Ադրբեջանի կողմից խոցված ռուսական ուղղաթիռի զոհերի հիշատակի հուշատախտակ բացվեց Երասխում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքում խոցված ռուսական ուղղաթիռի զոհերի հիշատակի հուշատախտակ բացվեց Երասխում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նոյեմբերի 9-ին զոհված ռուս զինծառայողներին նվիրված հուշատախտակը տեղադրվել է «Խաղաղություն» հիմնադրամի կողմից:
«Հայ հազարավոր զինվորներին միացան նաև ռուս սպաները, որոնք նոյեմբերի 9-ին իրենց առաքելությամբ Հայաստանի օդային տարածքում էին: Ուզում եմ դատապարտել Ադրբեջանի այդ ահաբեկչական ակտը, որի ընթացքում Հայաստանի տարածքում խոցվեց ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռը»,- հուշատախտակի բացման արարողության ընթացքում ասաց Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Տեղադրված հուշատախտակի փոխարեն հետագայում ուղղաթիռի ընկնելու վայրում հուշակոթող կկանգնեցվի:
Նոյեմբերի 9-ին` ժամը 18:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքից դյուրակիր շարժական զենիթահրթիռային համալիրից արձակված կրակից Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքում խոցվել է ռուսական Մի-24 ուղղաթիռ: Հարձակման արդյունքում անձնակազմի անդամներից երկուսը զոհվել են, մեկը` վիրավորվել:

Memorial plaque for victims of Russian helicopter shot down by Azerbaijan inaugurated in Yeraskh
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. A memorial plaque in memory of the victims of the Russian helicopter shot down by Azerbaijan in the airspace of Armenia has been inaugurated in Yeraskh village of Armenia’s Ararat province.
The memorial plague has been installed by the Peace Foundation.
“Thousands of Armenian soldiers were joined also by Russian officers who were in the airspace of Armenia with their mission on November 9. I want to condemn this terrorist act of Azerbaijan during which the helicopter of the Russian peacekeepers was shot down in the territory of Armenia”, head of the opposition Bright Armenia faction of the Armenian Parliament Edmon Marukyan said during the inauguration of the memorial plaque.
Later a monument will be erected in the place where the helicopter was shot down.
A Russian Mi-24 military helicopter was shot down over Armenia near the border with Azerbaijan on November 9. Two crewmembers died and the third pilot was wounded. Azerbaijan’s Foreign Ministry admitted that the helicopter had been shot down by the Azeri armed forces by mistake and stated Baku was ready to pay compensation to Moscow over the incident.