation against the background of natural tensions; this is a real threat to national security and we must understand how we manage the situation. We have invited several opposition representatives, so that we could formulate the steps to take ahead.
I would like to emphasize that this information terror has troubled our opposition figures as well, and I must say that I have been receiving calls and alarms from the opposition since early this morning. Concrete steps must be taken in this regard, which means that at least as an agenda we can frame this as a common task.
As the saying goes, every cloud has a silver lining, at least the aforementioned information terror, which has been escalating since yesterday evening, can become the fulcrum where the opposition and the government can form common tasks and make decisions that will not be perceived as the opposition’s decision against the government or vice versa. This is an issue on which we need to exchange ideas in order to see what we can do there.
In general, I want to say that the situation I spoke about is manageable; there is no need to panic, we just have to make decisions, and of course, we will make those decisions. We are prepared to answer all the questions, should there be any. The problem is that we have to present to the public correctly what a decision is made for, and why we are facing a specific situation.
As far as the Hin Tagher-Khtsaberd section is concerned, I would like to note that initially there were some contradictions in the assessment of the situation in terms of who was there as of November 9. As much trivial as it can seem, but this is an important detail, because it has to do with the situation at hand, since there are different interpretations; accusations are being traded as to who and where was as of November 9.
We, the Defense Army, are confident in the veracity of our position, and, of course, we will work consistently to reach out the truth to our international partners and manage the situation with the help of our arguments.”